دهه (هر ده سال) در تاریخ میلادی یا خورشیدی فرق داره؟

وقتی در تاریخ میلادی میگیم دهه ۱۹۶۰ منظورمون ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ است، وقتی در ایران میشنویم ده هفتادی ها، منظور متولدین ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۰ است؟
چرا و چگونه این تفاوت را ایجاد یا توجیه می کنیم؟

1 پسندیده

فکر کنم دهه ۱۹۶۰ منظور از سال ۱۹۶۰ هست تا ۱۹۶۹، مشابه معنای شمسی ش. مرجع:‌ ویکی پدیای دهه ۱۹۶۰.

2 پسندیده

موافقم، اما به کاربرد اخیرش در جامعه توجه کنید؛ دهه شصتیا، دهه هفتادیا ، دهه نودیا و بعد میبینید که مثلا برای اولی منظور متولدین 1360 تا 1369 است!

من همیشه اینجوری خودم رو قانع می‌کنم:

دهه اول: ۰ تا ۱۰ سال اول از آغاز تقویم،
دهه دوم: ۱۰ تا ۲۰ سال دوم از آغاز تقویم،
دهه سوم: ۲۰ تا ۳۰ سال سوم از آغاز تقویم،

برای نمونه ما اکنون در دهه دوم از صده بیست و یکم از هزاره سوم میلادی قرار داریم. بنابراین با شما هم عقیده‌ام که یک جای کار می‌لنگد. وقتی می‌گوییم دهه شصتی‌ها و منظورمان متولدین سال ۶۰ تا ۶۹ است به نظرم دقیق نیست و شاید بهتر بود بگوییم دهه هفتادی‌ها. در غیر این صورت باید بپذیریم که الان در قرن بیستم میلادی هستیم نه بیست و یکم و همچنین در هزاره دوم میلادی هستیم نه هزاره سوم.

4 پسندیده

ظاهرا اصطلاح هست و با منطقی که @Ali_Shakeri فرق داره. دهه 60 که @lolmol ارجاع دادن، بیشتر اصطلاح هست تا براساس منطق نامگذاری سیستماتیک. در مورد خودمون هم احتمالا تقلیدی از همین مسئله بوده!
از نظر کاربرد عمومی و برای زمان طولانی، مشکلات دیگه ای هم پیش میاد، مثلا اگر قرن مشخص نباشه، کاملا نامفهوم میشه.

2 پسندیده