راجع به فناوری بلاک چین blockchain چه اطلاعاتی دارین؟

راجع به بلاک چین و بیت کوین مقالات و اخبار زیادی به فارسی نوشته شده. مخصوصاً الان که نرخ بیت کوین لحظه به لحظه در حال افزایشه.
از مقالات ترجمه شده بگیر:

تا مقالاتی مربوط به حواشی این مفهوم:

https://www.zoomit.ir/2017/11/28/255233/elon-musk-may-be-creator-bitcoin/

و همچنین مقالاتی راجع به سایر ارزهای دیجیتال

هیچ کدوم از این مقالات به افزایش دانش افراد راجع به این مسائل کمک چندانی نمیکنن. پس بد ندیدم این سوال رو اینجا مطرح کنم: راجع به فناوری بلاک چین blockchain چه اطلاعاتی دارین؟

همچنین بد نیست این رو هم مطرح کنم که به نظرتون چه چیزهایی باعث افزایش قیمت بیت کوین شدند؟

2 پسندیده

من لینک اول رو مطالعه کردم و بنظرم خیلی کامل توضیح داده، تقریبا هرچی که تو فکرم بود بگم اینجا هست.
اما احتمالا دنبال یک تعریف روان تر هستید

بلاکچین یک دیتابیس هست (پایگاه داده) مثلا تا پیش از این شما برای ایجاد پایگاه داده یک وبسایت از SQL استفاده میکردین، یا انواع دیگری از زبان های ایجاد و واکشی داده. حالا میتوتید از بلاکچبن استفاده کنید.
اما تفاوتش این هست که نوع ذخیره سازی اطلاعات و مدیریت اونها در بستر بلاکچین متفاوت هست.
در بلاکچین وقتی یک ورودی به سیستم میدین دیگه امکان تغییر یا حذف اون ورودی وجود نداره.

مثال
فرض کنید راهنمایی و رانندگی سیستم ثبت جرایم رو بلاکچین میکنه. (یک سایت یا اپ یا هر رابط کاربری دیگه ای طراحی میکنه که به این بانک متصل هست)
حالا چه اتفاقی میافته؟ دیگه جرایم قابل حذف یا دستکاری نیست و پلیس هم نمیتونه به مبالغ دلخواه جریمه بنویسه. وقتی هم شما نرم افزارش رو نصب میکنی این نرم افزار با هر تغییر بانک بروز رسانی میشه و اون اطلاعات رو کپی میکنه.
اینجوری نه راهنمایی رانندگی هزینه برای زیرساخت این سرویس میده و نه امنیت زیر سوال میره.

اما اطلاعات به هیچ طریق قابل تغییر نیست؟ چرا ولی در مقیاس مالی و زمانی بصورتی هست که غیر قابل انجام در نظر گرفته میشه

چرا توضیحاتی که از بلاکچین میخونیم یکم گنگ هستند؟
چون بلاکچین یک بستر کاملا باز هست. فرض کنید شما زبان asp.net بلد هستید. چقدر میشه باهاش وبسایت نوشت؟بینهایت.هرچی که دوست دارید میتونید ایجاد کنبد،فروش بلیط، سرگرمی، فروشگاه و…
بلاکچین هم به همینصورت قابل استفاده است.

علاوه بر امنیت داده قابلیت های دیگه ای مثل ناشناس بودن بلاکچین رو بسیار مورد توجه قرار داده.
چرا!!
شاید شما هم تو فیلم ها دیده باشین که یک عینک میذارن و میرن تو دنیای بازی که همه اونجا هستن و بصورت داستانی بازی میکنند. یجورایی در فضای بازی زندگی میکنند و همدیگه رو میشناسند بدون اینکه کسی دیگری رو در دنیای واقعی بشناسه یا بدون اینکه اطلاعات کسی بپره یا امکان تقلب وجود داشته باشه!
یکی از نیازمندی های محقق شدن چنین چیزی دیتابیس بلاکچین هست و تکنولوژوی های دیگه ای مثل واقعیت مجازی اون رو تکمیل میکنند.

3 پسندیده