راحت می‌خوابی یا نه؟ اگه نه، مشکل کجاست؟

ساعت ۱۱ شب، تصمیم گرفتم بخوابم و خوابم می‌اومد.
ساعت رو برای ۶:۳۰ صبح کوک کردم و گوشی رو گذاشتم کنار.

الان ساعت ۲ بامداده. یعنی ۳ ساعت گذشته و من هنوز خوابم نبرده.
تو این فاصله به برنامه‌ی فردام فکر کردم و دو تا فایل مدیتیشن گوش دادم.

شما راحت می‌خوابید یا نه؟
اگه نه، مشکل کجاست؟

4 پسندیده

فکر زیاد خودش باعث میشه خواب کم کیفیت بشه . باید یجوری اتفاقات گذرا و بخصوص مشکلات رو قبل از خواب فرمت کرد. ذهن برای خواب خوب نیاز داره پاکسازی بشه .شاید باید در کنار مدیتیشن دارو هم بخوریم !

2 پسندیده

من معمولا خیلی راحت می‌خوابم. مهم نیست تو روز چقدر خوابیده باشم، وقتی نیت می‌کنم که بخوابم، خواب خیلی زود از هوش می‌برتم!

ولی اخیرا، این موضوع کمی جابجا شده. سر و صدا اطرافم نسبتا زیاد شده، تالاپ تولوپ همسایه بالایی، صدای تلویزیون همسایه بغلی، صدای بازی بچه‌هایی که تا دیروقت (منظورم از دیروقت ۱۱-۱۲ شبه! :joy: ) و … اون قدر زیاده که ممکنه نیم ساعت قبل ربوده شدن توسط خواب، ذهنم مشغول کلافگی و دعوا با همسایه ها باشه.

این تجربه هم بارها برام پیش اومده:

گاهی وسط شب، مثلا ۱-۲ نیمه شب، با صدای تالاپ تولوپ همسایه بالایی بیدار میشم. و بعدش به سختی خوابم می‌بره و حول و حوش نیم ساعت درگیر دعواهایی تو ذهنم با این همسایه میشم. ولی به شکل جالبی وقتی نیمه شب با صدای پارس سگ‌ها بیدار میشم (که این هم زیاد رخ میده)، بعدش ظرف ۱-۲ دقیقه دوباره خوابم می‌بره.

صرفا چون می‌دونم اگه به سگ‌ها بگم این وقت شب سر و صدا نکنین، احتمال اینکه به حرفم کنن خیلی بیشتر از اینه که اگه به همسایه م چنین چیزی بگم … .

با چیزی که آرمان اشاره کرد موافقم، ذهن آروم خیلی راحت‌تر از ذهن آشفته خوابش می‌بره :sleeping:

نه …!

3 پسندیده

واقعا کنجکاوم راز موفقیتت رو بدونم. من اگر در طول روز خوابیده باشم، از خواب شب تقریبا محرومم.
اخیرا سعی کردم قهوه هم کمتر بخورم. بی‌تاثیر نبود، اما هنوز زودتر از یک یا دو ساعت بعد از اراده برای خوابیدن، خوابم نمی‌بره.

2 پسندیده

چرا دارو نخوریم :thinking: میشه یه مدت بخوریم بعد ترک کنیم
جایگزین بهتری سراغ داری :thinking:
البته در طول روز اگه ورزش و فعالیت هم داشته باشیم به نظرم زود خوابمون میبره

1 پسندیده

حتی داروهای ضروری هم پر از عوارض هستن، و من که تا حالا قرص بدون عوارض ندیدم.

آدم برای حفظ سلامتش می‌خوابه، حالا بیاد دارو بخوره تا این رو به دست بیاره، من نمی‌پسندم. جدا از اینکه اگه کسی خسته‌س ولی خوابش نمی‌بره بهتره مشکل رو ریشه ای حل کنه تا یه راه القای خواب گیر بیاره.

والا من تا الان این رو تو رزومه موفقیت‌هام نذاشته بودم :grin: :sleeping: . ولی خصوصیتی هست که دوست دارم. دو تا نکته کوچیک که شاید کمک کنه:

• تو روز یا نخوابید، یا اگر هم می‌خوابید در حد یه چشم رو هم گذاشتن بخوابید. یعنی مثلا بین ۱-۱۰ دقیقه. تو روز وقتی خسته اید، ده دقیقه تو رختخواب بمونید و اگه خوابتون برد که چه بهتر، ولی ساعت رو رو ده دقیقه کوک کنید که بلندتون کنه.

• قهوه رو هم به هیچ وجه بعد از ساعت ۳ ظهر نخورین!

یه سوال برام پیش اومد: شما شب خسته هستین ولی خوابتون نمی‌بره یا در کل شب‌ها زیاد خسته نیستین؟

3 پسندیده

من اطلاعات تخصصی ندارم ولی فکر می‌کنم به خصوص داروهای مربوط به اعصاب و روان عوارض زیادی (و شایع‌تری) دارند. به نظرم تا الان دارویی پیدا نشده که مثلا فقط روی سلول‌های عصبی مربوط به خواب اثر بگذاره و روی مثلا حافظه اثر نگذاره. اگر فعالیت یک بخش مغز را مختل یا دستکاری کنید به صورت بالقوه با سایر بخش‌های مغز هم همین کار رو می‌کنید. در گذشته برای برخی مشکلات روانی قسمتی از مغز را خارج می‌کردند یا ارتباط برخی بخش‌ها را قطع می‌کردند. به نظرم همین دیدگاهی که امروزه نسبت به این اعمال به وجود آمده در آینده برای خیلی از این داروها هم به وجود می‌آید.

5 پسندیده

منِ شکست‌خورده، این رو تاج پیروزی می‌بینم :grin:

معمولا خسته هستم ولی خوابم نمی‌بره! و گاهی که دیگه مطمئن میشم خوابم نمی‌بره، مبارزه رو جدی می‌گیرم و شروع به مطالعه می‌کنم تا جایی که خواب خودش به سراغم بیاد.

2 پسندیده

نوشتن فکرهاتو تا حالا امتحان کردی؟ کمک کننده است، ذهن خلوت و آروم میشه! به مرتب بودن نوشته کار نداشته باش، چون نور زیاد میخواد، فقط کاغذ و خودکار، نه گوشی و . . .

2 پسندیده

آره نوشتن همیشه از علاقه‌هام بوده و معمولا برای تخلیه‌ی ذهن ازش استفاده می‌کنم.

این نکته‌ی خوبیه. چون فقط تخلیه‌ی ذهنی برام اهمیت داشته، به این نکته فکر نکردم و معمولا نور، تاثیر منفی داشته.

2 پسندیده

من خیلی راحت می‌خوابم شاید به این دلیل که وقتی تصمیم به خوابیدن می‌گیریم ذهنم از همه چیز خالی هست.

مستندی در نتفلیکس دیدم درباره راهنمای خوابیدن و توصیه می‌کنم شما هم ببینید. اما چند نکته ممکنه در بهتر خوابیدن کمک کنه:

• وسایل الکتریکی را در هنگام شب پیش از خواب از خودتان دور کنید،
  • مراقبه یا مدیتیشن کنید به این صورت که در حالت دراز کش نفس‌های عمیق بکشید تا بدن آماده خواب بشه،
  • نگران این نباشید که کم می‌خوابید چون بعضی بدن‌ها به خواب کمتری در طول روز نیاز دارند.
  • اگرچه مثل @lolmol با دارو مخالفم، اما گیاه سنبل‌الطیب (Valeriana) به بهتر خوابیدن کمک می‌کنه. داروهایی که از این گیاه به دست اومدن به حدی کم خطر هستن که در اروپا بدون نسخه قابل خریداری هستن.
4 پسندیده

سلام برای راحت خوابیدن اصلا به هیچی فکر نکن خیلی بهت کمک میکنه تا راحت تر بخوابی :relaxed:

1 پسندیده