راه‌کاری موثر برای سحرخیز شدن؟!

عادت سحرخیز بودن ممکنه برای خیلی‌ها مثل من، جزو مهمترین آرزوهامون باشه. خب حالا که فکر میکنم چرا بجای اینکه آروز باقی بمونه، تبدیل نشه یه یک هدف خوب!

کتاب ها و مقالات زیادی برای جایگزینی عادت های خوب هست. مطمئنا سحرخیزی میتونه یکی از اون عادت های خوب باشه که کلی تایم مفید به زندگیمون اضافه میکنه. اینکه روش های سحرخیز شدن چجوریه، با کمی مطالعه و جستجو در اینترنت بهش میتونیم برسیم! اما همه چیز از جایی شروع میشه که دوست داشتیم بهش برسیم!!! یعنی وقتی که چشمامون رو باز کردیم!‌ حقیقتش این چالش رو چند بار شروع کردم و هر بار شکست خوردم!‌ چند تا علت داشت.

علت اول: اولین شرط برای سحرخیزی، زود خوابیدن‌ه. شرط سختیه مخصوصا که بیشتر وقت ها مجبوریم دور خیلی دورهمی ها رو خط بکشیم!
علت دوم: کاری برای انجام دادن ندارم!‌ از اونجایی که کارم فعلا آزاده و تا قبل از ۹ صبح عملا کار مفیدی برای انجام دادن نداریم. فکر کنید که از ۴ صبح تا ۹ صبح، ۵ ساعت تایم!!!‌ دارید که ایده درستی هم برای استفاده ش ندارین.
علت سوم: سحرخیزی آدم بیشتر خسته میکنه! تقریبا هروقتی که روزم از ۴ صبح شروع شده، روزش چنان خسته شدم و به خواب نیاز داشتم که تمام اون ۵ ساعت بدست اومده از سحرخیزی نابود شد!!!

کارهایی که میشه انجام داد تا انگیزه ای برای زودتر بیدار شدن داشته باشم:

• انجام دادن یک سری روتین‌های روزانه. روتین هایی مثل استحمام صبحگاهی، پیاده روی، خرید نان تازه ، برنامه‌ریزی برای ادامه روز و …
  • راه اندازی یک پروژه جانبی. یه چیزایی مثل راه اندازی یک وبلاگ تخصصی، یا ترجمه و نگارش یک کتاب
  • برنامه ریزی برای فراگیری مهارت‌های جدید: مثلا آموزش یه زبان جدید مثل آلمانی و یا یک مهارت IT محور مثل برنامه نویسی یا تدوین فیلم و …
  • میشه یک بخش‌هایی از تایم صرفه جویی شده رو تخصیص داد به پیاده روی یا دوچرخه سواری تا محل کار!
5 پسندیده

آخه ۴ صبح دیگه سحرخیزی نیست که
این ظلم به بشریته
اما واسه زود بیدار شدن دو تا شرط اساسی داریم که خودتون هم گفتید
و من یکیش میکنم:داشتن انگیزه ای که بشه به خاطرش شب زودتر خوابید و قید تلوزیون و اینترنت و دورهمی ها رو زد

4 پسندیده

ما آدما 1/3 عمرمون رو توی خواب هستیم . بدون شک کم کردن ساعت خواب حتی 2 ساعت در روز میتونه ماهیانه 60 ساعت و سالیانه 720 ساعت برای ما زمان اضافی بخره که استفاده از این زمان میتونه یه مزیت رقابتی عالی ایجاد کنه برای آدم . به خصوص اگر شخص تایمش پر باشه و بخواد زمان بدزده .

2 تا از مورد علاقه های من به ترتیب یکی غذاست و یکی هم خواب . با این حال پارسال تو یه پروسه ای که به شدت تحت فشار کاری بودم با تکنیک خواب چند فازی ، تونستم خوابم رو روزانه به 5 ساعت برسونم بدون این که کارایی و عملکرد روزانم کم بشه . سعی میکنم خیلی خلاصه تجربم رو اینجا بگم :

پیش نیاز های خواب چند فازی :

• اگه تایم آزاد زیادی دارین اصلا نیازی به خواب چند فازی نیست . مثل هر کس دیگه ای میتونید 12 بخوابید 8 بیدار بشید و لذت ببرید از 8 ساعت خواب . 8 ساعت خواب خوب خودش یه تفریح سالم و لذت بخشه . اگر زمان اضافی زیادی دارید بهتره اول به فکر پر کردن همون زمان های آزاد باشید نه خریدن زمان اضافی با کم کردن خواب .

• گاهی اوقات زیاد خوابیدن بخاطر افسردگی هست . پس اول برسی کنید که آیا افسرده هستید یا نه .

• خواب چند فازی نیازمند برنامه ریزی دقیق هست چون شما قراره توی طول روز هم یه ساعت هایی رو بخوابید . پس اگر برنامه منظمی ندارید اول یه برنامه منظم روزانه و یه روتین برای خودتون مشخص کنید .

حالا خواب چند فازی چی هست ؟

همونطور که ما نمیتونیم یک وعده غذا بخوریم و کل روز رو با همون یک وعده سر کنیم خواب هم اینشکلیه . یعنی ما نمیتونیم بگیم که من یه وعده 8 ساعته میخوابم و دیگه نیاز به خواب ندارم . خواب چند فازی کل هدفش اینه که خواب رو تقسیم بندی کنه به چند وعده .

4 تا تکنیک معروف خواب چند فازی داریم که تو عکس مشخص هست

Polyphasic Charts

تقریبا عکس کامل توضیح داده . هر دایره 24 ساعت هست که قسمت زرد ساعت بیداریه و آبی ساعت خواب .

من تکنیک everyman رو امتحان کردم 4 ساعت خواب در شب و 3 تا 20 دقیقه در طول روز . 3 روز اول یکمی آدم خواب آلود هست ولی خیلی عالی جواب میده و واقعا بعد از روز 4 آدم به هیچ عنوان احساس خستگی نمیکنه .

اگر واقعا دنبال این هستید که زمان خواب رو کم کنید تکنیک uberman بهترین گزینه هست . این تکنیک همونطوری از اسمش مشخصه برای راننده ها طراحی شده و با 4 ساعت خواب توی روز میتونید بهترین عملکرد رو داشته باشید

8 پسندیده

سلام

مهمترین عامل برای بیدار شدن امید برای انجام دادن کار جدیدی یا مشغله ذهنی. ولی از حق اگه نگذریم سحرخیزی یک تجربه عالیه و اگر آدم نتیجه اش را ببینه. دیگه شب نماز را میخونه و بعد میره تا خواب هفت تا پادشاه را تماشا کنه!
برای مثال اگه بجای خواندن شب امتحان خواندن سحر قبل از امتحان رواج پیدا کنه،وضع نمره ها خیلی بهتر میشه. بخاطر همین خداوند یکی از وقت هایی را که گفته تا ما بیشتر عبادت کنیم سحر و موقع غروبه.(الان آیه را حضور ذهن ندارم)

3 پسندیده