رسم دیدن جهیزیه و سیسمونی چرا و چطور باب شده؟

رسم دیدن سیسمونی و جهیزیه از کجا میاد؟ چه خوبی داره؟

تجربه‌ای در این زمینه داشتین؟ جالب بوده؟‌ فایده‌ای داشته؟

%دیدن جهیزیه و سیسمونی

البته ظاهرا چنین رسمی تو همه مناطق وجود نداره، مثلا شنیدم مردم جنوب از جهیزیه دیدن نمیکنن و تازه به ما مشهدی‌ها می‌خندیدن که چنین میکنیم!

6 پسندیده

من واقعا این رسوم را دوست ندارم و به نظرم هیچ فایده ای نداره! آخه یعنی چی جهزیه رو بچینی و یک عده بیان تماشا! اونوقت که تماشا می کنن چی میشه؟
خب همون وسایل تو ویترین مغازه ها هست دیگ!
اصلا وسایل خونه من و بچه ام به بقیه چه ربطی داره؟
به نظر شما فایده ای داره؟ :thinking:

6 پسندیده

داشتم تو نت میگشتم چیزی به اسم Baby shower هست، که برای مادر شدن فرد کادو بارونش میکنن، و تو فرهنگای مختلف شکل و شمایلش فرق میکنه، تا جاییکه من میدونم تو کشور ما هم موقع دیدن، کادو هم میارن، خوب یه خوبی‌ها و یه بدی‌هایی داره.

6 پسندیده

من هم نشنیدم بین کُردها از اینکارها انجام بدن. برام جالبه که آدمها جمع بشن وسیله ببینن.

برخلاف @moalem فکر میکنم این رسوم فایده‌های بسیار زیادی توی خودش داره، البته مضراتی هم ازش بیرون میاد. یکی از فایده‌ها انتقال تجربه به افراد بعدی در همین زمینه میتونه باشه.

بعضی عادتهای اجتماعی، حتی عادتی مثل غیبت که در اکثر فرهنگها مذموم به شمار میره، یکی از فوایدش حفظ ارتباط اجتماعی بین افراده. بدون این بهانه‌های به ظاهر واهی، افراد بسیار منزوی میشن و ارتباطات اجتماعی از بین میره.

2 پسندیده

بین مازندرانی ها هم باب نبوده، اما جدیدن توی بعضی از شهر ها مثل ساری و بابل و آمل شنیدم که ازین کارا می کنن.

اقلن به این شکلی که من تعریفش رو شنیدم، رسم حال به هم زنیه برای من!
یه شوی مسخره راه انداختن که به بقیه آدم ها (با ربط و بی ربط) نشون بدن ما چی داریم!
فکر نمی کنم به این شکل فایده زیادی داشته باشه، شاید اگر رویه اش عوض بشه بتونه فوایدی هم داشته باشه.

3 پسندیده

رسم خوبی نیست.
اولا که خانواده ی دختر رو به زحمت زیادی میندازه. چون شاید شما بتونید اول زندگی بدون ماشین ظرفشویی و بخارشوی و چیزای ازین دست زندگی کنید یا خیلی چیزا رو ساده تر بردارین ولی این سادگی زندگی شما برای بقیه توجیهی نداره و اگر لطف کنن و به زبون نیارن که عه اینارو تهیه نکردین؟، با نگاهشون اینو حالیت میکنن!
دوما که بعضی مناطق رسم هست نه تنها دیدن میکنن که مارک اجناسم بررسی میکنن! مثلا ظرفو برمیگردونن میگن عه تفلونتو ازینا برداشتی؟ دو روز دیگه تفلونش میره من داشتم قبلا! فایده ی این نظر جز زدن تو ذوق دو تا جوون اول زندگیشون چیه؟ هیچ.
سوما که ما هم در شرع هم در مرام انسانی داریم که چشمتو تو خونه مردم نگه دار. زیر و بم و کم و زیادشونو بررسی نکن. حالا ما خودمون یه رسمی داریم که بیاید تو خونه ی ما چشم بگردونید!!
به عنوان یک جنوبی، تو خونواده ی ما همچین رسمی اجرا نمیشه و در همچین مراسمی حتی اگر نزدیکانمونم باشن، شرکت نکردیم و نمیکنیم.
ولی قومیت های مختلفی مثل شوشتری ها و دزفولی ها در خوزستان از این رسوم دارند.

4 پسندیده

من عاشق رسم بعضي از شهر هاي استان فارس هستم كه جهيزيه به عهده داماد هست :sunglasses::sunglasses::sunglasses:
خانواده عروس يه ليست ميدن و داماد وقتي ميگه ميخوام جشن عروسي بگيرم، كل فاميل عروس ميرن و چك ميكنن كه جهيزه تهيه شده كاملا طبق ليست باشه و چيزي كم نداشته باشه تا بعد اجازه برگزاري مراسم رو بدن
ولي در كل به نظرم خيلي تاريخ مصرف گذشته هست اين رسوم
وقتي قيمت ساده ترين يخچال از ٢٥ ميليون تومان هم رد شده، نبايد انتظار داشت كه چه دختر و چه پسر به جاي فكراي بزرگتر زندگيشون، دنبال خريد جهيزيه آبرومندانه واسه نمايش باشن

5 پسندیده

درست گفتی :ok_hand: و میشه طناب همین رسوم اشتباه رو زوجین جوان قطع کنند و به دور از دخالت های اطرافیان در آرامش و حفظ فردیت زندگی کنند

2 پسندیده