زندگی مجازی و ارتباطات با آدم‌ها در این دنیا آسیبش کمتره یا زندگی واقعی؟

چرا اینقدر از ارتباط مجازی بد می‌گیم و می‌شنویم در صورتیکه یادگیری و به‌کارگیری مهارت‌های ارتباط در دنیای واقعی سخت‌تره؟ از دید شما کدوم فضا امن‌تره یا آرامش بیشتری داره؟

فعلاً که تاحدی استفاده از ابزار و فضای ارتباطات مجازی باعث تنش شده و آسیب‌های جسمی و روحیش هم قابل انکار نیست، ولی واقعا ممکن نیست که بدن و روان ما به مرور زمان با شرایط زندگی مجازی سازگار بشه؟ و همینطور ابزار پیشرفت‌هایی بکنن که آسیبشون کمتر باشه؟

نمونه‌های اینچنینی از سازگاری بشر با موقعیت‌های نو سراغ دارید؟

7 پسندیده

فکر میکنم تلاش هایی که برخی دارند برای کمرنگ کردن نقش فضای مجازی انجام میدن یجور مقاوت در مقابل تغییر باشه که قبل از این همیشه شاهدش بودیم

طبق پیش بینی که در یکی مقاله داشتم مدتی پیش میخوندم گفته شده بود که ربات ها تا سال 2038 ( اگر اشتباه نکنم ) در همه زمینه های علمی و عملی از انسان برتر خواهند بود
این یعنی ما همزیست های جدیدی خواهیم داشت و همینطور زیستگاه های جدید
فضای مجازی یکی از زیست گاه های آیندس که قطعا امکان تامین خوراک و پوشاک و تفریح درش فراهم میشه ( الان تا حدودی شده )
زندگی انسانی برای رسیدن به سرعت بیشتر و بازدهی بیشتر قطعا بیشتر از امروز درگیر دنیای آنلاین میشه و سهم بیشتری از زندگیمون به این فضا اختصاص پیدا میکنه

نمونه های سازگاری با تغییرات نو بسیار زیادن
تلویزیون - تلفن همراه - پیامک بجای نامه و …

از طرف دیگه به این موضوع هم باید فکر کرد
ما نسلی بودیم که تو کوچه هفت سنگ و … بازی میکردیم
شب ها میرفتیم شب نشینی و ارتباطات گرم تنگاتنگی با محیط اطرافمون داشتیم
اما آیا بچه های امروزی یا حتی بچه هایی که در فردای نزدیک وارد این دنیا میشن همچین تجربه هایی دارند و این موضوعات رو به اندازه ما مهم میدونن؟
فکر نمیکنم چون اون ها از بدو شروع با مدل دیگه ای از زندگی آشنا میشن که ارزش های متفاوتی درش مطرح هست ، به اون نوع زندگی عادت میکنند و باهاش راحت خواهند بود

در کل اگر بخوام از نظر خودم و با سواد کم خودم در این بازه نظر بدم زندگی در جوامع مجازی ، بستر های آنلاین و پل های ارتباطی غیر فیزیکی رو ترجیه میدم و بهتر و بهینه تر میدونم
البته خوب این نظر پر از خامی هست چرا که قطعا من با شناخت کم خودم توان درک مناسبی از تاثیرات تغییر فضای زندگی انسانی رو ندارم
اما شاید این موضوع به این دلیل هست که در ناخودآگاه من قوایی من رو تشویق میکنه که " نوع زندگی سنتی بسیار بهتر و مفیدتر است "
ولی این نظر بصورت کاملا مشخص در برادر کوچکتر من بصورت دیگریست
" زندگی سنتی پر از وقت تلف کردن هاست و زندگی تکنولوژیک بهتر و بهینه تر است "

4 پسندیده

آیا کشوری را سراغ دارید که پیشرفته باشه، در عین حال خیلی کم وابسته به فضای مجازی؟ :thinking:

1 پسندیده