سرمایه گذاری توی ایران؟ یا خارج؟

سلام اگه یه عالمه پول و زمین بهتون ارث رسیده باشه
زمینا رو میزارین بمونه تا به مرور زمان قیمتش بره بالا؟
یا میفروشین و کاری رو شروع میکنین؟

یا بخاطر عدم ثبات اقتصادی، کشاورزی توی ترکیه
یا کارهای دیگه رو تو کشورهای دیگه شروع میکنین
؟

فکر میکنین کدوم بهتره؟

و اینکه عدم ثبات اقتصادی ایران، مالیات و کاغذ بازی های شل
یا ثبات اقتصادی کشورای خارجی و مالیات های سنگین رو انتخاب میکنید؟

3 پسندیده

امن‌ترین راه به شکل قطعی، تبدیل تمام پول به کالای سرمایه‌ای مثل زمین یا طلاست. این شوآفهای بیزنسی رو نباید خیلی جدی گرفت، ورود به هر بازاری هم نیاز به شرایطی داره و هم ریسکهایی که در نهایت حتی شانس حفظ سرمایه رو بسیار کم میکنه. ولی در ایران، اگر ارتباط موثری با سیستم دولتی یا نهادهای مرتبط وجود داشته باشه، اساسا بسیار پرسودتر از کشورهای دیگه‌ست. نکته مبتنی بر واقعیت اقتصادی ایران و دنیا اینه که امکان بازی اقتصادی بزرگ بدون ارتباط سیاسی در ایران یا بسیاری از نقاط دیگه در دنیا وجود نداره!

یک راه میانی: پول به شکلی بسیار محتاطانه وارد بیزنسهای متوسط بشه که حساسیت خاصی ایجاد نشه و تحرکِ حداقلی اقتصادی هم در کار باشه. خوبی این روش اینه که نیاز به ارتباط سطح بالا نیست و معمولا میشه با ارتباط با افراد سطح متوسط در سیستم هم کار رو راه انداخت.

4 پسندیده

خودم بفکر صنعت گردشگری توریسم بودم

هتل

ویلا و زمین تو شمال
اگه بقیه شرکا پولتشونو روهم بزارن کارخونه (البته صنعت تو ایران وضعیت خوبی نداره ن؟)

کشاورزی رو هم دوستان توصیه کردن اما فک نمیکنم خوب باشه

رابطه سیاسی با دولت هم نداریم

به نظرم اگر درست سرمایه‌گذاری کنین بسیار مناسبه ولی ریسکهایی داره از جمله اینکه ممکنه در مسیر رانتخواران وارداتی قرار بگیرین. ولی خوبی که داره بازار همیشگی، زمینه سرمایه‌گذاری جانبی، صادرات و … . به نسبت کارهای صنعتی، سرمایه‌گذاری پایدارتریه به نظرم.

1 پسندیده

کمی پول هزینه میکنم و با یک-دو نفر مشاور مالی باتجربه در زمینه سرمایه گذاری های ممکن و ریسک-درامدِ هر کدوم مشورت میکنم، بعد تصمیم میگیرم.

2 پسندیده

بیست تا سی درصد پولت رو تو ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کن.

کشاورزی هم یه قسمت هاییش خوبه، ولی به شرطی که اطلاعاتتو کامل کنی.
من خودم کمباین رو پیشنهاد میدم. درامد خیلی خوبی داره.

شرکت های تولیدی تو ایران خیلی دردسر داره. احتمالی جواب نگیری خیلی بالاست.

ولی زمین و ملک همیشه جوابه

1 پسندیده

اگه تحریم نبودیم خارج ولی الان چون هیچ چیزی اعتبار نداره بنظرم داخل اونم فقط بازار سرمایه

1 پسندیده