شما چه تعریفی از پول تو ذهنتون دارین؟

میگن هر کسی یه باور و یا تعریفی از پول تو ذهنش داره که متناسب با اون تعریف پولدار یا بی پوله. پول تو ذهن شما چطور نقش بسته؟

2 پسندیده

پول در ذهن من:
پول یک کالای واسطه است که در ازای خدمتی که انجام می‌دهم، به من داده می‌شود. من هم از این کالا استفاده می‌کنم تا کالا و خدمات مورد نیازم را تهیه کنم.

من بشخصه پول رو برابر با طلا میبینم
وقتی یک 50تومنی میگیرم دستم حس میکنم نیم گرم طلاست :expressionless:
اون چیزیست که در ذهن من از مفهوم پول وجود داره

1 پسندیده

این سئوال ها هم به ذهن من می رسن:

• پول چطور بدست می آد؟ (تحت چه شرایطی پول رو بدست می آریم؟)
  • پول از کجا می آد؟ (خانه اصلی اش کجاست؟)
  • پولدار چه کسی است؟
  • بی پول (فقیر) چه کسی است؟

پول یک مفهوم اقتصادی کاملا فنی است و مستقل از تعریفی که من و شما بر حسب درک و دریافت شخصی داریم ازش ارائه می دیم بر اساس واقعیت کارکردیش در نظام بازار-بنگاه تعریف شده.
من فکر می کنم شما در واقع دارید از ثروت حرف می زنید.
ثروت مجموعه دارایی های ارزشمند (یعنی دارای ظرفیت افزایش مقدار تابع مطلوبیت کل دارایی در ازای افزایش مقدار) و کمیابه که قابل استحصال و مبادله هم باشند (این دو تای آخری در مورد دارایی هایی است که ما با کارت شون در اکوسیستم اقتصادی بازی می کنیم، لذا در تعریف موسع تر می تونید این دو شرط آخر رو حذف کنید)
یک تعریف موسع تر از ثروت اون رو علاوه بر مجموعه دارایی های ارزشمند و کمیاب شامل مجموعه دارایی های کمیاب قابل استحصال و مبادله ای می دونه که می شه با دارایی های ارزشمند و کمیاب مبادله شون کرد.
در واقع سوال شما رو (ثروتمند چه کسی است؟) می شه اینجوری پرسید که:
دارایی های ارزشمند کدامند؟ و چه دارایی هایی رو می شه در فرآیند استحصال یا در مبادله تبدیل به دارایی ارزشمند کرد؟
وقتی جواب این سوال ها رو (که تا حدی شخصی است) بذارید کنار صورت دارایی هاتون می تونید بفهمید ثروتمندید یا نه؟ یا دقیق تر بگم چقدر ثروتمندید
فقر رو نمی شه به سادگی با نداشتن حد مشخصی از ثروت تعریف کرد. یعنی یک جاهایی حتی می شه فقرای ثروتمند دید!
فقر وضعیتی است که در اون فردی در اثر یک عدم برخورداری پایدار در کعرض خطر آسیب قرار گرفته یا آسیب دیده

3 پسندیده

ممنون، منظور من همون باوریه که هر کس از پول داره، مثلا یکی میگه پول دوای هر دردیه، یا پول چرک کف دسته، یا پول جن و ما بسم الله،یا یکی میگه هر چی پول خرج کنم خدا چند برابرش رو بهم برمیگردونه