صفحه آرایی چیست؟

صفحه‌آرایی چیست؟

صفحه‌آرایی هنر چیدمان محتوا به صورت اصولی و زیبا در کنار هم، برای خوانش بهتر مطالب است، در صفحه آرایی (صفحه بندی) کتاب،‌ مجله، نشریه و … نکات مهم و ظریفی وجود دارد که توجه به آنها می‌تواند باعث دستیابی صفحه‌آرا به یک صفحه‌آرایی قوی و حرفه‌ای شود. توجه به نکات مهم صفحه‌آرایی در کنار شناخت مخاطب می تواند اثر مهمی در رسیدن به نتیجه مطلوب صفحه آرایی بگذارد.

متاسفانه در برخی از موارد یک صفحه آرا در زمان کار، فقط کارفرما (سفارش دهنده) را در برابر خود تصور می‌کند و به نوع مخاطبان و محتوا توه کمتری میشود. صفحه آرا باید بتواند متون و عناصر بصری را با توجه به نوع مخاطبان طوری کنار هم قرار دهد که خواننده را به پیگیری و خواندن ترغیب کند که مطمئنا این مهارت با تمرین مداوم و شناخت مخاطب محقق می‌شود. صفحه آرایی هنری است که باید مخاطب را در برابر خود متوقف کند و توجه او را به خود جلب کند. او را به پیگیری، ترغیب و خواندن آن وادار کند که این توانایی به‌ وجود نمی‌آید مگر با شناخت مخاطب.

هدف صفحه‌آرایی

هدف از صفحه آرایی تنظیم و عرضه‌ی مجموعه‌ای از اطلاعات، شامل نوشتار، تصویر یا هر دو، در یک سطح یا فضا با محدوده‌ای از پیش معلوم، با این هدف که:

  • اطلاعات را به بهترین و ساده‌ترین شکل منتقل کند.
  • مخاطب را متوجه و مشتاق آن اطلاعات کند.

در این تعریف انواع عکس، طرح، جدول و شکل به‌عنوان تصویر و تمام کلمات و حروف به‌عنوان متن منظور شده‌اند. لذا تمام اطلاعاتی که در صفحه قرار می‌گیرند، یا از جنس متن هستند یا تصویر.

امروزه ، صفحه آرایی با وجود امکانات فراوان نشر رومیزی و گسترش فراوان ارتباطات، دوره جدیدی از رشد و تکامل خود را آغاز کرده است و روز به روز اهمیت این شاخه‌ی گرافیک بیشتر آشکار می‌شود. در حال حاضر صفحه‌آرایی، توسط کامپیوتر و برنامه‌های مایکروسافت ورد، ادوبی ایندیزاین و… استفاده می‌شود. برای کسب موفقیت در فراگیری صفحه آرایی، تلاش و ممارست و انجام تمرین‌های بسیار و مداوم ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

موارد مهم و تعیین کننده در صفحه‌آرایی

در صفحه‌آرایی اندازه‌ کاغذ بهتر است برای جلوگیری از هدر رفتن سرمایه، ابعاد کار بر اساس اندازه‌ کاغذ سازمان‌دهی شود. برای استفاده از حداکثر فضای کاغذ می‌توان انواع مختلفی از تقسیمات را انجام داد، ولی مرسوم ترین تقسیمات، تقسیمی است که در هربار تقسیم، اندازه کاغذ نصف دفعه قبل می‌شود. این تقسیم برای سه قطع کتاب رایج، یعنی رقعی، وزیری، رحلی به‌کار می‌رود. قطع مرسوم دیگر قطع خشتی است. در این قطع، کاغذ یک بار به سه قسمت و در نوبت بعد به دو قسمت تقسیم می‌شود.

شما چه تجربیاتی در صفحه آرایی دارید؟

1 پسندیده