فکر چطور در مغز انسان تشکیل می‌شود؟

ذهن و افکار تشکیل شده در مغز انسان چگونه است؟

7 Likes

سلام . عجب سوالی :+1:

قبل از هر چیزی برای جواب درست به این سوال باید یه تعریف درست از تفکر ارائه داد و فرایند تفکر اینقدر پیچیده هست که که تعریف دقیق و کاملا علمی از اون ارائه دادن تقریبا به سختی اینه که آدم بخواد مغز انسان و عملکرد اون رو برسی تحلیل کنه . با این حال چیزی که دید شخصی من هست نسبت به تفکر طبق مطالعاتم براتون مینویسم منتها لزوما درست و کامل نیست :

تفکر یعنی متمرکز کردن توجه روی یک یا چند بخش از حافظه برای آنالیز کردن اطلاعات و نتیجه گیری از آن .

برای روشن تر شدن تعریف شما حافظه انسان رو مثل یه زمین فوتبال تاریک در نظر بگیرید که توش پر از وسایل مختلف هست . توجه ما حکم یک پروژکتور توی این زمین تاریک رو داره و حواس 5 گانه و خودآگاه ما حکم کسی رو دارن که پشت این پروژکتور نشستن و این پروژکتور هر جای این زمین (حافظه) که تابیده بشه ما داریم به اون نقطه فکر میکنیم . مثل پروژکتور توجه من که با دیدن این سوال الان روی قسمتی از حافظه من تابیده شده که مربوط به نحوه عملکرد مغز هست … :grin:

خیلی دوست داشتم راجع به نحوه عملکرد مغز تو به خاطر سپردن و به یاد آوردن چیز ها که یکی از اجزای اصلی تفکر هست صحبت کنم منتها جزء سوال نبود . اگه کسی براش جالب بود سوال عنوان کنه تا جواب بدم :blush:

5 Likes

آیا فکر در مغز انسان تشکیل می شود یا در ذهن؟
ذهن کجای مغز است؟
آیا مغز بدون ذهن داریم یا ذهن بدون مغز معنا دارد؟
ذهن و فکر چه ارتباطی با هم دارند؟ مغز کجای این رابطه است؟

3 Likes

کمی با کلمات بازی شده ولی میشه توضیح داد تا کم‌کم بحث راه بیوفته. مغز به معنای اندام فیزیکی‌ی که وجود داره، مجموعه‌ای به نام نورونها داره که وظایف زیادی دارن، از جمله وظیفه بررسی داده‌های حسی، ارسال پیام عصبی مناسب به بقیه اندامها و پردازش اطلاعات مختلف. تصور من از اصطلاح ذهن، به صورت ترجمه‌ای از mind، همین عملکردهای اساسی مغز به ویژه در پردازش اطلاعات هست. چیزی که اینجا به صورت فکر کردن مطرح شده، خیلی نزدیک به پردازش اطلاعات دریافتیه و میتونه به عنوان عملکرد ذهن و خروجی اون در نظر گرفته بشه. از این لحاظ با @hesam_fardad موافقم که فکر کردن بیشتر به پردازش اطلاعات اطلاق میشه، ولی اصطلاح تمرکز (اگر به معنی attention به کار بره) در عصب شناسی کمی پیچیده و دارای کاربردهای تخصصی‌تریه.

مثال ساده میتونه کمک کنه به بحث. اگر منظور از فکر کردن، مثلا فکر کردن به عواقب کار خاصی باشه، مغز اطلاعات مرتبط با کار رو جمع میکنه و براساس ساختاری که یاد گرفته پردازش میکنه.

اگر منظور خاصی از فکر کردن مورد نظرتونه میتونید بگید تا دقیقتر بررسی کنیم.

7 Likes

فرض کن به یک شعله آتش نگاه می کنیم
در درجه اول بخاطر نور تو ذهن وجود آتش القا میشه
این بخاطر این موضوع هست که قبلا چنین چیزی رو دیدیم و کلی خاطره از آتش و نور داریم
خاطرات گذشته با چیزی که الان دیدیم ترکیب میشه و شروع می کنیم به مقایسه و تفکیک چیزی که دیدیم، اینجاست که خوداگاه بوجود میاد.
به این میگن تفکر
حالا اگر این تفکر بهت هیجان خوب بده یا بد یا ترس و وحشت به این میگن احساس
همونطور که یوسف گفت مغز از نورون ها تشکلیل شده و چیزی به اسم ذهن و فکر و خیلی از تعاریف دیگه وجود نداره
اینا تعاریف ما هستند برای توضیح یکسری از چیزها

4 Likes

سلام. آیا میشه افکار رو اندازه گیری کرد؟
آقا یوسف نوشته هات رو خوندم نیاز دارم کمی با شما صحبت کنم. ممنون میشم

2 Likes

حضرت شیخ محمود شبستری میفرماید
مرا گفتی بگو چبود تفکر
کز این معنی بماندم در تحیر
تفکر رفتن از باطل سوی حق
به جزو اندر بدیدن کل مطلق
حکیمان کاندر این کردند تصنیف
چنین گفتند در هنگام تعریف
که چون حاصل شود در دل تصور
نخستین نام وی باشد تذکر
وز او چون بگذری هنگام فکرت
بود نام وی اندر عرف عبرت
تصور کان بود بهر تدبر
به نزد اهل عقل آمد تفکر
ز ترتیب تصورهای معلوم
شود تصدیق نامفهوم مفهوم
مقدم چون پدر تالی چو مادر
نتیجه هست فرزند، ای برادر
ولی ترتیب مذکور از چه و چون
بود محتاج استعمال قانون
دگرباره در آن گر نیست تایید
هر آیینه که باشد محض تقلید
ره دور و دراز است آن رها کن
چو موسی یک زمان ترک عصا کن
درآ در وادی ایمن زمانی
شنو «انی انا الله» بی‌گمانی
محقق را که وحدت در شهود است
نخستین نظره بر نور وجود است
دلی کز معرفت نور و صفا دید
ز هر چیزی که دید اول خدا دید
بود فکر نکو را شرط تجرید
پس آنگه لمعه‌ای از برق تایید
هر آنکس را که ایزد راه ننمود
ز استعمال منطق هیچ نگشود
حکیم فلسفی چون هست حیران
نمی‌بیند ز اشیا غیر امکان
از امکان می‌کند اثبات واجب
از این حیران شد اندر ذات واجب
گهی از دور دارد سیر معکوس
گهی اندر تسلسل گشته محبوس
چو عقلش کرد در هستی توغل
فرو پیچید پایش در تسلسل
ظهور جملهٔ اشیا به ضد است
ولی حق را نه مانند و نه ند است
چو نبود ذات حق را ضد و همتا
ندانم تا چگونه دانی او را
ندارد ممکن از واجب نمونه
چگونه دانیش آخر چگونه؟
زهی نادان که او خورشید تابان
به نور شمع جوید در بیابان

1 Likes

فکر از لحاظ فیزیکی و عملکرد شیمیایی
اتصال اطلاعات توسط نورون هاست .
از دیدگاه خودم هم بخوام بگم میشه؛ ترکیب یافته های جدید با یافته های شناخته شده . مثلا فرض کنید من اولین بار پرسیدن رو یاد بگیرم از این به بعد هر چیزی رو که برام ناشناخته باشه بطور اتوماتیک با اون سوابق ترکیب میکنم.
البته یه تعریف دیگه هم میشه کرد که افکار همه اش اعتباره و در حقیقت همه افراد منطق فکر کردن رو بصورت خمیر مایه دارن و ما اعتبارات فکری رو با توجه به فرهنگ محیطی و خانواده و ژنتیک یاد میگیریم. متخصص بیا کمک :joy:. @yousef

2 Likes

میشه هم از دیدگاه روانشناسی و هم از دیدگاه عصب‌شناسی به این مقوله نگاه کرد ولی از هر نظر، شما اول باید تعریف دقیق و قابل آزمونی از فکر داشته باشین. اگر فکر به معنی توان تبدیل داده‌ی خام ورودی به ذهن، به یک تحلیل هست، به طور عمومی حاصل نوعی آنالیز براساس سطوح مختلف ذهنیه. از لحاظ روانشناسی، در بیشتر حالتها، فکر به معنی عمیق وجود نداره و سطح ابتدایی آنالیز در ذهن، با توجه به پایه‌هایی که از قبل پرورش پیدا کردن، داده رو ارزشگذاری میکنه و یا به عنوان مکمل تجربیات قبلی می‌پذیره یا تلاش میکنه که اون رو دور بریزه.

در مواردی بسیار کمتر، وقتی سطح ابتدایی توان تجزیه داده ورودی رو نداره یا به این نتیجه رسیده که دیگه نمیتونه از یک داده به سادگی رد بشه، سطح عمیقتر آنالیز ذهنی وارد عمل میشه و با انرژی بسیار بالا تلاش میکنه که داده جدید رو در ذهن در جایی مناسب قرار بده. در بیشتر مواقع، معنی فکر به شکل عمومی، به همین حالت برمیگرده: ذهن شروع به مرور اونچه که در جنته داره میکنه و موارد مختلفی رو به آزمون میزاره تا در نهایت به تعادل جدید برسه که معمولا تفاوتی مشهود با پایه‌های ذهنی قبل داره.

نظریه‌هایی متداول در عصب‌شناسی وجود داره که تاثیر ژنتیک بر فرآیند ذهنی رو در نظر میگیرن ولی برای اثرات اجتماعی قطعا شواهدی قویتر و تجربیاتی مستقیم داریم که ناشی از فرآیند آموزش و البته انطباق با محیط هست.

به طور کلی بله این درسته. همه ما منطق ابتدایی فکر کردن، تحلیلهای ساده، تصمیم‌گیری و … رو داریم. در واقع شکل پیچیده‌تر این داستان منجر به تفکر به معنی اندیشیدن عمیق میشه. ولی در بسیاری از مواقع اساسا در حال فکر کردن نیستیم بلکه در حال گریز از ورود به مرحله پر دردسر فکر کردن هستیم.

2 Likes