مدل بینی انسان رو چه عامل‌هایی تعیین میکنه؟

بعد از خوندن یه دلیل احتمالی برای این مورد که «چرا عمل بینی در ایران مد شده؟» یه سوال برام ایجاد شد :grin: :

از نقطه نظر تکاملی و یا شاید فیزیولوژی، فرم، سایز و شکل بینی انسان رو چه چیزهایی تعیین میکنن؟

8 پسندیده

من به تصاویر این مطلب که نگاه میکردم، ی سوال دیگ به نظرم رسید:
چرا بعضی ها وقتی هوا سرده بینی شون قرمز میشه؟ بعضی ها نه؟ :thinking::roll_eyes:

3 پسندیده

دررابطه با مشکی بوده موهای ایرانیان وفربودن موهاشون نسبت به کشورهای اروپایی شنیدم وتوی دایره المعارف خوندم که کوروش چون موهای فری داشته به خاطر همین بهش کوروس میگفتند چون کلمه ی کور به معنی فر نیز هست،وفرزندانش هم موهای فری داشتند ودراثر ازدواج های فامیلی این ویژگی انتقال پیدا کرده.برای مشکی بودن موی ایرانیان هم چون نژاد اریایی دارند ولی دماغ درایرانیان فکرنمیکنم بزرگ باشه!:thinking:

قرمزی بینی درحالت عادی دلایل زیادی ازقبیل:انند مصرف دخانیات، عوامل ژنتیکی، بی آبی پوست، خستگی، استرس و فشارهای روحی، حساسیت ها، گرمای زیاد، باد شدید، استفاده از بعضی لوازم آرایشی بهداشتی و…داره ولی درمواقع سرما رگ های بینی بعضی افراد که خیلی نازکه اون رگ ها منقبض ولی دربعضی افراد که هم پوستشون کلفته{افراد سبزه}این اتفاق نادر تره.به این رگ های خونی مزاحم کوپروز نیز می گویند.

4 پسندیده

مطمئن نیستم. در حد یه فرضیه میتونم بگم آب و هوا باید تاثیر داشته باشه. براساس تکامل مثلا فکر میکنم تو مناطق کوهستانی احتمالا چون فشار هوا کم هست باید بینی جوری باشه که به اندازه کافی هوا رو تنفس کنه و من فکر میکنم باید شش های بزرگی هم داشته باشن این افراد.
یا وقتی تو یه منطقه هوا شرجی هست و رطوبت بالاست در طول سال احتمالا بینی جور دیگه ای به تکامل رسیده!

5 پسندیده

میدانم که بزرگی و کوچکی سوراخ بینی بسته به نیاز مغز به اکسیژن هست ولی فرم بینی بسته به خصوصیات وراثتی هست.
ولی هر وقت بینی متناسبی می بینم یاد این بیت سعدی میوفتم
دهد نطفه را صورتی چون پری / که کردست بر آب صورتگری؟

4 پسندیده