مرامنامه‌ی پادپُرس

اینجا سرزمین عباس‌میرزاهای زمانه‌س؛‌ فضایی که درش پرسشگری رو تمرین می‌کنیم. قواعدمون ساده‌س:

مسیر گفتگو رو، با یه پرسش شروع کن!

1. باهوش باش؛ وقتی چیزی رو نمی‌دونی، با سوال پرسیدن سکوت رو بشکون.

2. مدیریت کن؛ فرصتمون محدوده؛ سوالِ مهم‌تر رو بپرس تا از ظرفیت نامحدودمون بهتر بهره ببری.

در مسیر گفتگوهایی که شروع می‌کنی، مجموع شو!

1. جاه‌طلب باش؛ مدام به فکر یادگیری باش.
  2. مستدل باش؛ نظر خالی رو همه می‌دن، دلیل بیار.
  3. نیوشا باش؛ بیش از حرف زدن، گوش بده.

و در این مسیرِ جمعی، از انسان بودنت، لذت ببر!

1. خلاقیت رو درک کن؛ به جای مخالفت و به چالش کشیدنِ همه چیز، فرصت‌های تازه رو در بین انبوه اطلاعاتِ به هم ریخته کشف کن.
  2. انسانیت رو لحاظ کن؛ مشکلات رو زیر سوال ببر، نه انسان‌ها رو.
  3. نوآوری کن؛ فقط فکر نکن، عمل کن و از تجربه‌ت بگو.

یادداشت: این مرامنامه در تابستان ۱۳۹۸ و در یک حرکت جمعی با همتِ اعضای معتبر جامعه‌ی پادپُرس تنظیم شده است.

14 Likes

این شبیه یک ادعاست. بنظرم جای بحث داره، سنت تاریخی منبع نمی‌خواد؟ تاریخ از کِی تا کِی؟

پ.ن. خوب پادپرسه دیگه، مرام‌نامه‌اش هم کنار باقی موضوعات اومده، پس میشه روش بحث کرد.

3 Likes

حتما میشه بحث کرد و بهترش کرد :+1:

بله این یه ادعاس. منبعی براش ندارم، اگه کسی موردی (استدلال، دیتا، …) در تایید و یا ردش پیدا کرد لطفا اضافه کنه.

سوالی که در ذهن من بوده که این ادعا/فرضِ پیشنهادی رو پسندیدم و در مرامنامه وارد کردم: «آیا ما انسان‌ها در طول زمان، حرف زدن برایمان راحت تر از گوش دادن بوده و اولی را بیشتر از دومی انجام دادیم؟»

3 Likes

آها، کل بشر منظور بوده؟
نمی‌دونم چرا ذهنم رفت سمت ما ایرانی‌ها؟ شاید چون کلمه سنت بیشتر تو این محدوده به کار می‌ره.

3 Likes

شاید کلمه بهتر جای سنت، عادت باشه.

نمی دونم تحت چه آمار و اطلاعاتی میشه این رو از صرف یک ادعا، به یک حقیقت و علامت و واقعیت تبدیل کرد.

ولی خب شخصا تو خیلی موقعیت ها تونستم ببینم: از بگو مگو های خانوادگی تا بحث هایی که گاها تو پادپرس میشه و یا حتی تو مقیاس سیاسی و اجتماعیمون.

توجه شما رو به نوشته استاد عزیز “دکتر محسن رنانی” جلب می کنم، شاید این نقص و عادت تاریخی وجودش ملموس تر بشه:

ناتوانی در گفتگو از امیرکبیر تا شیخ شجاع.pdf (703.5 کیلوبایت)

5 Likes

متن جالبی بود. ردپایی از ایده‌ی پادپرس رو در متن میشه دید. از شنیدن فعال تا توان گفتگو نه صرفا بگو-بخند. سپاس به خاطر اشتراک این منبع.

3 Likes

متن خوبی بود.دست کسانی درد نکنه که همکاری کردن .مرسی لاله جان که ما رو در مسیر آگاهی قرار میدی :wink: :smile:

2 Likes