مشکلات حق تقدم در رانندگی را چطور حل کنیم؟

شما هم با مشکلی که توی تصویر زیر می بینید مواجه شدین؟ وقتی که دوتا مسیر از هم جد ا میشن یا با بلوکهای سیمانی یا نه(مثلا ما باید وارد مسیر الف بشیم تا بریم به شمال شهر، و اگه وارد مسیر ب میشیم به جنوب میریم. )
این طور مواقع اگه یه تصادفی در مسیر ب ایجاد بشه یا چراغی قرمز بشه، خیلی از راننده هایی که مقصدشون مسیر ب هست فراموش می کنند که یه عده هم هستن که می خوان وارد مسیر الف بشند.
یکی از مسیرهایی که همچین مشکلی رو همیشه داره توی اتوبان چمران وقتی می خوای وارد پارک و تجریش بشی اتفاق می افته.
چطوری میشه این مشکل رو حل کرد؟

رفع مشکل حق تقدم در رانندگی

1 پسندیده

اگر بخوایم خوشبینانه نگاه کنیم، مسئله به این برمیگرده که وقتی شرایط معمول برقرار نیست، حق تقدم رو چطور تعریف می‌کنید؟ یعنی آیا راننده میدونه که در این شرایط باید چکار کنه و آگاهانه رعایت نمیکنه یا اینکه واقعا برای این شرایط در قانون چیزی پیش‌بینی نشده. وقتی آموزشی وجود نداره، از افراد نمیشه انتظار داشت که رفتاری معقول داشته باشن.

برای من هم جالبه که وقتی این مسئله بسته شدن یک سمت مسیر بسیار رایجه، چرا قاعده خاصی اضافه نمیکنن. برای مثال، مسیری که بسته شده، مسیر الف، میتونه به عنوان فرعی به حساب بیاد و قوانین مسیرهای فرعی روی اون اعمال بشه. البته در جاهای پرتردد، این قاعده قطعا خیلی جنجال ایجاد میکنه.

راه دیگه میتونه چراغهای هوشمند برای این شرایط باشه! یعنی مسیر از حالت دوطرفه به سه راهی تبدیل بشه و چراغ با اعمال محدودیت قوانین نسبتا عادلانه‌ای برای تردد ایجاد کنه!