مشکل قرمزی و جوش پیشانی ماهی قرمز از چیست؟

سلام.
ماهی قرمزم چند وقتی هست که گاهی نوک پیشانیش قرمز می‌شه. چیزی شبیه خون‌مردگی. اولش فکر کردم چون غذا بهش کم دادم اینطوری شده. چون بعد از دو روز رفع شد. این بار با شدت بیشتری اینطوری شده. شبیه جوش زدن هست.
این مشکل به نظرتون از چی هست؟

بعید می‌دونم مشکل خاصی باشه. چیزی که در تصویر دیده میشه به نظر بیشتر همون خون‌مردگی هست. معمولاً در بین آکواریوم‌داران و عاشقان ماهی زینتی، دیدن جوش سفید و مخصوصاً حالت پنبه‌ای یعنی علامت خطر. چون نشونۀ قارچ خطرناکیه. ولی تابحال درمورد جوش قرمز چیز خاصی نشنیدم.
البته یه چیز دیگه هم یادم اومد که شاید بی‌ربط به موضوع، اما کمک‌کننده باشه. چندسال قبل در شمال کشور، یکی از دوستان ماهیگیر، برای تشخیص ماهی سفید نر از ماده می‌گفت روی سر ماهی نر معمولاً جوش زده میشه.
البته با افزودن مقدار خیلی کم نمک به آب ماهی میشه جلوی خیلی از بیماریهای سبک رو گرفت.
البته نمک غیر یددار و اگه در دسترس نبود نمک یددار رو داخل آب جوش ریخت و بعد از سرد شدن به آب ماهی اضافه کرد.
درنهایت امیدوارم سال‌های سال عمر کنه :slightly_smiling_face:

2 پسندیده

در مورد نمک اینجا هم یه چیزهایی نوشته:

https://petha.ir/نمک-و-درمان-ماهیان-آب-شیرین/

اصطلاحا می‌گن حمام نمک به مدت ۲۰ دقیقه. شاید این کار رو کردم. فکر کنم باید غذاش رو هم عوض کنم.

نه منظورم حمام نمک نبود. اون داستانش فرق می‌کنه.
منظورم وجود کمی نمک در آب به طور دائم بود.
فکر نمی‌کنم مشکل ماهی شما اونقدر حاد باشه که نیاز به حمام نمک داشته باشه.
با این حال بهترین جایی که (حداقل خودم) می‌شناسم سایت انلی پت هست که اساتید در اونجا راهنمایی‌های خوبی می‌کنن و زمانی که ماهی‌باز و معتاد به آکواریوم بودم مشاوره‌های خوبی می‌گرفتم. (البته چندسالیه که ترک کامل کردم) :grin:
اگه دوست داشتی عکس بعضی ماهیام تو گالری اون سایت هست (اینجا)

2 پسندیده

کشف شد.
مشکل از لجن آب بود که متوجه شدم اکسیژن رو می‌گیره. علاوه بر جوش پیشانی چشمهاش هم خوب شد.
یه پمپ هوای ضعیف گرفتم، گذاشتم. اولین بار که پمپ رو گذاشتم، بعد از ۲ ساعت قرمزی رفع شد. ولی یه خال قرمز موند. اون خال قرمز هم تا فردا صبح محو شد. الان خیلی حالش عالیه.
راستی متوجه شدم که لجن توی آب اکسیژن رو می‌گیره. یه گربه‌ماهی خیلی کوچیک هم گرفتم که شیشه‌ها رو هر روز برق میندازه.
لجن‌های دیگه رو هم هر از گاهی با شیلنگ می‌کشم بیرون. یه صافی هم با بطری آب معدنی و پارچه درست کردم که آبی که بیرون کشیدم رو دوباره برگردونم توی تنگ.

موضوع حل شد.

2 پسندیده

آقا راستی یادم رفته بود:
گربه‌ماهی با گلدفیش چندان رابطه خوبی با هم ندارن! امیدوارم از این بابت مشکلی پیش نیاد.

1 پسندیده

رابطه‌شون خیلی خوب نیست ولی خوشبختانه بد هم نیست.
وقتی گلدفیش میره پیش گربه‌ماهی، گربه دمش رو تکون میده که گلدفیش دور بشه. ولی گلدفیش هر از گاهی آروم می‌ره پیش گربه‌ماهی. خوبه بلاخره از تنهایی هم در اومد.

1 پسندیده