معلم‌ها در کدام دوره‌ی تاریخ ایران وضعیت مناسب‌تری داشتند؟

(فرشته ) #1

در چه دوره‌ای از تاریخ ایران معلمان در بهترین شرایط قرار داشته‌اند؟ چه از لحاظ فرهنگی و پذیرش جامعه و چه از لحاظ اقتصادی … . علت آن چه بوده است؟

جمع‌آوری مسئله در حوزه‌ی "آموزش" -- خرداد ۱۳۹۷
(leila) #3

بررسی دقیق تاریخی و جامعه شناسی نیازه ولی این چیزی که من از وضعیت امروزی معلم‌ها می‌بینم زیاد جالب نیست. البته وضعیت از دید من یعنی شأن اجتماعی و قدرت تأثیرگذاری، که شاید زمان‌هایی حداقل بیش از ۵۰ سال پیش متفاوت بوده.
یکی از نویسنده‌های معروفی که به معلمی اشتغال داشتند و در جامعه روشنفکری هم تأثیرگذار بودند، جلال آل احمد است. او که زمانی به کسوت مدیر در می‌آید، وضعیت مدرسه و معلمان و ادراه آموزش و پرورش را به خوبی در کتاب مدیر مدرسه‌اش شرح می‌دهد. که تفاوت کلی با الان ندارد.
من حدس می‌زنم @SherV که در کار نویسندگی روزنامه و مجله هستند، مطالعات یا اطلاعاتی در این زمینه داشته باشند که در اختیار ما بذارن. امیدوارم حدسم درست از آب دربیاد.

(فرشته ) #4

بنظرم اینکه معلمان کم می نویسند و نقد می کنند، از دلایل وجود این شرایط باشه. چند معلم میشناسید که نقاد باشد و اهل قلم؟

ممنون از خانم @leila که من رو منشن فرمودند. راستش نه اطلاعات خاصی ندارم :grin:
اما جلال آل احمد یه جورایی من رو وارد کار نویسندگی کرد و البته ادعایی ندارم و فعلا ستون نویس ساده روزنامه ای هستم :))
به نظر من هم مشکل اینه که معلمان همون طور که گفته شد لزوما آدم های نقاد و اهل قلمی نیستند دلایلش هم یکی به گزینش برمی گرده که لزوما آدم های با استعدادی وارد کار معلمی نمیشن چون اساسا شغل سطح بالایی متاسفانه حساب نمیشه. و در ادامه کارشون هم اون قدر دغدغه معیشت دارن که خیلی نمی تونن سرخوشانه تاثیرگذار باشن همین که کلاه خودشون رو سفت بچسبند هنر کردن.