مقاله سفید White paper چیست و چه کاربردی داره؟

تا حالا جایی با مقالات سفید برخورد داشتین و یا خوندین؟ البته این مقالات گویا با مقاله های علمی دانشگاهی و پستهای بلاگری تفاوتهایی دارند که تو گزارش زیر اومده:
http://shanbemag.ir/مقاله-سفید-چیست-و-چه-کاربردی-دارد؟-مقاله-سفید

مثینکه این مقالات در دو حوزه استفاده میشن: دولت و بازاریابی کسب و کار.
اخیراً یکی از این مقالات در حوزه گردشگری رو در یکی از گروه های کسب و کاری دیدم و دانلود کردم. ولی هنوز متوجه تفاوتهایی که با مقاله ای تحقیقی داره نشدم.

مقاله سفید چیست و چه کاربردی داره؟

4 پسندیده

خیلی مقوله‌ی جالبیه. شاید بد نباشه اینجا هم از آدمها خواسته بشه که یه مقاله سفید در مورد دیدگاهشون به مسئله خاص (بویژه اگر که سطحشون از سطح عادی بالاتر رفته). این منبع برام جالبتر بود.

کلیت داستان اینه که به طور خلاصه حقایق و منطق برای انتخاب رو بیان میکنه. انتخاب بین سیاستهای مختلف، کالاهای مختلف، خدمات مختلف و یا حتی دیدگاههای مختلف. کاربرد اصلی و طولانی مدتش انتشار دیدگاه منطقی و نحوه تصمیم‌گیری بویژه در سیاست، بین مردم هست.
تفاوتش با مقاله تحقیق در دو چیز میتونه باشه: موضوع لزوما اونقدر مهم نیست که تحقیقات علمی درباره اون اجرا بشه. دوم اینکه علاوه بر حقایق و منطق، نقطه نظر شخصی، بویژه در سیاست هم وارد میشه.

البته نوشتار هم کاملا متفاوت هست، برخلاف مقاله علمی که برای متخصصین نوشته شده، مقاله سفید برای مردم عادی نوشته میشه. ولی مثل اون میتونه برای آموزش و تحلیل مسائل به کار بره.

در سیاست و در ساختارهای درست و حسابی، انتشار این نوشته معمولا قبل از اجرای تصمیم خیلی مهم هست، تا هم مردم آمادگی داشته باشن، دلایل تصمیم رو درک کنن و هم بازخورد اولیه تصمیم و دیدگاهشون قبل از اعمال شنیده بشه.

فکر کنم ساده‌ترین مقاله سفید میتونه این باشه که شخص در یک برگه و به طور خلاصه بنویسه که «چرا انتخاب خاصی رو انجام داده؟»

2 پسندیده