مهمترین وظیفه واحد منابع انسانی چی هست؟

جذب، توسعه و آموزش، نگهداری، ارزیابی، برنامه ریزی جنبه هایی هست که واحد “توسعه منابع انسانی” باید متوجه اون باشه. از طرفی، در زمینه بهروری و مدیریت کیفیت، بخش مربوط به نیروی انسانی نقش پر رنگی داره. برای بهبود این دو مورد، کدام یک از پنج جنبه فوق باید مورد توجه بیشتری قرار بگیره؟ تو ادارات و شرکت ها کدومم موارد از بین 5 جنبه فوق، دچار اشکال هست؟ در هر مرحله باید چه نکاتی رو مورد توجه قرار داد؟

منابع  انسانی

1 پسندیده

کامنت

تصویر زیر عناصری از اون پنج عنصر توسعه منابع انسانی رو شامل میشه:

عواملی که مربوط هست به:
شرایطی که فرد در اون احساس رشد شغلی - شخصیتی کنه. اعتماد به مدیریت وجود داشته باشه. محیط کار مناسب برقرار باشه. زمانی صرف بازسازی روحی و روانی فرد بشه در طی کار فشرده. حاکم بودن روحیه صداقت و شفافیت.
حفظ نیروی کار

#کامنت
مهمترین جنبه برای حیات یه انسان حفظ شرایط مطلوبش هست و در اون جهت، آموزش می بینه، تغذیه میشه، ویزیت پزشکی میشه. یه سازمان هم به نظرم هر چقدر در زمینه های جذب، آموزش، ارزیابی و برنامه ریزی بهتر عمل کنه در نهایت کیفیت و ماندگاری و به عبارتی نگهداری خوبی از ساختار خودش کرده. به نظرم اون چهار جنبه در خدمت نگهداری هستن.

#تجربه

فوق برنامه هایی که ادارات آخر هفته ها میذارن مثل کوهنوردی یا سفرهای دسته جمعی و پرداختن به امور خیریه و خدمات محیط زیستی خیلی کمک می کنه به: ایجاد حس همدلی و دوستی بین همکاران، بالا رفتن روحیه انسانی، تازه شدن روح و آماده شدن برای یه دوره کاری جدید.

#تجربه
مهمترین قضایایی که من در رفت و آمدام تو ادارات دیدم اینها هست:
1- کارمند شایستگی وسواد شغل مورد نظر رو نداره و نمی تونه بهترین حالت رو تشخیص بده.
2- عذرخواهی جایگاهی دراعمال افراد نداره.
3- کارکنان بی تفاوت نسبت به ارباب رجوع
4- عدم آگاهی از وظایف وقوانین.

روزی رفته بودم به اداره ثبت برای یه کار ثبتی، خانمی اونجا مشغول بود، موضوع رو در دو جمله گفتم. پاسخ داد: کاغذ رو دیوار رو بخون. حالا حدود سه صفحه A4 با فونت ریز.

به نظرم مهمترین قسمت منابع انسانی نظارت روی قسمت"جذب نیرو" هست. چون بعدا باعث کاهش هزینه ها در قسمت آموزش و بالا رفتن بهره وری و کیفیت کار میشه.

#پرسش
راه نگه داری نیروهای مجرب و کارکشته تو سیستم چی هست؟ از یه طرف خیلی هاشون جای پیش رفتی تو سیستم ندارن و رشدشون رو کردن و از طرف دیگه اگر از این ظرفیت نگهداری نکنیم باید هزینه های بیشتری در راستای آموزش نیروهای تازه کار و استخدام نیروهای شایسته بکنیم.

1 پسندیده