موقع حساسیت فصلی چه اتفاقی برای بدن میفته؟

حساسیت فصلی یا آلرژی دقیقا با بدن چی کار میکنه؟

چرا گلودرد رو موقع حساسیت فصلی هم تجربه می‌کنی؟ چرا ریسپانس بدن طوری هست که انگار سینوس‌هات عفونت کرده؟ مگه عفونت ناشی از حضور باکتری ها یا انگل ها نیست؟

آلرژی فصلی

5 پسندیده

من دو حساسیت فصلی دارم یکی خارش چشم ها که با شروع بهار آغاز میشود و با ختم بهار آهسته آهسته به رکود میآنجامد و دیگر حساسیت در مقابل آفتاب تابستان که روی جلدم دانه های خیلی کوچک رشد میکنند و متواتر خارش میکنند، البته اگر در مقابل آفتاب نباشم این حساسیت را ندارم.

از دوستانیکه تجربه دارند میخواهم اگر راهکاری برای جلو گیری ازین حساسیت ها تجربه کرده اند بنگارند تا ما هم مستفید شویم. تشکر

1 پسندیده

هر دو تا حساسیتتون هیچ راه درمانی نداره جز پیشگیری!

با انواع و اقسام حساسیت ها در کلیه فصول در خدمت شما هستم!

1 پسندیده

سلام ممنون صدام کردید
تقریبا اتفاقی که تو حساسیت فصلی میفته اینه که وقتی یه ماده آلرژن مثل گرده گل وارد بدن میشه دستگاه ایمنی بدن علیه اون ماده حساسیت زا یه سری مولکولایی میسازه مثل هیستامین. این ترکیبات باعث یسری علائمی میشن مثل آبریزش ، سوزش چشم عطسه و … کلا این علائم التهابی هستن با خارش، سوزش و درد همراهن
سلولهای سیستم ایمنی بدن هم اونایی که تو مجرای بینی هستن هم اونایی که تو گلو هستن در اثر ورود این ترکیب حساسیت زا فعال میشن و باعث افزایش مخاط این بخش ها میشن مثل آبریزش بینی و مخاط گلو که میتونه از راه بینی هم به حلق راه پیدا کرده باشه. این افزایش مخاط هم فک میکنم راهیه که بوسیله اون بدن راحت تر یعنی تو این بستر مرطوب بتونه این مواد رو از بدن مثلا بینی یا حلق خارج کنه. برای همین مرطوب نگه داشتن بینی مثلا استفاده از روغن بنفشه و خوردن مایعات به کاهش علائم آلرژی کمک میکنه.
و گلودرد هم بنظرم شاید به این دلیل باشه که علاوه بر التهاب ناشی از پاسخ سیستم ایمنی به ماده حساسیت زا خود این جمع شدن مخاط در گلو، بستری برای رشد باکتری ها فراهم کنه و این مخاط رو به چرک تبدیل کنه

3 پسندیده

منم تجربه آلرژی های فصلی یا حساسیت به مواد غذایی رو داشتم و چیزی که برام عجیبه اینه که در مورد من اینها همیشگی نیستن مثلا وقتی بچه بودم به یسری خوراکی ها حساسیت داشتم بعد اون برطرف شد ولی به مواد دیگه ای حساسیت پیدا کردم. یا اینکه قبلا آلرژی فصلی نداشتم ولی از 5 - 6 سال پیش چند بار ( ولی نه هرسال) تو بهار بدنم علائم آلرژی رو نشون داد. داروهای آنتی هیستامین کمک میکنن علائم کمتر شه. البت جایی خوندم و بنظرم درسته که خشکی بدن هم تو این موثره واسه همین باید مدام مجرای بینی مرطوب بشه و از چرکی شدن گلو با قرقره آب نمک و نوشیدن مایعات گرم جلوگیری کرد.
اینم از پیام های بهداشتی هفته :sweat_smile:

2 پسندیده