ناراحت‌کننده‌ترین واقعیت و حقیقت غیرسیاسی در مورد ایران چیه؟

ناراحت‌کننده ترین واقعیت غیرسیاسی درباره‌ي ایران چیه؟
ناراحت‌کننده‌ترین حقیقت غیرسیاسی درباره‌ي ایران چیه؟

با اینکه میدونم از نظر خیلی‌ها، ناراحت‌کننده‌ترین‌ها میتونن جنبه‌ي سیاسی داشته باشن، لطفا از خلاقیتتون استفاده کنین و ناراحت‌کننده‌ترین‌های غیرسیاسی رو بیان کنین.

واقعیت تلخ ایران

دنباله‌ی موضوع فرق بین «حقیقت» و «واقعیت» چیه؟

9 Likes

من واقعا نمیدونم پاسخم سیاسیه یا نه؛ اما تلخترین واقعیت درمورد ایران اینه که هیچ کس در جایگاهی که باید باشه، جایگاهی که لیاقتشو داره و شایسته اونه و براش زحمت کشیده و آموزش دیده، نیست.

5 Likes

ناراحت کننده ترین واقعیت غیر سیاسی در مورد ایران اینه که جزئ کشورهای بشدت عقب مانده است و ناراحت کننده ترین حقیقت غیر سیاسی اینه که میتونه در صدر کشورهای پیشرفته باشه

1 Like

در نظر من چندین حقیقت تلخ و آزاردهنده وجود دارد که بیش از بقیه ناراحت‌کننده و خطرناک هستند:

جهل عمومی نسبت موضوع آب و به طور کلی محیط زیست

از مردم عادی گرفته تا مسئولان رده بالا، همگی نسبت به اهمیت محیط زیست غافل هستند. شاید ده سال پیش غافل بودن از این موضوع عادی بود، اما امروزه که جمعیت زیادی از مردم ایران با مشکلات محیط زیستی دست و پنجه نرم می‌کنند، این مسئله بسیار نگران کننده است.

کم‌رنگ شدن همبستگی اجتماعی و افزایش فردگرایی

شاید همبستگی اجتماعی مهم‌ترین عاملی بود که مردم توانستند در طول هشت سال جنگ با عراق با کمترین امکانات زندگی کنند. به نظر من همبستگی اجتماعی روز به روز ضعیف‌تر می‌شود و جای خودش را به یک فردگرایی مخرب و خطرناک می‌دهد. چنین پدیده‌ای می‌تواند حتی منجر به جنگ‌های داخلی شود.

غرب‌زدگی در تمام جوانب و حتی بین دانشگاهیان

مقایسه کورکورانه ایران با کشورهای پیشرفته غربی بدون در نظر گرفتن پیشینه تاریخی و عوامل موفقیت به قدری در جامعه گسترش یافته که حتی دانشجویان و اساتید دانشگاه هم تنها راه پیشرفت را از مسیر غربی شدن میسر می‌دانند. این نگاه پایین به بالا به غرب بسیار مسموم و کشنده است.

وزیر راه و شهرسازی به جای گسترش ناوگان ریلی، به دنبال خرید بیش از یکصد هواپیمای عظیم است که در بهبود سفرهای داخلی هیچ کاربردی ندارند. دلیل‌اش این است که آقای وزیر آن‌قدر شیفته ایرباس و بویینگ شده است که اولویت‌های جامعه خودش را نمی‌بیند.

6 Likes

خشك شدن رودخانه ها…

2 Likes