نوشابه‌ی گرم مزه‌ی متفاوتی داره یا فقط دلچسب نیست؟

تا حالا نوشابه گرم یا چایی سرد خوردین؟ مزه بدی که به نظرمون می‌رسه ناشی از دلچسب نبودنشون هست یا گرما و سرمای مواد غذایی حسگرهای چشایی‌ رو در تشخیص مزه‌ها تحت تاثیر قرار میدن؟

یعنی آیا نوشابه یه مزه ثابت داره که فقط در صورت خنک بودن برامون دلچسبِ یا واقعا وقتی دماش عوض می‌شه مزه‌ای که حس می‌کنیم هم متفاوتِ. اگر اینطور باشه می‌تونیم نتیجه بگیریم که حسگرهای چشایی ما به دما حساس اند و ممکنِ اطلاعاتی که درباره مزه‌ها به مغزمون می‌فرستن متفاوت باشه.

drink%20cold

6 پسندیده

وقتي نوشابه ميخورم، بيشترين لذت رو از ميزان گازش ميبرم كه توي دماي پايين به حداكثر ميرسه
خيلي دلچسبه كه اون گازها به شيريني نوشابه غلبه ميكنه و يه حس فوق العاده رو بهم ميده ( الان شيراز هوا خيلي گرمه دارم از ته دل مينويسم :sweat_smile::sweat_smile: )
ولي وقتي نوشابه گرم ميشه، ميزان بالايي از گازش رو از دست ميده، همين باعث ميشه كه طعم يه شكر غير اشباه و اعصاب خورد كن اينقدر آزار دهنده ميشه.
در مورد نوشابه دليل علمي وجود داره، ولي من در مورد هلو و گيلاس نميتونم علمي بگم، اخه وقتي هلو گرمه حتي از پرتقال هم عذاب اور تر ميشه و امان از روزي كه خنك و سرد باشه :star_struck::star_struck:
همون اندازه كه چايي سرد توي زمستون تو ذوقم ميزنه، ميوه و خوراكي گرم هم تو تابستون عذاب آوره
جواب اين سوال از ديد من اينه كه ما بسته به نيازمون يه چيز رو انتخاب ميكنيم و اگه شبيه باور ذهني ما نباشه و ازش فاصله داشته باشه، اعصاب خورد كن و بي مزه ميشه
مثلا خيلي از ما توي تابستون ice tea رو ميخوريم و دوسش داريم، ولي توي زمستون يا وقتي كه انتظار و چايي به معناي واقعيش رو داريم، واسم افتضاح ترين طعم دنيا ميتونه باشه.

6 پسندیده

اخه اصلا این نوشابه چیه که بشه خورد :thinking:…نهایتا یه قورت بسه
اصلا تمایلی به خوردن نوشابه هیچوقت ندارم :expressionless:

4 پسندیده

خیر : نوشابه گرم مزه اش همان است فقط در نوشابه گرم گاز ان کمتر است .