هوای چرب آشپزخونه رو چه جوری میشه پاک کرد؟

پرسش یه پدر بعد پاکسازی لوله ی هود:
چربی غذا تو هوا معلقه آیا؟
چرا لوله ی هود با اینکه یه متر با گاز فاصله داره این قدر چرب و چیلیه؟

و در نهایت چه جوری میشه بساط آشپزخونه و افرادی که زیاد تو اشپزخونه هستن رو از این همه چربی معلق نجات داد؟

4 پسندیده

اینکه چربی غذا تو هوا هست یا نه رو نمیدونم ولی تجربه خودم تو آشپزخونه رو میتونم بگم.
بعضی روغن ها خیلی راحت تر از روغن های نباتی رایج در بازار،از روی گاز و اطراف اون تمیز میشن. مثل روغن کنجد و ارده.
وقتی مهمون زیاد دارم و از روغن هایی غیر از روغن کنجد استفاده میکنم، بعدش گاز تمیز کردن واقعا سخت میشه.
بنابراین غیر از توصیه های پزشکی، استفاده از روغن کنجد و ارده در راحت تر تمیز کردن گاز و هر چیزی که با روغن تو غذا کثیف شده، مناسبه.
زود به زود تمیز کردن هم خیلی کمک میکنه که جرم ها سریعتر پاک بشن.:wink:
از اون گذشته فکر میکنم ،موقع سرخ کردن قطره های روغن تو فضای وسیعی پخش میشن و مطمئنا رو فیلتر هود میشینن.
احتمالا این جرم های روغنی که روی فیلتر هود نشستن با هوای گرمی که به طرف لوله های هود مکش میشه، وارد لوله ها میشن و با سرد شدن هوای مکش شده(به دلیل فاصله گرفتن از گاز و یا خاموش شدن گاز) یا خاموش شدن هود به دیواره ها میچسبن.

5 پسندیده

اتفاقا اگه راهی برا کاهش چربی های معلق پیدا بشه، میشه چربی هایی که در اثر سوختن گازوئیل و بنزین وارد هوا میشه رو هم کاهش داد! :wink:

شاید بد نباشه به خواص این روغنا توجه کنیم. چرا راحت تر پاک میشن؟

3 پسندیده

نقش هواکش توی اشپزخونه چیه دقیقا؟ واقعا متناسب با حجم و اندازه و صدایی که تولید می کنه ، کارایی هم داره؟
#تجربه
تجربه خودم: هود ما اکثرا خاموشه ، جای یه کابینت رو توی اشپزخونه گرفته و هر از چندگاهی هم باید وقت صرف کنیم تمیزش کنیم.
تنها زمانی که ازش استفاده می کنیم وقتی هست که کلی مهمون داشته باشیم و همه شعله های گاز با هم روشن باشند

#سوال
شماها زمان اشپزی توی خونه چقدر از هود/ هواکش استفاده می کنید

3 پسندیده

من خیلی کم، مثلاً خردکردن و سرخ‌کردن پیاز زیر هود تا حدی آدمو از شر گاز اشک‌آورش راحت می‌کنه، فقط تا حدی.
دلیل استفاده کم هم اینه که وقتی قدرت مکش زیاد لازمه، باید رو دور تند باشه، که صداش آزار دهنده میشه، تازه بازم راضی‌کننده نیست و در کنارش تو فصلایی که بشه باید در و پنجره‌ها رو هم باز کرد.
در واقع من فکر میکنم، این جور ابزار (مثل فن تهویه دست‌شویی) برای اینکه اثر بذارن باید مدت طولانی کار کنن، که تو خونه به خاطر صداش معمولاً نمیشه.

5 پسندیده

فکر میکنم اگر به گذشته ی معماری ایران رجوع کنیم راه حل آسان تری نسبت به تکنولوژی پیدا کنیم.

به نظر من معماری ایرانی قدیم بسیار پیشرفته تر از بسیاری از کشور های دنیا بوده و هنوز هم هست.

مثالی رو بیارم

حسینیه امینی ها یکی از خانه های قدیمی و معروف قزوین است.
یکی از موضوعاتی که در معماری و تزیین این خانه به کار رفته شیشه های آن است. زمانی که آفتاب به این شیشه ها میتابد، انعکاسی تولید میکند که باعث دور شدن و فرار حشرات می شود. لذا حشره ای در اطراف این خانه وجود ندارد.

این مثال حشره ایش بود، در طراحی های کویری مثل بعضی مناطق یزد جریان هوا در خانه بسیار دقیق ساخته شده. فقط مشکل اینه که جوونای ما اندیشمندای ما نمیان همین دانش هایی که ریشه اش همینجاست رو ادامه بدن و البته بخوانم بسترش کم پیدا میشه.

هود بی صدا وجود نداره فکر کنم فعلا :thinking: شایدم باشه
اما فن بی صدا هست

یه نمونه هواکش بی صدا

به نظرتون ۲ تا از اینا از یه هود بهتر نیست؟ :thinking:
چه چیزایی تو گوگل پیدا میشه سرعت تکنولوژی زیاد شده هرچی سرچ میکنی هست :sweat_smile:

3 پسندیده

با توجه به پاسخ @Zah_Ra به این سوال

و دقتی که در این موارد از خودش نشون میده، فکر می کنم احتمالا این موضوع هم براش سوال شده و ممکنه پاسخی براش داشته باشه :wink:

2 پسندیده

تجربه م میگه که هیچ جوری! یعنی امکان نداره شما در اشپزخونه ای پخت و پز کنید و در و دیوار و هود و این حرفا عاری از چربی بمونه.
راهکارش چیه؟
کلا دستتون به تمیز کردن باشه! برای اینکار با توجه به تجربه پاک کننده چند منظوره اکتیو ویه پله بالاتر سیف رو پیشنهاد میدم که قشنگ قاتل چربی هست. هرچی شما چربی رو دیرتر پاک کنید، پاک کردنش سختتره. باید زود اینکارو کنید. اگر نمیتونید یا نمیخواید هر روز یا هر هفته اینکارو انجام بدید، مثل خیلی از افراد میتونین از فویل های الومینیومی یا روزنامه و غیره روی هود و گاز استفاده کنید (مطمئنا روزنامه برای گاز نیست :grin:) و هرچند وقت یکبار دور بندازیتش!
از طرفی میتونید کلا این بساط چربی بودن بساط اشپزخونه رو کم کنید اگر سرخ کردنیتون رو به حداقل برسونید! بجاش از فر استفاده کنید یا از اجاق های کوچیکی که معمولا توی حیاط های پشتی یا بالکن قرار میگیره چون اون مواد حاصل از داغ شدن روغن تو فضای بسته اشپزخونه پخش نمیشه!
شاید یه موقعی این مسئله منجر به این بشه که سالم تر زندگی کنیم! بریم به سمت زندگی کم روغن :muscle::innocent:

5 پسندیده