وضعیت املا و روخوانی شما چطور است؟

امسال تقریبا 5 نفر از دانش‌آموزانم می‌توانستند روان و با لحن مناسب بخوانند. مشکلات نوشتاری و املایی هم فراوااان بود. فکر نمی‌کنم این حجم از مشکل و اختلال در این زمینه طبیعی باشه.

در سایر کلاس‌ها هم وضعیت بهتر از این نبود!

علت مشکلات نوشتاری و خوانداری دانش‌آموزان چیست؟

مشکلات نوشتن و خواندن

5 پسندیده

من روخوانیم بد نیست . تند خوانی بلدم . منتها تو خواندن شعر و متن های ادبی خیلی خیلی ضعیفم .

تو املا که من افتضاح هستم :joy::joy:. چه انگلیسی چه فارسی . از بچگی هم اینطوری بودم کمترین نمره رو همیشه توی درس املا میگرفتم … خطم هم خیلی بده . بعضی وقتا سر کلاس شاگردام ازم غلط میگیرن یا میگن خوش خط تر بنویس پای تخته که واقعا آبرو ریزی هست :see_no_evil::see_no_evil::see_no_evil:

یه بخشی از این مشکل بر میگرده به مشکلات ژنتیکی و استعداد بعضی ها از همون اول خوب میخونن و مینویسن ولی بعضی نه . چون بخشی از مغز که مسئول خواندن یا نوشتن هست ممکنه خوب کار نکنه یا ضعیف باشه ، منتها این مورد را با تمرین و تکرار میشه جبرانش کرد پس به نظرم تو درجه اهمیت دوم باشه نسبت به مشکل بعدی که میگم .

بخش عمده مشکل عدم وجود مدیریت توجه و حواس پرتی شدید نوجوون های امروزی هستش که دلیل اصلی اون هم کار کردن زیاد با گوشی های همراه و شبکه های اجتماعی هستش . من خودم چون کارم طراحی نرم افزار هست میدونم که چطور این ابزار میتونه روی عملکرد مغز تاثیر بزاره و آدم رو از یه فردی که بتونه تمرکز کنه و کارش رو درست و بدون نقص انجام بده تبدیل کنه به یه آدم بی دقت و بی حوصله که فقط خوب بلده چند کار رو با هم انجام بده و همونطور که خودتون میدونید درست خواندن و درست و زیبا نوشتن بیشتر از هر چیزی نیاز به تمرکز داره .

2 پسندیده

املا فارسی اصلا تعریفی ندارم
خیلی اوقات با اینکه میتونم بگم زیاد مینویسم ولی املا کلمات رو فراموش میکنم یا حتی در مواقع مختلف کلمات رو با املا های متفاوتی مینویسم :smiley:
در مورد روخوانی وضعیت مناسبی دارم گرچه اگر این متن فارسی روان و امروزی نباشه کلا بیخیالش میشم

2 پسندیده

من املام خوبه، شک کنم هم چک میکنم. نکته‌ای که به املا کمک میکنه، معنی کلمات و کمی آشنایی با عربیه.

تو کلاس یه وقتایی قراره بچه‌ها مطلبی رو که میگم بنویسن، هر کلمه‌ای رو که حدس بزنم حتی یک نفر املاشو بلد نیست، رو تابلو مینویسم.
تو پادپرس هم غلط املایی زیاد می‌بینم. تازگی‌ها که مجوز ویرایشم دارم، دلم میخواد اصلاح کنم، تا حالا به خودم اجازه ندادم، مگر چند مورد نگارشی مثل نیم‌فاصله‌ها.
یه چیزی که جدیداً باب شده غلط نویسی عمدی تو فضای مجازیه، نمی‌دونم ایده اولیه‌اش چیه، اما همین، جرأت اصلاح رو از آدم میگیره.
حالا
@Emad_Mohammadpoor و @hesam_fardad
که معلوم شد عمدی غلط نمینویسن یا حواسشون رو جمع کنن یا همین‌جا اجازه ویرایش بدن، یا هیچکدام ، راحت باشن :wink:

3 پسندیده

اگه غلط‌های املایی من رو بگیرید من دعاتون هم میکنم :smile::smile:

2 پسندیده

فعلن منتظرم @Emad_Mohammadpoor مجوز ویرایش بده، حجمه رو درست کنم :sweat_smile:

1 پسندیده

منم املا و روخوانی ام خوبه! یادمه قبلا هر کلمه ای که برام ناآشنا بود رو با انگشت روی هوا یا تو ذهنم می نوشتم تا به املای درستش برسم، گاهی وقتا هم فکر می کردم کدوم خوشگل تره، حتما همون درسته :smile:
اما الان اگر به کلمه عجیب و غریبی برسم میرم سراغ دهخدا جان. ی فرهنگ معین هم خریدم که گهگاه بهش سر میزنم.
بررسی ریشه ی کلمات هم خیلی کمکم کرده.
منم گاهی اوقات اشکالات املایی در پادپرس دیدم که میخواستم در قالب یک پیام یادآوری کنم، اما نکردم. فکر میکردم شاید یک حس مچ گیری بهشون دست بده! :thinking:
در عین حال اگر کسی از من غلط املایی دید، خوشحال میشم بهم تذکر بده

2 پسندیده

@leilay
اختیار دارید
من خیلی خوشحال میشم اگر اینکار رو بکنید

متاسفانه با اینکه سعی میکنم متونی رو که مینویسم یکبار بخونم بازم غلط املائی دارند و این تنها دلیلش اینه که وقتی دارم بازخوانی میکنم فکر میکنم درست نوشتم :smile:

حقیقتش در شروع فعالیتم در پادپرس برنامه های زیادی برای مطرح کردن چند موضوع داشتم مثل
ایران بین
ولی سخت بودن تایپ فارسی باعث شده که اخیرا صرفا به سوالاتی که جواب های کوتاه براشون دارم بپردازم

برای مثال خیلی دوست داشتم در این موضوع شرکت کنم ولی نیاز به تایپ زیاد و به طبع غلط املائی زیاد باعث شد کلا بیخیال بشم

1 پسندیده

ایران‌بین کار شما بود، برای اونموقع پادپرس خیلی کار خاص و بزرگی بود :ok_hand::ok_hand:
تایپ با گوشی خیلی سخته، با لب‌تاپ تایپ ده انگشتی به نسبت عالیه.

1 پسندیده