وقتی آشپزی می کنید، قاشقی که باهاش غذا رو هم میزنید کجا میذارید؟

من همیشه این مشکل رو به عنوان یه میکروبیولوژیست داشتم و برای اینکار آزمایش علمی طراحی کردم و نمونه های باکتریایی رو کشت دادم.
به نظرتون کدوم نواحی آشپزخانه بیشترین تنوع میکروبی داره و کدوم نواحی بیشترین بیماری زایی رو؟

6 پسندیده

همیشه یه زیردستی کنار گاز میزارم که قاشق ها رو داخلش بزارم :thinking:
سطح گاز، بالای گاز (همونجاهایی که روغن میشینه بهش) و کناره های سینک به نظرم آلوده ترین جاها میتونن باشن

5 پسندیده

یه بشقاب می ذارم روی اوپن و قاشق و ملاقه و… رو روی اون میذارم

4 پسندیده

من از این مدل استفاده می کنم

image

6 پسندیده

چه باکلاس! جالبه :ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand::ok_hand:

3 پسندیده

به عنوان یه میکروبیولوژیست تحقیق علمی م نتیجه ش اینطوری شد.
شعله های اجاق گاز تمیز ترین نقطه در آشپزخانه هستند.
کثیف ترین و متنوع ترین جا از لحاظ میکروبی سبد پلاستیکی که توی سینک ظرف شویی هستش. اگر استیل استفاده کنید از لحاظ تنوع میکروبی کاهش چشم گیری خواهد داشت.
و اما یک اشتباه رایج که برای گذاشتن قاشق داریم و موجب میشه قاشق سرشار از میکروب بشه این هست که:
اگر قاشق رو هم سطح با شعله گاز در کنار شعله قرار دهید بیشترین آلودگی رو بخودش جذب می کنه و اگر قاشق رو بالاتر از سطح شعله نگه دارید کمترین آلودگی رو بخودش میگیره.
چرا؟ جوابش ساده است به نحوه ورود هوا به شعله و سوخته شدن هوا و خروجش از شعله بستگی داره. به شکل زیر توجه کنید متوجه می شید.
images
زرد ورود هوا (از تمام آشپزخانه هوا وارد میشود و اگر قاشق آنجا قرار گیرد تمام میکروب ها و آلودگی های آشپزخانه به قاشق خواهد چسبید)
قرمز خروج هوا

6 پسندیده

من روی گاز میذارم. چون حس میکنم شعله تمیزش میکنه

2 پسندیده

بیشترین بیماری‌زایی شاید جاهایی باشه بیشترین تماس با مواد از خارج از خونه اومده رو دارن ولی کمترین میزان تمیز شدن؛ نقاط کور یخچال، گاز، ظرفشویی، یا جاهای ذخیره‌ی مواد غذایی.
بیشترین تنوع هم احتمالن مربوط به همون مناطق باشه. بیشترین تنوع ماده غذایی تو همین محل‌هاست.

به نظرم عنوان سوال منظور سوال رو نمیرسونه!: ی

3 پسندیده

آتش ضدعفونی کننده خیلی قویه. تعجب میکنم دوستان گاز رو جزو محیط های آلوده میدونن :thinking:

3 پسندیده

روی شعله منطقن منظورم نبود. اطراف گاز و درزهاش. نقاط کور شامل همه‌ی کلمات بعدش میشه!: ی

5 پسندیده

برای اینکه دوستان زیست شناس نیستند.

3 پسندیده

کمتر از ۲۸ درصد باکتری هایی ما میشناسیم بیماری زا هستند.
یخچال کمترین عامل بیماریزایی رو داره برای اینکه رشد باکتری های بیماریزا در دمای یخچال متوقف می شه و برای بیماریزایی باکتری ها باید به اندازه مورد نظر برسند.
در مورد نقاط کور هم باکتری های بیماریزا کمتر هستند علت عدم وجود شرایط زیست اونهاست.
در ضمن من بیش از ۳۰ نقطه رو کشت گذاشتم و جالبه بدونید که سینک ظرفشویی بیشترین عامل بیماریزایی رو داره و بیشترین تنوع رو داره حتی بیشتر از سطل آشغال.
اگر بخوام یه مقایسه بکنم تنوع باکتری ها و قارچ ها توی سینک ظرفشویی بیشتر سنگ دستشویی هست. که من به طور عملی و علمی اونها رو توی آزمایشگاه کشت کردم ولی درصد ابتلا به بیماری از سنگ دستشویی بیشتر هست و تنوع بیماری ها هم در اون بیشتر هست.
عنوان سوال دقیقا منظور هست! شما قاشق آشپزی تون رو کجا می ذارید؟

3 پسندیده

:+1:t4:

پس کاش توی دو تا سوال مطرح میکردین؛ یکی “قاشق رو کجا میذارین” یکی هم “به نظرتون کجا کثیف‌تره”.
قاشق رو معمولن توی بشقاب کنار گاز میذارم.

4 پسندیده

آهان از اون بابت، چون خودم از چالش قاشق توی خوابگاه به این موضوع رسیدم و کل آشپز خونه رو کشت دادم اینطوری مطرح کردم. بله میشد توی دوتا سوال جداگانه پرسید. خب الان که سوخت

2 پسندیده