پرنده های ریزنقش بیش فعال در حال پرواز در آسمون شهرها، کجا لانه دارند؟

اگه کمی سر به هوا باشید، مخصوصاً این روزها دم غروب، پرنده های کوچیک تقریباً سیاه رنگی رو در تعداد زیاد می بینید که با سرعت زیاد در جهت های مختلف و مدام در حال پروازند، نمی دونم اسمشون چیه؛ پرستو یا بادخورک.

2448708
پایین ترین ارتفاع پروازشون معمولاً بلندی بام یا نزدیک نوک درختاست، دقت کنید صدای شبیه جیغای ظریفشون هم شنیدنیه، ولی هیچوقت موفق به دیدن جزییات ظاهریشون نمی شیم، از بس سریع از جلو چشم رد می شن، یک لحظه هم نمی شینن و آروم و قرار ندارند.
هدف این پروازها چیست؟
چرا به اندازه این تعداد زیاد لانه در شهر نمی بینیم؟

4 Likes

هدف پروازها معمولن پیدا کردن آب، غذا و خیلی وقت ها فرار از خطر و ترسه
لونه ها معمولن جاهایی هستن که محفوظ تر هستن و پنهان از دید، دقت زیادی میخواد دیدنشون

3 Likes

غذا توی فضا (هوا) تو اون ارتفاع؟ بیشتر شبیه بازی شاد یا نمایش هیجانیه.

تو این همه سال فقط یه بار تو سقف پاکینگ یه ساختمون که از پشت به حیاط راه داشت، یا زیر سقف یه خونه تو شمال، لونه ای تقریباً مخروطی با گلوله های گل که به هم چسبوندن دیدم، فقط همین و همین؛ با این تعداد زیاد، و نوع لونه هاشون باید بیشتر به چشم بیان. مثلاً گنجشک ها هم خیلی زیادن ولی می بینیم که از لابلای سنگ و دیوار بیرون میان. این جمعیت چی از کجا میان و همگی سر قرار جمع میشن و بعد غیب میشن.

3 Likes

اونا که روی هوا هستن، در راه رسیدن هستن، یا در راه فرار

توی حیاط خونه ما فک کنم بیش تر از ده تا لونه پرستو هست، دوتا لونه گنجشک توی درخت سپیدار کنار خونه، و پنج شیش تا لونه کلاغ روی شاخه های بالای نزدیک ترین درخت گردو که صد متر با پنجره اتاقم فاصله داره.
دیدن اینا فقط دقت میخواد، دقت زیاد

2 Likes

ولی اونایی که من می بینم بیشتر در حال دور زدنن، شاید تو مناطقی لونه میسازن و تو مناطقی پرواز تفریحی و تمرینی یا آموزشی
یا نمایشی دارن.

1 Like

چقدر زیبا!!! واقعا دقت میخواد چون من هیچ لونه ی پرنده ای اطرافم ندیدم، شاید اگه دقت کنم، منم بتونم از دیدن این لونه های قشنگ لذت ببرم…

1 Like

من بچگی توی روستا خیلی زیاد می‌دیدم. تقریبا هر کنجی توی زیرزمینها لانه این پرنده‌ها بود. مردم خیلی باهاشون کاری نداشتن، چون خیلی به محصولات آسیب نمی‌زدن. کلا موجودات بیش‌فعالی هستن، برخلاف گنجشکها که بیشتر اهل حال و گردش هستن، پرستوها انگار همیشه مشغولن، یا دارن لانه میسازن، یا دارن آماده سفر میشن :grin:.

3 Likes

خوب چی باعث شده تو شهر لونه هاشون به چشم نیاد، مصالح ساختمونی شهر، یا عدم اعتماد به فضای شهری؟
ظاهراً روی درختا لونه نمیسازن، پس نمیتونم بگم تو پارکا لونه دارن، ممکنه تو حاشیه شهر یا روستاها لونه بسازن بعد برای پرواز بیان شهر؟
نکته دیگه اینکه، تو جاهایی که دیدید لونه هاشون رو کنار هم می سازن؟
منظورم اینه که اگه تو شهر لونه بسازن و لونه هاشون نزدیک هم نباشه با توجه به تعدادشون باید راحت تر بشه پیداشون کرد، من کم چشام دنبال پرنده ها نمی دوئه.
لونه کلاغا واضحه، بالاترین جای درختا، (بعضی جاها که درختای مناسب زیاد باشه مجمتع مسکونی دارن) گنجشکا هم از هر سوراخ دیواری استفاده میکنن. لونه بلبل خرما رو اما ندیدم، میگن لای شاخه درختاست، مهم اینه که خودشون رو زیاد و راحت میشه دید.

2 Likes

مهمترین نکته توی انتخاب مکان لانه برای این پرنده ها، دنج بودن هست. مثلا زیرزمین یا گوشه‌های خونه‌های قدیمی. نکته‌ای که تفاوت داره اینه: توی خونه‌های قدیمی، معمولا در و پنچره، شیشه شکسته یا فضای برای عبور و مرور به پرنده‌ها میداد، واسه همین میتونست به این جاهای دنج دسترسی داشته باشن، ولی الان در و پنجره‌ها درست و حسابی شدن دیگه این راه عبور و مرور پیدا نمیشه.

توی یه خونه دیدم در فضاهای دور از هم بسازن، ولی دقیقا کنار هم ندیدم. حدس میزنم سعی میکنن تا حد ممکن لانه‌هاشون از هم دور باشه.

جالبه من هم ندیدم لانه گنجشکی که خودشون ساخته باشن. خیلی توی اینکارها به خودشون فشار نمیارن :grin:

به نظرم توی جاهای دنجی که به بیرون راه دارن دنبالشون بگردین، بخصوص زیرزمینهای قدیمی.

2 Likes

احتمال میدم نم و تاریکی هم موثر باشه، چون لونه رو با گل میسازن.

1 Like

بعضی ها لنه شون رو با گل میسازن
یعنی درست تر اینه که درصد استفاده از گل به عنوان یکی از مصالح لاونه سازی در گونه های مختلف فرق داره
مثلا من دیدم که پرستو ها دنبال یه تیکه ساقه میگردن و میبرن کنار یه گودال آبی که همون ساقه رو به گِل آغشته کنن و بعدش بیارن و با ظرافت تمام بچسبوننش به لایه قبلی و پرستو ها خیلی از گِل استفاده می کنن
اما ندیدم که کنجشک های منطقه ما خیلی از گل استفاده کنن، بیشتر از همون ساقه خشک شده گیاهان فصلی استفاده می کنن و پَر.
کلاغ ها فضای بیشتری نیاز دارن برای همین مجبورن از متریال محکمتری استفاده کنن برای لایه اصلی لونه، اونا معمولن از چوب های خشک و بلندی که به کارشون بیاد استفاده می کنن و بعد از ساختن کف لونه یه لایه پر پشت ساقه و بعدش هم یه کم پَر.

3 Likes

گتجشکا خیلی تنبلن به نظر میاد که فقط برای وقتی که تخم گذاری می کنن تا وقتی که بچه ها پرواز یاد بگیرن خیلی به لونه اهمیت میدم بقیه اوقات خیلی اهل استحکام و راحتی زیر پاشون نیستن

2 Likes

دیدن فرآیند ساختنش خیلی باحاله، اگر موقعیتش پیش بیاد
من و داداشم در کودکی خیلی می نشستیم و لونه درست کردن پرستو ها رو نگاه می کردیم
قسمت جذابش برامون این بود که اینا در کنج صاف ترین دیوار ها هم لونه هایی می ساختن با گِل و ساقه گیاه که بعضن تا یک سال هم میموند و سال بعد همون رو تعمیر میکردن
خیلی سعی کردیم ازشون الگو بگیریم و توی همون مقیاس یه چیز ماندگار بسازیم که نتیجه تلاش هامون فقط کتکی بود که به خاطر گِل بازی خوردیم!!!

3 Likes

این واسه من هم سئوال بوده که چه مکانیسمی به کار میبرن که گل اونجوری می‌چسبه به دیوار.

3 Likes