چرا جادوگران در افسانه‌ها و فیلم‌ها و کتاب‌ها معمولا خانوم هستند؟

دمت گرم، دقت نکرده بودم. کلا صورت سوالو بردی زیر سوال :joy:

2 پسندیده

من با تایید فرموده های @arezoo که یک زن همیشه قدرت جادو کردن را داشته و دارد، میگویم که بلی اگر ما به معنی اصلی و ریشه جادو فکر کنیم جادو یعنی افسون کردن و سحر کردن و به معانی تسخیر و چشم بندی و دلفریبی هم آمده خوب در داستان های ادبی دیده باشیم که میگویند فلان دختر با چشمانش من را جادو کرد که دیگر هیچ چیزی جر او نمیبینم، خانم ها از حسن زیبا و دلفریبی که داشته اند همیشه تسخیر گر دلها و افسون گر عاشق ها بوده اند، وقتی عاشقی محو رخساره زیبای دختری میشود در حقیقت جادو و افسون میشود که دیگر چیزی جز او نمیبیند.
البته من فکر میکنم که دلیل این که جادو گر ها در فیلم و سریال ها زن ها اند همین نکته میدانم ولی این نظر من کاملا شخصی است شاید من دلیل اصلی را ندانم.

3 پسندیده

یک علت اون میتونه قدرت اغواگری زنانه باشه که امروزه میشه در توجیه این مسئله به کار برد.

اما اجمالا به نظر میرسه علت اصلی اون برمیگرده به فرهنگ اروپا و نگرش آن به زن. زن در گذشته (و تا حدودی امروز) اروپا شخصیتی موجه و مثبت تلقی نمیشد. یک نگاه منفی به زنان وجود داشت و زن همکار و همیار شیطان توصیف میشد (مثلا گویند اگه ابلیس بخواد یه نفر رو کاملا منحرف کنه ، یک زن زیبا با لباس قرمز به سمتش میفرسته).
از طرفی جادوگری عملی شیطانی بود و به فور این عمل رو منتسب به زنان میکردند و به دادگاه تفتیش عقاید گزارش میدادند. سوزاندن و اعدام هزاران زن به جرم جادوگری یکی از اتفاقات مهم در دوران تفتیش عقاید بوده.
احتمالا به همین علت هنوز که هنوز بیشتر جادوگران قصه‌ها و افسانه‌ها زنان اهریمنی هستند!!

2 پسندیده