چرا جنگ اتفاق می افته؟

جنگ بین کشورها اصولا بر سر چی هست؟ چرا هیچ وقت به صلح نمی رسند؟ ایا یه بازیه؟

تقرییا در تمام کشورها از همون سنهای کوچکی اموزشهایی که در مدارس و مهدکودکها شروع میشه اینه که بیرون این کشور یه عده دشمن هستند. گوشه ذهن بچه ها این بذر کاشته میشه بدها رو باید از بین برد . فرقی نمیکنه در سیستم کدوم کشور باشید. بچه ها تا قبل رفتن به مهد و مدرسه تقریبا خبری از روحیه جنگ طلبی ندارن. اما بعد از اون دوست دارن وقتی بزرگ میشن مثلا نینجا بشن. یا ادم بدها رو بکشن. یا حتی مدل انتخاب اسباب بازی هاشون متفاوت میشه.

ایا این یه بازیه؟ جنگ بر سر چه منابعی ادمها رو به این سمت هدایت کرده؟
اگر اون منابع مشخص بشند و طوری برنامه ریزی بشه که سیستم به سمت بهبود در تسهیم منابع پیش بره باز هم ممکنه ادمها با هم بجنگند؟ سر چی؟

در ادامه‌ی برنده شدن در رقابت و تمایل به تقلب:

و اگر آینده کل تمدنهای بشری بر شانه من بود، چه می کردم؟:

2 Likes

علت جنگ میتونه رسیدن به خواسته های نفسانی باشه ؛ مثل چی؟ مثل قدرت طلبی، ثروت طلبی، خون خواری و…

امروزه دو تای اولی بیشتر مورد نظره و مورد سومی بیشتر مربوط به گذشتگان میشه مثل ( مغول ها).

از علت های دیگه میتونه منابع یک کشور باشه مثل نفت، گاز، طلا و…

1 Like

شاید جالب باشه بدونید که رشد صنایع هم ممکنه به جنگ منجر بشه. مثلا رشد صنایع فولاد آلمان دلیل اصلی جنگ جهانی دوم بوده.

4 Likes

اگه به فلسفه و علت ایجاد خیلی از علوم برویم از ترس از جنگ نشات گرفته، ولی جمله زیبایی از یکی از نویسنده های آلمانی یا اتریشی خوندم به این مضمون جنگ مبارزه بین دو گروهی است که همدیگر را نمی شناسند، برای دو نفری است که همدیگر را می شناسند، مگه ما چقدر عمر میکنیم که وقت خود را به جنگ بگذرونیم، راهی برای غلبه بر این احساس غیر متمدنانه و حیوانی که نه، آها احمقانه ما نیست؟

3 Likes

به نظرم جنگ در خیلی از موارد از طبیعت انسان ناشی میشه. یکی از معروفترین تحلیلها در مورد جنگ مربوط به فروید میشه که اینجا میتونید در موردش بخونید. درگیری و کشتار رو میشه برای زمانی کوتاه تقلیل داد ولی امروزه جنگ دلایل صنعتی هم پیدا کرده. جالبه که بدونید در طی سالهای گدشته چندبار دخالت مستقیم صاحبان صنایع جنگ افزارها توی ایجاد جنگها در مناطق مختلف بویژه آفریقا برملا شده. یا همین درگیریهای خاورمیانه رو در نظر بگیرید و افزایش خرید سلاح در اثر این درگیریها رو. توی این موارد امکان رفع جنگ وجود نداره

4 Likes

اون دونفر چرا می خوان جنگ رو راه بندازن؟
از چی می ترسند دقیقا؟

1 Like

چون احمق هستند و جان انسانها را فدای جاه طلبی، خیال پردازی، خوی وحشیگری، مال اندوزی، انحراف افکار جامعه از مشکلات و دغدغه آن، تضاد دیدگاهها و مهمترین مسئله حماقت است که سرمایه جوان خود و بهترین های جامعه خود را به سوی مرگ سوق میدهند و هزینه های خود ناشی از خرید سلاح را به جای آبادانی کشور خود به آتش می کشند،هیتلر، موسولینی، نرون، تزار، صدام و هزاران حاکم احمق دیگر نمونه‌ای از این احمق ها هستند؟

1 Like

فقط قسمتی از جنگها به دلیل فرد یا افراد خاصی بوده. ولی در همون موارد بذارید این سئوال رو بپرسیم: ایا این افراد مشکل خاصی داشتن؟ یعنی اگر که من یا شما جای انها بودیم متفاوت رفتار میکردیم؟ احتمالا ازمایش معروف زندان استامفورد رو شنیدید. نتیجه ی این ازمایش اینه که حداقل به طور قاطع نمیشه گفت که فرد توی این مسائل مقصره. زمینه هائی در جامعه به وجود میاد که این نوع افراد رو شکل میده. باید ببینیم اون زمینه ها چی هستن نه اینکه تقصیر رو به گردن فرد بندازیم.

2 Likes

نظر اریک برن و تامس هریس در زمینه روابط متقابل بین انسانها و پر کردن وقت، اینه که تقریبا همه آدمها وقتشون رو به شش مدل مختلف پر می کنند:

کناره گیری :
مراسم
فعالیت ها:
وقت گذرانی ها: .
بازیها
صمیمیت
هرکدوم یه تعریفی دارن
از بین اینا بازی ها ممکنه برعکس اسمشون خیلی خطرناک بشن

بازیها: این یکی برعکس اسم گول زننده اش، کمی خطرناکه. اریک برن بازیها رو به 36 دسته تقسیم می کنه و ریشه تمام بازیها رو در همون بازی که در کودکی سر هم میاوردیم میدونه؛ بازی ِ ” مال من از مال تو بهتره … “. از بدترین بازیهایی که بشر تا الان انجام داده، جنگ هست.

به عقیده برن و تامس هریس این پنج دسته اول تقریبا همیشه مردم رو از هم جدا نگه میدارن و اجازه نمیدن که وارد فاز صمیمیت که ششمی هست بشن.

3 Likes

پرسش

چرا منطقه خاورمیانه هیچ وقت آرامش کافی رو نداره و تا یه جنگی و ناآرامی در این ناحیه تموم میشه، یکی دیگه شروع میشه؟


بحث های قبلی که از منظرهای مختلف به چنین پرسشی پرداخته شده:

3 Likes

درسته که زمینه ها خیلی موثرند ولی نقش فرد اصلا قابل صرف نظر کردن نیست. در واقع به نظر من شرایط و زمینه ها صرفا بستری برای تحقق جنگ هستند اما کسی هم هست که داره از این بستر استفاده می کنه برای جنگ افروزی که قطعا ویژگی های شخصیتی به خصوصی متناسب با جنگ افروزی داره.
آبراهام لینکلن و جورج بوش هر دو رئیس جمهور آمریکا بودند. اولی چه کرد و دومی چه کرد…

در مورد آزمایش زندان استنفورد هم نقد های قابل تاملی در همون صفحه ی ویکی پدیا وجود داره.

1 Like

فکر کنم چون منطقه خاورمیانه به ویژه بین النهرین خواستگاه تقریبن تمامی ادیان بوده و هر کس که نظری رو قبول نداشته برای نظر خودش میتونسته جوابی پیدا کنه از طرفی هم در عین اینکه تمام ادیان نظر بر یکی بودن داشتن مبلغینشون نه تنها ادیان دیگه رو قبول نداشتن و دروغین می خوندن در داخل یک دین هم پیروانش نظر یکسانی نداشتن.

این رو بذاریم کنار این نکته که مردم این منطقه مردمی خدا ساز و اهریمن ساز هستن (قهرمان ساز و دشمن ساز) میشه دید که منطقی هست که این همه درگیری توی منطقه ما هست.

نکته اساسی دیگه هم که فکر کنم یکم فرافکنی هم داره داخلش این حقیقته که این منطقه منابع خیلی زیادی داره.

3 Likes