چرا خروسا قوقولی قوقو میکنن؟

یکی دو بارش قابل درک هست، ولی از ۳-۴ صبح تا حدودای ۸ به طور پیوسته؟!

1 پسندیده

این مقاله به این پرسش پرداخته که چرا خروس‌ها سر صبح سر و صدا می‌کنند:

  • تحقیقات نشان داده‌اند که خروس‌ها احتمالا یک ساعت درونی دارند به طوری که اگر در یک اتاق تاریک هم باشند و نور را نبینند، اول صبح سر و صدا می‌کنند.
  • این سر و صداها یک پبام هشدار برای یادآوری قلمرو به دیگران است و تحقیقات نشان داده که بلند مرتبه‌ترین خروس (highest ranked rooster) زودتر از بقیه قوقولی قوقو را شروع می کند.
  • محرک‌های زیادی هستند که باعث قوقولی قوقو می‌شوند از جمله نزدیک شدن به قلمرو یک خروس توسط یک انسان یا یک حیوان دیگر.
4 پسندیده

این خروسها ازاد هستن توی حیاط خونه؟

شاید یک نوع اعتراض به وضع موجود هم باشه!
براساس تجربه‌ای که در نگهداری چندتا غاز داشتم. ساعت چهار صبح شروع می کردن به سر و صدا کردن. و اگه در رو باز نمی کردی که از خونه برن بیرون و خودشون رو به جوی اب برسونند، کلافه ات می کردن، انگار وقتی به اب می رسیدن دیگه خیالشون راحت میشد و از سر و صدا اثری نبود.
شاید خروسها هم دوست دارن وقتی بیدار میشن برن دنبال اب و دون …

1 پسندیده

نه، اون ساعت تو اغلشون هستن، هر دو خروس.

اگه تو حیاط ولشون کنیم، بعد از کمی اب و دون خوردن باز هم میخونن، یکی این بخون - یکی اون. برا کم کردن صداشون ولشون نمیکنیم.

اول خروس بزرگه میخونه. و این بزرگه اگه ول باشه میره رو گلدونی ک شبیه سکو هست، یه جور که صداش حتما ب همه همسایه ها برسه! چند سال پیشتر ک هنوز کل محلمون اپارتمان سازی نشده بود، خونه های دیگه هم خروس داشتن، وقتی یه خروس شروع میکرد، بقیه هم دونه دونه قوقولی میکردن.

3 پسندیده

امروز یه برنامه ی مستند میدیدم که راجع به غرش شیرها در باغ وحش میگفت، این نکته که وقتی یه شیر شروع به غرش میکنه، شیرهای دیگه هم دونه دونه شروع به غرش میکنن.

و اتفاقا پرسش جالبی توسط مجری برنامه مطرح شد: چرا گربه ها چنین رفتاری ندارن؟! یعنی چرا وقتی یه گربه شروع به میومیو میکنه، بقیه پشتش به میومیو کردن پاسخ نمیدن یا ادامه ش نمیدن؟

2 پسندیده