چرا من حرکت زمین رو حس نمی‌کنم، اما حرکت اتوبوسی که توش نشستم رو می‌تونم حس کنم؟

ادمی رو ندیدم که بگه من حرکت زمین رو حس می کنم وقتی روش نشستم. اما ما وقتی توی یه خودرو هستیم حرکتش رو حس می کنیم در حالیکه سرعت حرکت ما و خودرو یکی هست. چرا ما نمی تونیم حس کنیم که زمین در حال حرکت با سرعت زیاده؟

1 پسندیده

حرکت یه مفهوم نسبی هست. اگه چارچوبی داشته باشی که حرکت رو نسبت بهش ببینی میتونی حرکتت رو بسنجی.

گاهی وقتا تو قطار که هستی، و قطار متوقف شده که قطار دیگه ای از کنارش رد بشه، وقتی قطار کناری رد میشه خیلی نمیشه تشخیص داد که این قطار ماست که داره حرکت میکنه یا قطار روبرو. تا وقتی به زمین نگاه کنیم.

این اتفاق تو ماشین کمتر ممکنه پیش بیاد چون وقتی تو ماشینی چارچوب های مرجع مختلفی در معرض دیدت هستن، زمین رو راحت تر میبینی، دیوار ها رو میبینی، درخت ها و … . در نتیجه میتونی تشخیص بدی الان کدوم ماشین نسبت به چارچوب مرجع ساکن در حرکت هست.

رو زمین هم که نشستیم، اگه زمان مناسبی رو به خورشید یا ماه توجه کنیم ممکنه حرکت رو حس کنیم. ولی لازمه ش توجه کردن به اطراف در بازه های زمانی از مرتبه ی ساعت هست و فهم حرکتش در یک لحظه سخته.

4 پسندیده