چطوری برنج خوب بپزم؟ چه برنجی از همه بهتره؟

با توجه به کرونا و خانه نشینی گاهی لازم میشه که پسر خونه هم پای گاز باشه و غذا درست کنه :face_with_head_bandage: :face_with_head_bandage:

راستش رو بخواید هر چقدر تلاش کردم برنج هایی که درست میکنم شبیه برنج میشن ولی طعم برنج نمیدن :smile:

تکنیک شما برای پختن یه برنج خوب چیه؟ از چه برنجی استفاده میکنید؟ پاکستانی، هندی یا ایرانی؟

چطوری میپزید برنج رو؟ مرحله به مرحله برام توضیح بدین به صورت تجربی. ممنون

3 پسندیده

برنج ایرانی خب خیلی بهتره، اول برنج رو خوب بشورید و بعدش هر تعداد پیمونه که برنج برداشتید، یه پیمونه بیشتر آب بریزید. مثلا اگه دوتا پیمونه برنج برداشتید، سه تا پیمونه آب داغ بریزید تو برنج، البته چند بار که بپزید دیگه نیاز نیست با پیمونه آب بریزید چون دستتون میاد اندازش. بعدش نمک بریزید توش و بزارید یه ساعت خیس بخوره، اینجوری برنج بهتر در میاد. بعد از خیس خوردن بزارید رو شعله ی گاز و زیرش رو زیاد کنید تا جوش بیاد. وقتی جوش اومد حرارت رو کم کنید وبزارید یکم آروم قل بزنه. اگه خواستید کَته بپزید شعله گاز رو تا آخر کم کنید و یکم توش روغن یا کره بریزید و درش رو بزارید تا دم بکشه.
برای آبکش هم فقط فرقش اینه که اولش یکم آب بیشتری تو برنج بریزید بهتره، نمکش هم بیشتر باشه. بعد از اینکه جوش اومد آبکشش کنید و روش کمی آب سرد بگیرید. بعد بریزید تو قابلمه و درشو بزارید.
بعد ده دقیقه یکم روغن و آب رو با هم مخلوط کنید و بریزید تو قابلمه، جوری که روی تمام سطح برنج ریخته بشه و دوباره درش رو بزارید، حدودا 45 دقیقه طول میکشه که برنجتون دم بکشه.

3 پسندیده

ما قبلا بیش‌تر از برنج هندی استفاده می‌کردیم چون هم پختش راحت‌تر بود و هم بیش‌تر قد می‌کشید. ولی بعدش یه سری چیزا راجع به برنج هندی شنیدیم که کلا گذاشتیمش کنار و در حال حاضر از برنج ایرانی استفاده می‌کنیم که هم خوش‌عطر و طعم‌تره و هم اگه تکنیکای درست کردنشو بلد باشی اصلا پختش کاری نداره.

از بین برنجای ایرانیم بعضی سال‌ها برنج طارم می‌خریم و بعضی سال‌ها برنج هاشمی اونم آنلاین سفارش میدیم از فروشگاه درکام.

در مورد پخت برنج، اول بگم که من خودم همیشه برنجو به صورت کته میپزم تا خواصش حفظ بشه مگر اینکه مهمون داشته باشیم. روش منم برای پخت برنج کته اینه:

1. اول این که به ازای هر نفر یه پیمانه برنج می‌گیرم و خوب میشورم.

2. به ازای هر پیمانه برنج، یه پیمانه آب تو برنج می‌ریزم. البته نیازی نیست هر دفعه از پیمونه استفاده کنین. راحت ترش اینه که به قدری آب بریزین که به اندازه یه بند انگشت آب روی برنج باشه

3. بعد با توجه به حجم برنج، کمی نمک و به ازای هر پیمانه برنج یه قاشق غذاخوری روغن داخل برنج می‌ریزم.

4. در قابلمرو باز میذارم و شعله گازو زیاد می‌کنم تا جوش بیاد.

5. بعد از این که آب داخل برنج جوش اومد، شعلرو کم می‌کنم تا آب برنج کاملا خشک بشه

6. بعد این که آب برنج خشک شد، در قابلمه رو با دم کنی روی قابلمه میذارم.

بعد از 30 تا 45 دقیقه برنج آماده میشه.

برای بعضی غذاها که می‌خوام برنجم نرم‌تر باشه، از همون اول یه پیمانه آب بیش‌تر روی برنج می‌ریزم.

امیدوارم که با این روش بتونین برنج خوبی بپزین.