چطور آرامش داشته باشیم بدون هیچگونه نگرانی و اضطراب؟

بعضی وقتا در ظاهر آروم هستیم :hugs: ، طوری که اطرافیان فکر میکنن همه چیز خوبه و رو روال عادی خودش داره پیش میره، اما از درون بی قراریم :disappointed: ، همش نگران هستیم که نکنه فلان کار خوب پیش نره :scream: و این افکار باعث میشه آرامش واقعی رو تجربه نکنیم. :weary:
در همچین مواقعی پیشنهاد شما چیه ؟ :thinking: چیکار میکنین به آرامش واقعی برسین؟

10 پسندیده

اضطراب و نگرانی معمولا از دو دسته امور میان: اموری که میتونین براش کاری کنین و اموری که خارج از کنترل شما هستن. اگه کارهای قابل کنترل بهتون استرس دادن، مثلا ایمیلی که هنوز ارسالش نکردین و یا ددلاینی که در حال سر رسیدن هست، بهترین راه برای رفع نگرانی اینه که کار رو انجام بدین!

«هیچ چی استرس و نگرانی رو سریع تر از اقدام رفع نمیکنه.»

ولی چطور می‌تونین راجع به کارهایی که تحت کنترل شما نیست نگران نباشین؟ اول باید بتونین چنین اموری که تحت کنترل شما نیست رو به خوبی تشخیص بدین. اگه راجع به چنین اموری احساس مسئولیت داشته باشین، به سختی میتونین با خیال راحت و آرامش کافی پیش برین!

یکی از کارهای جذابی که درباره امور غیرقابل کنترل میشه انجام داد این هست که هر روز پنج تا ده دقیقه بذارین و همه چیزهایی که نگرانتون میکنن رو بنویسین، نوشتن خیلی مهمه!

بعد از بین این امور استرس‌زا، اون هایی که سه شرط زیر رو دارن رو هایلایت کنین: ۱- مسئله واقعی ۲- ضروری (باید در طی یکی دو روز آینده انجام بشه) و ۳- قابل کنترل. مثلا اگه یکی از نگرانی‌هاتون اینه که «اگه قبل ملاقات با مشتری بعدی مریض بشم چی؟!»، این رو هایلایت نکنین؛ چون تحت کنترل شما نیست و شما مسئولش نیستین. بلکه کاری مثل «فراموش کردم به فلان مشتری ایمیل بزنم» رو هایلایت کنین.

بعد یه یادآوری برای خودتون در تقویم گوگل و یا تقویم رومیزی‌تون بذارین برای انجام کارهای هایلایت شده در زمان مناسب.

این طوری خیلی از نگرانی‌های ذهنی‌تون رو با آوردن اون‌ها روی کاغذ و به شکل خیلی مکانیکی رفع کردین.

فرای چنین میکروقدم‌های قابل انجامی، بعضی چیزها هم هستن که خوبه روش کار کنین:

1. حواستون به عباراتی که استفاده میکنین و قدرت کلمات باشه، کلماتی مثل همیشه، هیچ وقت، باید، … کلماتی هستن که کمکی به آرامش بیشتر نمیکنن. مثلا «من باید به این هدف برسم.»، «من همیشه مریض هستم!»، … برای موفقیت به این مقدار فشار درونی نیاز ندارین و خیلی وقت ها چنین سبک کلماتی بیشتر ضربه زننده هستن تا موثر[1].
  1. بدونین فکرهای شما، واقعیت مطلق نیستن! به فکرتون احترام بذارین ولی حتی اگه حس میکنین درستن، اون‌ها رو تغییرناپذیر ندونین. فکر شما، یه فکر هست، نه چیز دیگه :blush:.

1. در روانشناسی برای این عبارات و تعمیم‌های ذهن اصطلاحی استفاده میشه که الان حضور ذهن ندارم. دوستان میتونن تکمیل کنن. ↩︎

5 پسندیده

اطرافیان چون از درون شما خبر ندارن براشون سوئ تعبیر شده .
اگر تلاش کنیم بر کارمون و نحوه انجام کارمون تمرکز کنیم یا به عبارت دیگر به درست انجام دادن وظیفه فکر کنیم و نه نتیجه کار آرامش بیشتری خواهیم داشت.

آرامش واقعی را فقط در یک طریق میتوان بدست آورد و بقیه فسون است و فسانه و آن کار برای رضای خداست الا بذکر الله تطمئن القلوب
حضرت حافظ چه خوش گفت: تو با خدای خود انداز کار و دلخوش دار / که رحم اگر نکند مدعی خدا بکند

2 پسندیده