چطور محل کارمون رو دوستدار طبیعت کنیم؟

چیزهایی که برای دوستدار طبیعت کردن محیط کاری به ذهنم میرسن این‌ها هستن:

1. زباله‌های تر و خشک رو جدا کنیم.
  2. کاغذها رو تا جای ممکن دوباره استفاده کنیم. حتی اگه میشه قسمت‌های سفیدشون رو جدا کنیم و باز استفاده کنیم. بعد هم جداگانه جمع‌شون کنیم و به مراکز بازیافت بدیم.
  3. درهای پلاستیکی بطری‌ها رو جدا کنیم
  4. از گلدون تو محل کار استفاده کنیم.
  5. موقع خروج چراغ‌ها و وسایل گرمایشی/سرمایشی رو خاموش کنیم.
  6. از خوراکی‌های بسته‌بندی خصوصا اون‌هایی که تو بسته‌بندی‌شون پلاستیک دارن کمتر استفاده کنیم.
  7. از حمل و نقل عمومی یا دوچرخه برای رسیدن به محل کار استفاده کنیم.
  8. یه روزهایی از خونه کار کنیم!
  9. به جای خودکار از خودنویس استفاده کنیم یا فقط مغزی خودکار رو عوض کنیم که پلاستیک کمتری استفاده بشه.
  10. از لیوان یا بطری شخصی و چندبار مصرف استفاده کنیم و اصلا دور پلاستیک رو خط بکشیم که هم برای سلامتی خودمون بده هم برای سلامتی نوادگانمون!
  11. از دستمال کاغذی/توالت کمتری استفاده کنیم. (کلا استفاده نکنیم اگه میشه.)
  12. تا جای ممکن از نور روز استفاده کنیم نه نور چراغ.
  13. از شوینده‌های دوستدار محیط زیست استفاده کنیم.
  14. و در نهایت به همکارامون درباره این چیزها توضیح بدیم و چیزهایی که میدونیم رو به اشتراک بذاریم.

دیگه چه چیزهایی به ذهن‌تون میرسه؟

4 پسندیده

من هم یک چیزهایی به ذهنم می‌رسد:

• از آب معدنی و لیوان‌های پلاستیکی استفاده نکنیم. به جای آن از پارچ و لیوان شیشه‌ای استفاده کنیم.
  • در زمستان کمی سرما و در تابستان کمی گرما را تحمل کنیم. لباس مناسب بپوشیم و سعی کنیم خودمان را با شرایط تطبیق دهیم، به جای این که به روش‌های پر هزینه‌تر روی آوریم.
  • کامپیوترها را در صورت عدم استفاده خاموش کنیم.

اما پیش از همه این‌ها به عنوان شخصی که روی بازدهی حساس هستم، پیشنهاد می‌کنم که ابتدا پرمصرف‌ترین وسایل محل کارمان را شناسایی و اصلاح کنیم. مثلا اگر کولر گازی محل کارمان نیمی از برق ورودی را مصرف می‌کند، پیش از فکر کردن به لامپ ۱۰ واتی اتاق‌مان فکری به حال کولر گازی ۲۰۰۰ واتی‌مان کنیم.

3 پسندیده

من چند مورد بهینه شدن انرژی و کم مصرف کردن وسایلی که دیر تجزیه میشن رو میگم؛
استفاده از پرده و بخصوص پرده روشن و ضخیم برای بازتاب نور و تاریک تر شدن و خنک شدن محیط در گرما و در نتیجه صرف انرژی کمتر برای خنک سازی در تابستان و همینطور جلوگیری از هدررفت گرما در زمستان
استفاده از پارچ و لیوان و بشقاب های فلزی هم برای ماندگاری طولانی هم به صرفه بودن و هم تولید کمتر زباله پلاستیکی
استفاده از شانه ها ی چوبی یا فلزی
استفاده چند منظوره از دبه های پلاستیکی کهنه شده (مثلا به عنوان گلدان یا محل جمع آوری زباله )