چطور میشه در عین حفظ امنیت اطلاعات، اونها رو به اشتراک قرار داد؟

دنباله‌ی موضوع چطور میشه تجربه‌های ثبت شده رو به روز کرد؟

امنیت اطلاعات به اشتراک گذاشته شده

1 پسندیده

منظورتون از امنیت اطلاعات چیه؟ چه لزومی وجود داره که اطلاعات امنیت داشته باشن؟ در چه مواردی؟ مثلا اطلاعات شخصی کاربرا؟ یا اطلاعات سری؟

اطلاعات رو فقط در اختیار عده خاصی قرار داد و برای همه دسترسی پذیر نباشه.

2 پسندیده

فقط دسترس پذیری نیست. گاهی حساب های ادم ممکنه هک شه. و به این صورت اطلاعات اصلی از دست بره.

مثلا امکان هک شدن یک بلاگ یا حساب های مشابه هست، و در این صورت فرد ممکنه تجربیاتی که در بلاگش مستند کرده از بین بره.

2 پسندیده

در حال حاضر که تو سال ۲۰۱۷ هستیم، تقریبا همه‌ی سرویس‌های اشتراک گذاری محتوا با Backup های مداومی که از داده‌های کاربراشون میگیرن، احتمال از بین رفتن داده‌های شما رو به حداقل می‌رسونن. چون اون اطلاعات همه‌ی ارزشیه که اونا دارن و تقریبا هیچ قیمتی روش نمی‌شه گذاشت.
برای همین هم هست توی اخبار مختلف پیش میاد که از “به سرقت رفتن” اطلاعات شخصی کاربر‌ها صحبت بشه. اما “از دست رفتن”، نه…
پس در کل برای مثال عکس‌های شما جاش توی سرور‌های Instagram خیلی امن تره تا هارد کامپیوتر شخصیتون!

4 پسندیده

خب در واقع این بر میگرده به میزان اهمیت و ارزش اون اطلاعات و چرایی اشتراک گذاریش. طبیعتا هر چی ارزش و اهمیت اطلاعات بیشتر باشه .تمایل به عدم اشتراک گذاریش بیشتر هست مگر اینکه دلیل مهمی برای اشتراک گذاری داشته باشید برای مثال یک ایده دارید و تقریبا اطلاعات ایده کامل شده ولی نیاز دارید از نظرات بقیه برای کامل تر شدنش استفاده کنید اون موقع ست که دو راهکار دارید راهکار اول انتخاب یک جمعیت آماری محدود و قابل اعتماد (که تشخیص قابل اعتماد بودن هم روش های خاص خودش رو داره ) و مطرح کردن ایده با اون هاست . راهکار دوم بررسی اطلاعاتی که شرط کافی برای تحقق ایده هست و پنهان سازی و ایجاد ابهامات در اون که نسبت به راهکار اول زمان بر و مشکل تره.

یکی از اساتیدمون یه بار درمورد همین موضوع نظر داد و از دیدگاه من درست بودن. اومد کشور روسیه رو با آمریکا مقایسه کرد.

گفت توی روسیه تمام اطلاعات محرمانه هست به طوری که کارمند از کارمند کناریش اطلاع نداره و اطلاعات رو از هم مخفی میکنن و این باعث میشه که مشکلات بزرگی توی طراحی هاشون بوجود بیاد. (به مشکلات و اتفاقات هواپیما های روسی اشاره کرد)

ولی توی آمریکا، اطلاعات محرمانه نیستند، بلکه کاربرد اطلاعات محرمانه است. و مثال هواپیما های بویینگ رو زد. گفت ناسا و بویینگ کلی دفترچه از انواع قطعات و اجزای هواپیما میدن بیرون و دانشجو ها روشون مقاله میدن ولی خوده دانشجو نمیدونه که این قطعه ای که توی مقالش بهینه کرده، مثلا میتونه توی موتور فضاپیما استفاده شه. آمریکایی ها اجزای سیستم رو به راحتی در اختیار عموم قرار میدن ولی مهندسی نهایی سیستم رو فقط خودشون انجام میدن.

ما هم وقتی میخواهیم ایده ی خودمون رو پخته تر کنیم ولی میترسیم که بعدا برامون درد سر بشه، بهترین کار اینه که اونو به اجزای مختلف بشکنیم و اون اجزا رو جدا جدا بپزیم، تازه شاید از اون اجزایی که ما گذاشتیم یه ایده ی دیگه هم در اومد.

5 پسندیده

امنیتی وجود نداره. امروزه رسانه‌های گروهی خصوصا شبکه‌های اجتماعی به یک سازمانهایی تبدیل شدند که جیک و پوک مخاطبان خودشان را میدانند. این اطلاعات شخصی و عظیم به چه کار میاد و چکارشون میکنند رو هیچ کسی نمیدونه.

به قول یه نفر. کمتر مدیر ارشد و بنیانگذاری از توییتر و اینستاگرام و فیسبوک رو میبینید که در این شبکه‌ها فعالیت میکنه!! برای خودشون خطوط قرمزی دارند ولی بقیه مردم به طرق مختلف تشویق میشوند که حتی زمان آب خوردن خودشون رو هم در این محیط کنترل شده منتشر کنند (برخی معتقدند اینترنت فضای بی‌نهایت است اما برخلاف این نظر معتقدم اینترنت یک فضای کاملا کنترل شده است. شاید بخشی از حقایق کنترل اینترنت طی چندسال اخیر توسط رسوایی‌های فیسبوک و سازمان NSA امریکا فاش شده و قسمت اصلی کوه یخ زیر آبه!)

در نهایت شخصا معتقدم امنیت اطلاعات وجود خارجی نداره هرچند که میگن هست. این روند باسرعت داره طی میشه به حدی که کمپانی مثل گوگل یا فیسبوک چندین سال آینده میتونند با دقت بالا پیش‌بینی کنند فردا چه کاری میکنم و به چی فکر خواهم کرد! نهایتا اگه فکر بدی توی ذهنم باشه ، با ابزارهای خوبی که دارند منو به مسیر دیگه‌ای میبرند. (تا این حد بر اطلاعات مالی و شخصی و روانی افراد مشرف و مسلط خواهند شد)

1984 گذشته ولی معتقدم تازه طی چند دهه آینده ، پیش‌بینی اورول محقق میشه. (البته شاید رخ نده ، ولی روند کنونی نشون میده در آینده ویژگی‌های جامعه‌ای که اورول گفته محقق خواهد شد و دولت‌ها _ برادران بزرگ _ به اون توانایی مذکور دست خواهند یافت)

2 پسندیده

با @amirali موافقم. تقریباً می‌شه گفت که امنیتی وجود نداره. شاید الآن نتونن TOR رو بشکونند ولی NSA ذخیره‌اش کرده برای وقتی که بتونه بشکونتش. با یادگیری ماشین مطمئن باشید تا چند وقت دیگه، هر چیزی توی شبکه‌های اجتماعی نوشتید برعلیه‌تون استفاده می‌شه، پس همین الآن حلقه‌ها رو بسته کنید و محتاط بنویسد. البته خوبی‌اش این‌ه که هر چی هست برای همه‌ست.

2 پسندیده