چطور یک اتاق خشک راه اندازی کنم؟

سلام.
امتحان می کنم ببینم می شه جواب گرفت ازتون یا نه :slight_smile:

عرض کنم به خدمتتون که داخل شرکتی که کار می کنم یک اتاق وجود داره که در اون مواد دارویی رطوبت گیری می شن. به دلایلی این اتاق نیاز به طراحی مجدد داره.

پس صورت سوالم این طور می شه:

با چه تجهیز و با چه الگوریتمی در یک اتاق ایزوله و در دمای ثابت از فضا بیشترین رطوبت رو جذب کنم؟

چه اطلاعاتی می تونید در اختیارم قرار بدید که خودم از طریق سرچ نتونسته باشم به دست بیارم؟

5 پسندیده

وقتی می‌گویید اتفاق ایزوله، آیا به این معناست که هیچ ورودی یا خروجی هوا (مثل تهویه) وجود ندارد؟

قبلا چه می‌کردید؟ آیا از پودرهای ضد رطوبت استفاده می‌کردید؟ یا این که دستگاه‌ تهویه داشتید؟

دمای اتاق چه قدر است؟

4 پسندیده

بله. اتاق ایزوله یعنی ورود و خروج هوا و دما ندارد ( در حد امکان).

دمای مطلوب دمای اتاق است. حدود ۲۵ درجه. تغیر دما بین ۱ تا ۲ درجه مساله ای ندارد.

پیش از این دستگاه تهویه بوده. پودر رطوبت گیر مناسب کار ما نیست.

رطوبت معمول اتاق حدود ۳۵ درصد است. یعنی پس از وارد کردن مواد به اتاق رطوبت تا این مقدار بالا می رود. و هرچه بیشتر و سریع تر رطوبت گرفته شود مطلوب تر است.

1 پسندیده

احتمالن اگر سرچ مناسبی انجام بدین به جوابی که من می خوام بدم می رسین پس این رو اول از همه می گم که ریا نشه :wink::wink::wink:

این چیزی که بهتون پیشنهاد می دم اولین ایده ای هست که به ذهنم می رسه چون الان جلوی چشمم هست. می تونید از سیستمی شبیه به دسیکاتور استفاده کنید به این شرط که مواد شیمیایی که استفاده می کنید با نمکی که قرار هست موادتون رو خشک کنه واکنش نده. خوبی این سیستم اینه که نمکتون رو می تونید از نو از حالت آب تبلور خارج کنید و نمک خشک رو دوباره مصرف کنید. اگر رطوبتتون خیلی بالا هست سیستم رو به زیر فشار بخار آب در دمای کارتون بیارید اول و بعد محفظه نمک رو باز کنید که خدا رو خوش بیاد.

3 پسندیده

فکر کنم دیواره اتاق از چوب باشه مشکل حل بشه!

سرچ زیاد داشتم اتفاقن. و نکته جالبش این بود که به اسم دسیکاتور نرسیده بودم! مرسی!
البته با سیلیکاژل و ژل های رطوبت گیر برخورد زیاد داشتم.
برداشت من اینطور بوده که امکان استفاده از این روش برای کار ما وجود نداره. داروها داخل ظرف های کوچک و به تعداد زیاد قرار می گیرند (یعنی حجم زیادی رو اشغال می کنند) و باید رطوبتشون گرفته بشه. نگهداری و پایش وضعیت نمکی که با این حالت استفاده می شه به چه صورته؟ و حجم ماده یا نمک لازم در ازای رطوبت گرفته شده؟

توی فرایند تولید مسلمن زمان خیلی مهمه. در حال حاضر پروسه ۲ ساعته برای رطوبت زدایی ۲۰درصدی استفاده می شه. استفاده از چوب جوابگو نیست.
من اطلاعاتم یه مقدار بیشتر از ایناست. منتها فکر می کنم باید سوال درست ابتدا پرسیده بشه که بدونم داریم واقعن در مورد یه کیس به خصوص صحبت می کنیم بعد بحث رو باز کنم.
سوال هایی که آقای شاکری پرسید بد نبود ولی کم بود.
حالا الان که دیره. ولی یه موقعی حاضر بودم حتی هزینه کنم برای رفع سوالاتم.:grin:

3 پسندیده

فضای اتاق به چه شکلی طراحی شده و داروها چه جوری در فضای اتاق قرار میگیرن؟

دستگاه تهویه چرا دیگه جواب نمیده؟

پیش از این چقدر طول میکشید که رطوبت گیری انجام بشه؟ و این زمان تا چه حد میتونه طولانی بشه؟

پیشنهاد میکنم اگه دنبال جواب در شرایط مشخصی هستین، جزئیاتی که در ذهن دارین در طرح مسئله اول وارد کنین، الان بیشتر از اینکه بشه به جواب فکر کرد لازمه به شرایط و جزئیات مورد نیاز فکر کنیم.

3 پسندیده

جناب ایا شرایط اتاق طوری هست که رطوبت رو به آب تبدیل کنین و آب رو از فضا خارج کنین؟

1 پسندیده

اتاق که یه اتاق ساده ست. دو طرف قفسه چیده شده. و داروها داخل اون قرار می گیرند.
مواد مورد نظر بعد از پروسه کوتینگ یا فیلینگ (که ربطی به مساله ما نداره) داخل لوله های شیشه ای کوچیک توی رک های ۷۰ تایی داخل قفسه ها چیده شده تا رطوبتشون رو از دست بدن.
دستگاه تهویه خودش تنهایی حلال مشکل من نیست. تعیین الگوریتم کاری اونه که مشکل رو حل می کنه. که این الگوریتم رو روی پی ال سی بهش می دیم ما. یعنی چیزی که من می خواستم اون الگوریتم کاری دستگاه بود. یا هر پیشنهاد بهتری که وجود داشته باشه به جای تهویه.
آب رو می شه داخل یک ظرف دربسته ذخیره کرد. مشکلی نداره.

3 پسندیده

من یه ایده براش دارم
بدون استفاده از مواد شیمیایی
فقط نیاز به یه عدد اسپلیت ۱۲۰۰۰
و یه اتاقک کوچک جدا کنار اتاق کارتون
اگه همچین امکانی مقدور هست بگین تا من توضیحات رو بذم