چند کتاب خوب در زمینه فیزیک معرفی کنید

سلام
من دانشجو کارشناسی فیزیک هستم.
ممنون میشم اگه چند کتاب خوب در زمینه فیزیک معرفی کنید. صرفا نیاز نیست آکادمیک باشه و اگه لطفا انتشاراتی رو میشناسید که کتاب موردنظرتون رو داشته باشه هم ممنون میشم بگید.

4 Likes

مجموعه کتاب‌های درسنامه‌های فاینمن بسیار استثنایی هستن و هنوز هم میشه بهش به شکل کتابی پایه‌ای و در عین حال پر از بینش فیزیکی نگاه کرد. اگر با تمرین و کاربردهای خوب این مجموعه رو پیش ببرید، ذهن‌تون رو برای نگاه فیزیکی داشتن به مسائل آماده میکنه و بهتون این امکان رو میده که نه تنها در فیزیک، بلکه در هر جای دیگه‌ای توان ارائه نگاهی متفاوت به مسائل رو داشته باشید.

در سطح آموزشی، من فکر نمیکنم نیاز باشه به چیزی بیشتر از کتابهای هالیدی نگاه کنید. تمریناتی که داره، بهتون اجازه میده که با ریاضیات پایه مرتبط با فیزیک و مفاهیم بنیادی ارتباط برقرار کنید. در خیلی از موارد، توضیحات جالبی که در مسائل هست که ارتباط اونها با مسائل دنیای واقعی رو بیان میکنه، بسیار آموزنده‌ست.

در سطح بسیار بالا، مجموعه کتابهای دوره لاندائو-لیفشیتز بسیار مفید هستن. البته توصیه نمی‌کنم که به عنوان دانشجوی لیسانس روی این دوره تمرکز کنید، چون سطح بسیار بالایی از فیزیک و ریاضی رو نیاز داره و نیاز دارید که یک حرفه‌ای کنارتون باشه تا در درک و حل مسائل گیر نیوفتید. اساسا این دوره برای آمادگی برای امتحان فیزیک نظری زیر نظر لاندائو طراحی شده و سطح بسیار وسیع و سنگینی از مدلسازی، حل مسئله، ریاضیات رو به چالش میکشه.

3 Likes