چه آماری نیاز دارید که در دسترستون نیست؟

اینترنت
استارتاپ
کسب_و_کار
آمار
(Emad) #1

افرادی که وبسایت خودشون رو دارن یا تیم هایی که روی وبسایتی کار میکنند نیاز به تحلیل و بررسی آمار و ارقام مختلفی از وبسایت خودشون دارن تا بتونن به جزئیات رفتار کاربرانشون پی برده و سرویسشون رو در مسیر مناسب بهبود بدن.
با استفاده از ابزار های موجود در بستر وب میتونید آمار و اطلاعات مختلفی رو از وبسایت خودتون داشته باشید.
برخی از این امکانات رایگان و برخی دیگه در مقابل پرداخت هزینه در اختیار شما قرار میگیرند.

سوال این هست:
تا به حال شده یک سرتیتر آماری خاص از وبسایتتون رو نیاز داشته باشید که نتونسته باشید پیداش کنید؟
تا به حال شده دوست داشته باشید یکی از خدمات آمارگیر غیر رایگان رو بصورت رایگان استفاده کنید؟

3 Likes

(زری) #2

حقیقتا من اصلا به هیچ آمار و ارقامی مطمئن نیستم و به همشون شک دارم و میرم میبینم یه یه چیز نوشته و یه جا دیگه یه چیز دیگه…همشون هم انگاری از هم بازخوردهای منفی دارند.
به جز سایت های معتبر دنیا که بخشی از دانشگاه های معتبر هستند یا از فروشگاه های معتبر قابل اعتماد هستند برام،ولی متاسفانه از سایت های داخلی هیچ اعتمادی نیست برام.جز سایت هایی که زیر نظر دانشگاه های کشوری هستند.
مثلا سایت خبری ایسنا رو قبول دارم چند عکاس خبری رو میشناسم که جمع اوری خبر میکنند و از این طریق شده که با خبرنگار های دیگه هم آشنا شدم و باعث شده اعتمادم جلب بشه از اعداد و ارقام چیزی که گفته میشه و ثبت میشه .
بنظرم یه تحقیق کلی بر روی همه موارد لازم هستش.

1 Like

(Emad) #3

شاید وجود چند منبع و مرجعیت برای ارائه آمار و ارقام یکی از دلایل قابل اعتماد و انتخاب شدن آمار در هر رسته ای باشه
و همینطور کم بودن این مراجع عاملی برای نبود حس اعتماد به عمده آمار منتشر شده در ایران
آزادی برای انتشار آمار یکی از ملزومات ایجاد آمار معتبر هست و وجود سازمان های خصوصی فعال در زمینه تحلیل و انتشار آمار یکی از نشانه های وجود این آزادی

سازمان های مختلف روش های مختلفی برای بدست آوردن آمار دارن که از کپی برداری شروع میشه تا روش های پیچیده‌تر (همه انواع اینها از کپی تا نوآوران پیشتاز همه جای دنیا هستن :expressionless:)

:warning: البته من منظورم آمار تحلیلی وب بود که حرف های شما در خصوص بخش ایرانی آمار وب هم صدق میکنه

نمونه هایی رو لینک میکنم
کاربراتون کجاها کلیک میکنن؟
الکسا. معروفترین ابزار تجزیه و تحلیل وبسایت
https://matomo.org
گوگل آنالیز هم که معرف حضور هست
http://pingdom.com

نمونه های ایرانی هم هستن
http://www.webgozar.com

تابحال مشتری استفاده از چنین ابزار هایی بودین؟

1 Like

(یوسف ) #4

خوب از انالیتیک و الکسا استفاده میکنیم. البته خود دیسکورس بانک داده‌ بسیار قوی داره. من بیشتر از اون که احساس کنم نیاز دارم به داده بیشتر، احساس کردم خیلی از داده‌ها بدون استفاده مونده. مسئله مرتبط با این میتونه همین داستان باشه که چطور به شکل غیربدیهی داده‌های سایت رو تجزیه و تحلیل کرد.

2 Likes

(Emad) #5

تجزیه و تحلیل غیربدیهی رو فکر میکنم که متوجه نشدم.
کمی بیشتر توضیح میدین؟

1 Like

(یوسف ) #6

داده‌های مختلف یه چیزهای بدیهی‌ی رو به من میگن. مثلا میزان بازدید، زمان و حتی نوع فعالیت و … چه چیزی میتونم از این داده‌ها در بیارم که بیشتر از اسم‌های واضح انواع داده‌های باشه؟ در واقع در این مورد، مثل خیلی از موارد دیگه، اکثرا مسئله داده‌های بزرگ مهمتر از گرفتن داده‌های بیشتر هست. نکته در واقع الان برعکس هست به نظرم، من و شاید خیلیهای دیگه به دنبال این هستن که بفهمن چه داده‌هایی ارزش مطالعه رو داره!

اگر به این سئوال جواب بدین، این خوبی رو داره که بعد از اون میتونین بفهمین که حالا در این نیازها چه داده‌های مهمی کم هست؟

یه مثال میتونه کمک کنه: فرض کن به داده‌های بازدید پادپُرس نگاه میکنم، می‌بینم کاهش یا افزایش داشته. خوب این مرحله اول بررسی هست. نکته دوم اینه که این کاهش و افزایش به چه دلیلی بوده؟ آیا هنر پادپُرسی‌ها در تولید محتوا بوده؟ آیا دلیل اجتماعی خاصی داشته (مثلا افراد در فصل یا روز خاصی دنبال یه موضوع خاص بودن)؟ یا اینکه … تحلیل محتوا میتونه کمک کنه، ولی هنوز بسیار سطحی و گمراه‌کننده‌ست به نظرم.

1 Like