چه جوری قانع میشی از تجربه‌ی یکی دیگه استفاده کنی؟

تجربه ی ديگران بايد دارای چه ويژگی هايی باشد تا بتوان روی آن حساب كرد، به عبارتی يك تجربه مفيد و قابل اعتماد چه فاكتورهايی دارد؟

مستندسازی تجربه

4 پسندیده

تجربه در لغت به معنای آزمون یا آزمودن هست و به عبارتی تجربه‌های قابل استناد مثل آزمایش های معتبر هستن:

• تکرارپذیرن،
  • شرایط اتفاق افتادن تجربه، مشخصه؛ مشابه شرایط انجام آزمایش.
  • در ضمن توسط تجربیات دیگه قابل نقض شدن نیستن.
4 پسندیده

2 posts were merged into an existing topic: چه جوری قانع میشی از تجربه ی یکی دیگه استفاده کنی؟

وقتی مجبور باشم نمی خواد قانع شم (خیلی وقتا) !!! :grin: مثلا تجربه برپا کردن آتش، درست کردن غذا و …

وقتایی که یه مسیر رو چند بار می رم و شکست می خورم اونجا هست که دنبال آدمی هستم که بگه چکار کنم و از تجربه و رهنمایی هاش بگه تا استفاده کنم.

آدمی باشه که کاردرست و قابل اعتماد باشه در اون زمینه خاص. یعنی لزوما تجربه هر فردی مفید نیست.

تجربه‌ها می‌تونن خیلی گسترده باشن و در حالت کلی ممکنه تکرار پذیر نباشن.
از طرفی قابل نقض شدن هم هستن. برای مثال تجربه دو نفر در مورد یه رستوران در شهر اصفحان ممکنه کاملا در تضاد با هم باشه.

شاید منظور شما تجربه‌های علمی یا مدیریتی باشه.

اگه شرایط تجربه یکسان باشه، فکر میکنم خود تجربه هم تکرارپذیر بشه:

مثلا درباره تجربه خرید از دیجی کالا، اولین بار که از این فروشگاه خرید کردم قبل از معروف شدنش بود و تجربه ی خوبی هم برایم رقم زد و باعث شد به دوستان دیگرم هم پیشنهادش بدم. اتفاقا افراد زیادی بودن که مشابه من تجربه ی خرید خوبی از دیجی کالا داشتند.

تجربه‌های انسانی به دلیل وارد شدن یک فاکتور غیرقابل پیش بینی، انسان، شرایطش فرق میکند و شاید بهتر باشد با زبان آمار و احتمالات در این باره صحبت کنیم: احتمال اینکه افراد از غذا خوردن در رستوران شاه عباسی که یه رستوران خوب هست، لذت ببرن بالا خواهد بود.

1 پسندیده

من معمولا قانع نمیشم.خودم باید تجربه کنم. البته این ویژگی خیلی خوب نیست.
اما اگر تجربه به طرز فکرم بخوره و با منطق خودم هم جور در بیاد حتما ازش استفاده می کنم

1 پسندیده