چه جوری میشه دیوارا رو کوتاه کرد؟

خیلی از دیوارهایی که وجود دارن، برا ایجاد حس امنیت و یا محدود کردن حضور افراد در محل هایی هست که دیوار دورش کشیده شده. این دیوارها نمای محیط زندگی مون رو زشت میکنن و جایی میشن برای نوشته ها و برچسب های تبلیغاتی. در ضمن خیلی وقتا خود این دیوارها هستن که دیوار-شکن یا حریم-شکن به وجود میارن.

چه جوری میشه کاری کرد که حداقل برای مکان های عمومی مثل موسسه ها و ادارات، حس امنیت به اندازه ای ایجاد بشه که برای مشخص کردن حدود فضا نیازی به کشیدن دیوارهای سنگی بلند نباشه؟

2 پسندیده

چه جالب. زمانی که “مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان” بودم هیچ وقت حس ناامنی بهم دست نداد با اینکه اونجا هم اثری از دیوار محسوس نبود و مردم هم به خوبی این رو میدونستن.در عوض دیوار درختی داشت و نگهبان هایی وظیفه شناس.
خیلی حس خوبی بود وقتی روزای تعطیل می دیدیم مردم شهر و خانواده ها برای پیاده روی و ورزش از محوطه دانشگاه رد میشدن. یه جورایی حس دلتنگی دوری از خونه کمتر می شد.
جاهای دیگه دنیا چکار می کنن تا امنیت ایجاد شه و اعتمادی همگانی شکل بگیره؟ آیا همه جا دیوار میکشن؟

#مشاهده
#پرسش

3 پسندیده

پیدایش دیوارها از قرن هایی هست که جنگ حرف اول رو بین تمدن های مختلف میزده، سرزمین های مختلفی مثل چین، یونان و خاورمیانه به کمک دیوارهایی از خشت پخته از مرزهاشون محافظت میکردن. چنین دیوارهای مخافظی تا قرن هجده باقی موندن، در این موقع جمعیت سرزمین ها بیشتر از حدی شد که دیوارها بتونن تحمل کنن و در ضمن سلاح های جنگی هم به شکلی در اومده بودن که خیلی راحت از پس دیوارها برمیومدن.

در اواسط قرن نوزده، شهر میسوری دچار مشکلی بود، به دلیل رشد سریع جمعیت نمیتونست سرویس دهی مناسبی به شهرونداش داشته باشه. یک نقشه کش شهری به اسم جولیوس پیتزمن یه ایده ی اولیه برای رفع مشکل این شهر داد: قسمت هایی دیوارکشی شده در داخل شهر که ملک شخصی افراد حساب بشه و شرکت های خصوصی، سرویس هایی مثل گاز رو براشون فراهم کنن. این ایده خیلی سریع گسترش یافت و شهرهای مختلف شروع کردن به استفاده ازش و ایجاد ملک های شخصی.

در واقع یه مشکلی که اون موقع از طریق دیوار حل کردن سرویس دهی به شهروندها بود. ضمن اینکه وقتی جایی به ملک شخصی تبدیل بشه، عملا محافظت و نگهداری از اون جا هم مسئولیت اون اشخاص میشه. یعنی از این طریق نگهداری از فضاهای شهری رو به افراد میسپردن.

ولی این روزها از دیوار بهره برداری های دیگه ای هم میشه و بعضی جاها جنبه ی تاریک دیوار مورد استفاده قرار میگیره، مثلا دیوار برلین برای ایجاد دودستگی و به نوعی کنترل افراد قسمتی از برلین ساخته شد. و یا دیواری که در شهر ریو دو ژانیرو بین محله ی فقیرنشین و دیگر سکنه ی شهر کشیده شده به نظر نمیرسه برای محافظت از سکنه ی این محله باشه.

5 پسندیده

بي گمان در ده بالادست‌، چينه ها كوتاه است‌.

سهراب…

یه احساس امنیت لازم داریم که از طرف دولت و اجتماع و خودمون فراهم بشه. اما چطوری؟

از چی نگران هستن که دیوار می کشند؟

2 پسندیده

هدفمون از دیوار کشیدن چیه؟ ایا میخوایم اون منطقه دیده نشه یا اینکه محدوده ی اون منطقه رو مشخص کنیم؟