چه جوری میشه رفلکس معده رو بهبود داد؟

اطلاعات کوچکی از وب جمع کردم. یه رژیم غذایی سالم‌تر برای برطرف کردن رفلکس شامل موارد زیر دیدم:

1. زنجبیل و عسل (مثلا در قالب دمنوش)، بعد از غذا
  2. شیر کم چرب، هر شب یه لیوان قبل خواب
  3. بادرنجبویه
  4. دمنوش زیره سبز
  5. بستنی وانیلی :slight_smile:
  6. دمنوش نعناع
  7. موز هم طبق تجربه خیلی خوبه!
  8. آب کافی (۷-۸ لیوان در روز)

پرهیز غذایی (تجویز دکتر)

1. مرکبات و گوجه فرنگی
  2. شکلات و قهوه
  3. سیر و پیاز و ادویه جات تند
  4. دکتر نعناع رو هم ممنوع کرد! ولی طبق تجربه دمنوش نعناع خیلی التیامبخش بود…
  5. غذای چرب
  6. غذای کنسروی

اگه تجربه یا دانشی در تکمیل این موضوع دارین، عالی میشه مطرح کنین.

2 پسندیده

موضوع خوبیه
سوزش سر دل خیلی ازار دهنده اس. سه دسته دارو برای کنترل اسید معده وجود داره:
آنتی اسید ها (مثل:شربت الومینیوم ام جی اس)
ppi ها (مثل:امپرازول)
H2 بلاکر ها(مثل:رانیتیدین)

با مراجعه به پزشک و تشخیص درست علت ترشح بیش از حد اسید و مصرف یکی یا ترکیبی از سه دسته بالا میشه تا حدود زیادی این مشکل رو برطرف کرد.

1 پسندیده

موقع بروز درد برام یه سوال وجود داره که در چه مرحله‌ای از دیدن نشانه‌های یه مشکل باید به دارو مراجعه کنیم؟
و تا کی میشه امیدوار بود که با اصلاح عادت‌هایی که اون مشکل رو به وجود آوردن مشکل برطرف شدنی هست؟

راستش دکترها معمولا دست به دارو هستن و تا میری پیششون دارو میدن بهت :flushed:

در مورد سوزش سر دل هم همین طور، آیا میشه به کمک دکتر (و احتمالا آزمایش) چنین چیزی رو تشخیص داد؟ و یا وقتی سوزش (نشانه‌ی مشکل) شروع میشه دیگه بهتره دست به دارو شیم؟

1 پسندیده

سوال های خوبی رو مطرح کردین
خب اگه کسی برا اولین بار داره تجربه ش میکنه با رعایت کردن عادات درست غذایی و پرهیز از خوردن برخی غذاها (که شما ذکر کردین)، میشه پیشگیری کنه و دیگه نیازی به دارو نیست.
کسی که با این قضیه درگیره بهتره که به پزشك مراجعه کنه و اولین و ساده ترین درمان، انتی اسید هاست. اگه لازم باشه انتی اسید ها رو با داروهای دیگه هم تجویز میکنن، در نتیجه عادات درست غذایی و استفاده منظم و صحیح از داروها با توجه به شدت عارضه، بهترین راه برای رهایی از این بیماریه.

رفلاکس معده همیشه نتیجه خوردن غذاهای مختلف نیست گاهی اوقات نتیجه فشار عصبی ای هست که به فرد وارد میشه، پس اگه سعی کنیم فشار عصبی رو کم کنیم رفلاکس هم برطرف میشه.
اما وقتی دچارش شدیم براساس تجربه شخصی رازیانه آسیاب شده خیلی میتونه کمک کنه :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 پسندیده

بیشتر پرهیزهای ذکر شده محرک‌هایی هستند که باعث شل شدن دریچه معده و در نتیجه رفلاکس میشن.
مثلا قهوه کافئین داره که دریچه معده رو شل می‌کنه.

من حدود ۲ سال دوچارش بودم. و توی مطلبی علاوه بر چیزهایی که نوشتید اینطور خوندم که سعی کنیم دیر غذا نخوریم و همراه غذا آب نخوریم.
تا یک ساعت بعد از خوردن غذا دراز نکشیم.
در کل همه این موارد + موارد تجویزی که نوشتین رو رعایت کردم و واقعاً شب اول برای اولین بار بعد از ۲ سال تونستم راحت بخوابم و چه آرامشی داشت. خواب بدون درد قفسه سینه.

1 پسندیده

خوردن نان زیاد به خصوص پیراشکی باعث رفلکس معده میشه.
همچنین بیشتر این رفلکس ها موقع خوابیدن یا لم دادن بعد از خوردن غذا رخ میده.
پس نباید بعد از غدا خوردن خوابید.

برطرف کردن عارضه با درمان قطعی عارضه بعضاً 2 موضوع کاملا متفاوته.

فکر می‌کنم مهمترین [و البته سخت‌ترین!] اقدام در این راستا پیدا کردن یک پزشک کاربلد و مطمئن باشه. پزشکی که به قول خودتون دست به دارو نباشه و با گذاشتن وقت و معاینه دقیق و آزمایشات مربوطه، بتونه علت قطعی رو کشف و درمان مناسب رو ارائه بده.
رفلکس معده می‌تونه خبر از عوارض مهم‌تری داشته باشه. می‌تونه یه آی بی اس ساده باشه (سندروم روده تحریک‌پذیر) یا بدتر از اون می‌تونه علامتی از وجود باکتری هلیکوباکتر پایلوری باشه که درمان قطعی با آنتی‌بیوتیک می‌خواد (برای جلوگیری از سرطان معده)

نکته مهم اینکه در این رابطه (مشکلات گوارشی) بهتره تا حد امکان سراغ طب سنتی نرین؛ یا بهتر عرض کنم تا زمان تشخیص قطعی عارضه سراغ طب سنتی نرین.
اگه مشکل حادی نباشه درمانهای طب سنتی کارآیی خوبی دارن
اما اگه مشکل خاصی باشه (مثل هلیکوباکتر) و ما توسط درمانهای سنتی، علائم بیماری (مثل درد) رو از بین ببریم، چه بسا بعد از گذشت چندسال با مشکلات شدیدتری (مانند سرطان) روبرو بشیم.

در مورد برطرف کردن علائم (و نه درمان قطعی) رفلاکس، یکی از گیاهان مفید کنگر فرنگی هست که البته پیدا کردنش کمی سخته و خوردنش هم چندان آسون نیست که خوشبختانه قرص اون تحت عنوان تجاری آترومد در داروخانه‌ها وجود داره و کارسازه
همچنین شربت آلوئه ورا هم شنیدم مفید بوده
در مورد نعناع هم درست فرمودین. علائم رو کاهش میده، اما [اگه اشتباه نکنم] درصورت تدام مصرف برعکس عمل میکنه و مشکلات زیادتری به وجود میاره!

نکته: عرایضم در این رابطه، پیرو تجربه یکی از نزدیکانم با این بیماری در چندسال قبل بود که بعد از تعویض چند پزشک معروف (و ناکارآمد!) و سرانجام پیداکردن یک پزشک کارآمد و مطمئن، برای همیشه درمان شد.