چه جوری میشه غیژغیژ کفش روی سطح مرمری رو کم کرد؟

چرا بعضی کفشامون بعضی جاها همچین صدایی میدن؟ به نوع راه رفتنمون برمیگرده یا به جنس کف کفش یا به جنس کف سالن ها یا چی؟

6 پسندیده

اگر سطح سنگی رو از حالت صیقلی در بیاریم و ناهموارش کنیم تا حدی به نظرم این مشکل حل شه. به همون دلیل که روی سطح آسفالتی صدای غیژ غیژ ایجاد نمی شه.

1 پسندیده

خب چرا اصلا صدای غیژغیژ هست؟ یعنی چرا صیقلی بودن کفپوش باعث ایجاد صدای غیژ میشه؟ سوال از سر کنجکاویه، اگه دلیل تولید صدا رو بدونیم شاید حتی بشه ازش یه جاهایی برای افزایش صدای پای افراد بهره هم برد :wink:

2 پسندیده

وقتی بر روی کف پوش های خاصی مشابه سنگ های کف مرمر با کفش های اسپورت حرکت میکنیم معمولا صدای غیژغیژی بلند می شود که برای مکان های ساکتی مثل کتابخونه و یا سالن مطالعه آزاردهنده س.

1 پسندیده

صدا از ته کفشه یا جنس کف کتابخونه؟
#پرسش

1 پسندیده

به نظر میرسه از هر دوش: با بعضی انواع کفش ها تو کتابخونه کفشم صدا میده و با یه کفش کف کتابخونه صدا میده ولی کفپوش های دیگه نه لزوما.
#به اشتراک گذاری تجربه

1 پسندیده

دیروز توی خیابون راه می‌رفتم و اتفاقا روی آسفالت هم یکی از لنگه های کفشم صدا میداد، هر چند صداش نسبت به صدایی که روی کف مرمرین کتابخونه میده، کمتر بود. و فکر میکنم جنس و خصوصیات سطح کف فقط میتونه روی شدت صدا تاثیر بذاره و عامل تولیدش نیست.

فقط یه لنگه از کفشم صدا میده، و ظاهرا جنس کف کفش هم عامل تولید کننده ی صدا نیست.

و در نهایت اینکه فکر میکنم مکانیزم تولید صدا تو چنین موردی مشابه مکانیزم تولید صدا تو این سوت سوتک های عروسک هاست: فکر میکنم سوراخ کوچیکی در بین لایه های کفش به وجود اومده که موقع حرکت، این لایه ها فشرده میشن و هوا رو به شدت از یه سوراخ کوچیک میدن بیرون و این باعث میشه صدای غیژغیژ بیاد.

یعنی کفش هایی شانس غیژغیژ کردن رو دارن که کفشون چند لایه باشه و هوایی داخل کفی موجود باشه، مثل کفش های اسپرت.

2 پسندیده

فکر کنم مکانیسم ایجاد صدا اینجا مثل صدایی هست که با رها کردن یه تار کشیده شده ایجاد میشه.

اگه کف کفش انعطاف پذیر نبود، باز هم صدا ایجاد میشد؟

حدس من این هست که لاستیک کف کفش در درگیری با سطح یه لحظه فشرده میشه (حالت کشیده شدن تار) و در این حالت یه انرژیی درش ذخیره میشه که بعد از برداشتن پامون از روی زمین به صورت انرژی صوتی آزاد میشه. پس اگه جنس ته کفش انتعطاف پذیر نباشه، صدا رو نمی شنویم.

3 پسندیده

ولی من تجربه صدا دادن کفش با کف ضخیم هم داشتم و انعطاف ناپذیر مثل نیم بوتهای کت.

1 پسندیده

اگه منظور صدای خود کفش موقع راه رفتن هست، بخاطر اصطکاک مواد خود کفشه که با پودر بچه یا روغنای مخصوص و حتی خیس کردن کفش رفع میشه. ولی اگه بحث صدای بین کف کفش و سطح زمین هستش، به جنس کف و سطح زمین بستگی داره. و کاری هم نمیشه کرد. دلیل صدا، اصطکاک بهمراه عدم جذب انرژی اصطکاک مولکول های کف کفش یا زمین هستش که ارتعاش های بوجود اومده در سطح میکرو رو جذب نمیکنن. این ارتعاشا با فرکانس بالا صوت تولید میکنن

شاید باورتون نشه ولی اگر من در کتابخونه یا کلاس باشم این صدا به من حس خوشایندی میده. یه استاد داشتیم صدای کفشش همینجوری بود من تو کلاسش خوابم میبرد😅

2 پسندیده

کوتاه ترین نظرم با یک تجربه: من که فکر نمی کنم از این اسپری های گوگولی این طرف آب پیدا شود ولی به تجربه اگر تافت بزنید به کف کفشتان شاید اوضاع بهتر شود!

1 پسندیده

تجربه: من یه جفت کفش دارم که سطح تماسش با زمین زیاده و جنس لاستیک کف کفشم یه ذره چسبناکه.من هر صبح که این کفش رو میپوشم روی سرامیک های کف خوابگاه کلی صدا میدن ولی وقتی برمیگردم چونکه کف کفشم خاکی شده و اون چسبناکی قبل رو نداره تقریبا صدا نمیده.
نظر شخصی:خیلی چیز ها میتونه باعث بوجود اومدن صدا بشه.مثلا سر خوردن کفی کفش در داخل خود کفش ، مشکل داشتن خود کفش ولی دلیل اصلیش صیقلی بودن سطح زمین و چسبنده بودن کف کفش.
برای حل این مشکل یه خیلی کار ها میشه کرد.
مثلا از اسپری های مخصوص استفاده کرد.
یا مثلا میشه قبل از بیرون رفتن کف کفش رو با آرد یا خاک حسابی آغشته کرد که دیگه صدا نده.

7 پسندیده