چه جوری میشه یه جلسه ی کاری مفید برگزار کرد؟

مشاهده

یه موقع در یه نقش دانشگاهی سر جلسه ای بودم بین اهالی دانشگاه و اهالی صنعت، که دانشگاه میزبان جلسه بود. متاسفانه، مدیر جلسه، که از مدیران دانشگاه بودن، با حدود ۲۰ دقیقه تاخیر اومدن. این در حالی بود که مدیرهای صنعتی اسم و رسم دار حداقل ۵ دقیقه قبل جلسه در اتاق جلسه حاضر بودن. و خب سالی که نکوست شاید از بهارش پیداس.

یکی از مدیرهای کاردرست صنعتی حاضر در جلسه، بعد از اینکه جلسه با بیست دقیقه تاخیر شروع شد، حرف خوبی زدن: گفتن این رو یه جلسه دولتی حساب نکنین که هی الکی کش-ش میدین تا وقت موظف کاریتون بگذره. یه جلسه تو صنعت در نظر بگیرین و انتظار داشته باشین از هر ثانیه ش به درآمدتون اضافه شه (من معناش میکنم هر ثانیه ش خروجی داشته باشه).

حرفش برا من از این لحاظ جالب بود که تا اون لحظه، به زور سر هر جلسه دانشگاهی مینشستم و هر بار راجع به جلسات عجیب دانشگاهی به بزرگتر هام تو دانشگاه غر میزدم، بهم میگفتن همینه دیگه، بی خیال، ارزش کلافگی نداره. یا سرشون رو تکون میدادن و … .


میدونم جلسه های تیمی و کاری و سازمانی میتونه نقش موثری در بهبود عملیات اون تیم یا سازمان داشته باشه. ولی تا حالا سر جلسه ای ننشستم که تهش بگم «بَه، عجب جلسه ی پرباری بود!». یا جلسه ای که توش هم افزایی به معنای واقعی رخ داده باشه، یا جلسه ای که زمانش بیش از ارزشش نباشه.

در کسب و کارهایی مثل استارتاپ ها که بزرگترین سرمایه شون زمانشون هست، این خیلی خوب نیست که روی جلسات نامتناسب سرمایه گذاری کنن.

پرسش

تجربه شما در برگزاری جلسات کاری-تیمی چه جوری هست؟
بهترین و بدترین جلسه های کاری که شرکت کردین، چه خصوصیاتی داشتن؟

4 پسندیده

چند روز پیش این مطلب رو توی زومیت خونده بودم در این مورد که به نظرم جالب بود نمونه قرار دادن ایلان ماسک برای این موضوع و این نکته که نه تنها در ایران بلکه به صورت بین المللی این یه چالشه که بشه جلسه رو موفق و با بازدهی فوق العاده برگزار کرد.

https://www.zoomit.ir/2017/8/12/190438/how-elon-musk-always-runs-meeting/

که ترجمه ی این مطلبه:

1 پسندیده

من چند وقت پیش یه عکس تو تلگرام دیدم که فکر میکنم میتونه خیلی مفید باشه برای این سوال . حتما یه نگاهی بهش بندازید »

1 پسندیده