چه روش‌هایی برای ذخیره سازی انرژی های پاک سراغ دارین؟

ایده_پردازی

#1

همون طور که در موضوع چالش‌های تکنولوژی سبز مطرح شد، یکی از چالش های کنونی دنیا در تولید انرژی پاک اینه که روشی برای ذخیره سازی بلندمدتش نداریم.

در این زمینه چه دانش یا تجربه‌ای دارین؟ چرا ذخیره سازی انرژی هنوز چالشه؟!

ادامه‌ی موضوع چه ایده‌هایی برای ذخیره سازی انرژی دارید؟


#2

و فراموش نکنیم اتحادیه اوروپا برای این هدف سرمایه گذاری می کنددر برنامه H2020


#3

در میزان کلان، ذخیره انرژی واقعا مسئله حل نشدنی هست (با علم فعلی). اما در میزان کوچک، پیشرفت باطری ها در ابعاد و ظرفیت امکان ذخیره سازی چگالی خوبی از انرژی را فراهم کرده اند.
در سطح کلان، تنها روشی که بنظر من میرسد، استفاده از سدهای آبی دومنظوره هست (که با مصرف توان، آب را به ارتفاع بالاتر پمپ میکنند، تا هروقت نیاز داشتند، با جاری شدن آب از ارتفاع بالا به پایین، توسط توربین تولید توان کنند)


#4

یکی از روش‌های ارزانی که توسعه پیدا کرده استفاده از برق برای فشرده سازی هوا در تونل های بزرگ زیرزمینی هست. در زمان مورد نیاز، چنین هوایی رو از توربین‌های گازی عبور میدن و دوباره برق تولید میکنن.

مشکل فعلی این روش اینه که هوا در فرایند فشرده سازی گرم میشه و راهی برای استفاده از این گرما در حال حاضر در دسترس ندارن و عملا مقدار زیادی انرژی همین جا هدر میره. این مسئله در قالب پروژه ریکاس۲۰۲۰ در حال پیگیری هست:


#5

به عنوان مرجع خوب این هست که بحثهای بالا رو هم پوشش میده. برام جالبه که تکنولوژی با این اهمیت، تا این حد پیش پا افتاده هست ایده هاش و صرفا از نظر مهندسی ابزار تحول پیدا کرده.


#6

به نظر شما تولید انرژی که منبع اون دستگاهی باشه که با مغناطیس حرکت بکنه و اصلا نیازی به سوخت نداشته باشه بهتر نیست نه باطری نیاز هست که آلودگی ایجاد بکند ونه هزینه زیادی بابت تعویض یا خرید باطری بشه برای تعمیر نگهداری هم سالیان سال کار میده بهتره رو سیستمی کار بشه که هم مغناطیسی باشه هم در زمان عدم نیاز منزل میزان برق تولیدی را به سیستم برق شهری انتقال داد مدت زیادی وقتشو به ساختن یه موتور مغناطیس بدون وقود گذاشتم که الحمدالله به یه سری از اهداف نزدیک شدم لطفا رو یه موتور مغناطیسی نظر بدین هم قدرت بالایی برای تولید برق دارد وهم ولتاژ بالایی تولید میکند مارکت ژنراتور مغناطیسی را تمام کردم که بدون حرارت و… ولتاژثابت و امپر بسیار بالایی تولید میکنه


#7

چنین ایده‌ای سال‌هاست که مطرح می‌شود. اما چنین چیزی از نظر علمی غیر ممکن است. از طرفی تاکنون کسی چنین ماشینی تولید نکرده و به نمایش نگذاشته است.

آیا این موتور را ثبت اختراع کرده‌اید؟


#8

از نظر علمی غیرممکن نیست. در واقع چون نیاز به جریان غیرمیرا دارید، تنها راه عملی در حال حاضر از طریق ابررسانائی هست. در بعضی از کشورهای پیشرفته اینکار رو انجام میدن.

مرتبط با این ایده، و پروژه‌ای که شاید در این مسیر بتونه کمک کنه به نوآوری، پروژه دافعه الکترومغناطیسی ناسا هست. ایده مقدار زیادی پیچیدگیهای تکنیکی داره ولی اساس همون الکتورمغناطیس ساده هست.