چه روش‌هایی برای ذخیره سازی انرژی های پاک سراغ دارین؟

ایده_پردازی

#1

همون طور که در موضوع چالش‌های تکنولوژی سبز مطرح شد، یکی از چالش های کنونی دنیا در تولید انرژی پاک اینه که روشی برای ذخیره سازی بلندمدتش نداریم.

در این زمینه چه دانش یا تجربه‌ای دارین؟ چرا ذخیره سازی انرژی هنوز چالشه؟!

ادامه‌ی موضوع چه ایده‌هایی برای ذخیره سازی انرژی دارید؟


#2

و فراموش نکنیم اتحادیه اوروپا برای این هدف سرمایه گذاری می کنددر برنامه H2020


#3

در میزان کلان، ذخیره انرژی واقعا مسئله حل نشدنی هست (با علم فعلی). اما در میزان کوچک، پیشرفت باطری ها در ابعاد و ظرفیت امکان ذخیره سازی چگالی خوبی از انرژی را فراهم کرده اند.
در سطح کلان، تنها روشی که بنظر من میرسد، استفاده از سدهای آبی دومنظوره هست (که با مصرف توان، آب را به ارتفاع بالاتر پمپ میکنند، تا هروقت نیاز داشتند، با جاری شدن آب از ارتفاع بالا به پایین، توسط توربین تولید توان کنند)


#4

یکی از روش‌های ارزانی که توسعه پیدا کرده استفاده از برق برای فشرده سازی هوا در تونل های بزرگ زیرزمینی هست. در زمان مورد نیاز، چنین هوایی رو از توربین‌های گازی عبور میدن و دوباره برق تولید میکنن.

مشکل فعلی این روش اینه که هوا در فرایند فشرده سازی گرم میشه و راهی برای استفاده از این گرما در حال حاضر در دسترس ندارن و عملا مقدار زیادی انرژی همین جا هدر میره. این مسئله در قالب پروژه ریکاس۲۰۲۰ در حال پیگیری هست:


#5

به عنوان مرجع خوب این هست که بحثهای بالا رو هم پوشش میده. برام جالبه که تکنولوژی با این اهمیت، تا این حد پیش پا افتاده هست ایده هاش و صرفا از نظر مهندسی ابزار تحول پیدا کرده.