چه زمانی بهتره به مشاور یا روانشناس مراجعه کنیم؟

برعکس بیماری‌های جسمی که علائمش معمولا واضحه و افراد رو سریع متوجه خودش میکنه برای مراجعه به پزشک، بیماری‌ها و آسیب‌های ذهنی معمولا تا وقتی اوضاع فرد وخیم نشه، خودش رو نشون نمیده. حتی بدتر اینکه افراد معمولا از مراجعه به روانشناس اجتناب میکنن، به دلیل اینکه مراجعه به روانشناس مورد طعنه دوستان و آشنایان قرار میگیره و ممکنه باعث شه رفتار اطرافیانمون نسبت به ما عوض شه!

تازه خیلی وقت‌ها هم که به مشاور یا روانشناس مراجعه میکنیم مشکلمون درست برطرف نمیشه و نیاز به جلسات متعدد برای درک موضوع هست! که این خودش هزینه ی زیادی روی دست فرد میذاره و در ضمن اعتماد افراد رو نسبت به روانشناس ها کم میده.

چطور تشخیص بدیم که برای چه مسائلی میتونیم از کمک مشاورها و روانشناس‌ها کمک بگیریم؟ چه موقع بهشون مراجعه کنیم؟

ایا مشابه دندانپزشکی یا چشم‌پزشکی که هر سال حداقل دو بار برای چک اپ بهتره بهشون مراجعه کنیم، برای مراجعه به روانشناس ها هم چنین روالی مطرحه؟

تجربه ی شما در این زمینه چیه؟

دنباله‌ی موضوع پذیرش پای شکسته در مقابل روان شکسته

10 Likes

روان شناس یا مشاور خوب پیدا کردی همیشه برو پیشش و در مورد مسائل مختلف باهاش مشورت کن و حتی گاهی فقط صحبت کن. روانشناس و مشاور لزوما در بروز مشکلات فقط لازم نمیشن. همیشه لازم هستند.
این روان شناس و مشاور می تونه یه دوست یا فامیل صمیمی هم باشه. مهم مشورت کردن و صحبت کردن با آدمهای فهمیده و با تجربه و با دانش هستش.
روانشناس و یا مشاور جزو مشاغلی هستند که فقط با درس خوندن نمیشه بهش رسید و نیاز به شخصیت خود ساخته و انسانی دارند واسه همین روانشناس و مشاور خوب پیدا کردنش سخت هست.

7 Likes

من فکر می کنم هر جایی که حس کنید مشکلی که پیش اومده در کنترل شما نیست و نمی تونید کاری برای حلش انجام بدید بهتره که به مشاور یا روانشناس مراجعه کنید.

7 Likes

@anon99273896
شاید خود فرد متوجه این موضوع نباشه مثلا فردی که بسیار خودشیفته است در این صورت چکار کند؟ :thinking:

2 Likes

هر جا احساس کردیم که حال دلمون خوب نیست و احتیاج داریم که با یکی حرف بزنیم مشاور به ما کمک میکنه
در بحث تربیت فرزندان و انتخاب بهترین روشهای تربیتی و مسایلی از این دست نیز یک مشاور کمک بزرگی میتواند باشد
افراد بعد از مشاجرات پی در پی و بی نتیجه در زندگی مشترک و خیانت دیدن و طلاق و گاهی از دست دادن عزیزانشون به تنهایی از پس کنترل اوضاع بر نمیاند و مراجعه به مشاور لازم است

1 Like

@Atenaahmadzade

خب بعضی چیزا تشخیصش توسط خود فرد سخته یا اصلا به کل حاشا میکنه در اون صورت چی🤔

2 Likes

نباید فرد رو وادار به رفتن به مشاوره کنیم
میشه دوستان و خانواده کمکش کنند که متوجه وضعیت روحی خودش بشه و با میل خودش به مشاوره بره

متاسفانه بعضی دردها بزرگتر از حد تحمل هستند و انکار یک مکانیسم دفاعی اشتباه هست
چون بعدها و با گذشت زمان بیشتر درد میکشیم

2 Likes