چه عواملی تعیین کننده‌ی جایگیری کروموزوم‌های مختلف در یک سلول است؟

علم اون قدر پیشرفت کرده که میتونیم الان مکان کروموزوم‌های مختلف رو در سلول ها (با هزینه‌ی نه چندان کم) بررسی کنیم. مطالعات مختلفی هست که نشون میده جایگیری کروموزوم‌های مختلف در سلول‌های مختلف با هم تفاوت دارند:

۱- یک دسته مطالعات نشون می‌دن جایگیری شعاعی و مکان مطلق کروموزوم‌ها وابسته به عملکرد سلول است: مثلا کروموزوم‌ ۵ در سلول کبد با احتمال بیشتری در نزدیکی دیواره‌ی هسته قرار میگیرد در حالی که در سلول شش این کروموزوم بیشتر در مرکز سلول قرار دارد.

۲- یک دسته مطالعات نشون میدن که چنین جایگیری به فعال بودن یا نبودن کروموزوم‌ها بستگی داره و کروموزوم‌های فعال بیشتر در نواحی جانبی هسته قرار دارن.

۳- یک دسته مطالعات هم کلا جایگیری مطلق رو بی اهمیت میدونن و به بررسی جایگیری کروموزوم‌های مختلف نسب به هم میپردازن. یعنی مکان کروموزوم در هسته‌ی سلول رو بی اهمیت در نظر میگیرن و فاصله‌ی کروموزوم‌ها از هم رو مد نظر قرار میدن.

ولی در همه‌ی این مطالعات نکته‌ای که میشه بهش مطمئن بود این نکته س که استراتژی و انتخاب حیات و سلول‌های زنده هر چی که هست، جایگیری خاصی برای کروموزوم‌ها در نظر گرفته؛ طوری که از نظر آماری وقتی به سلول‌های متفاوت نگاه میکنی نتایج متفاوتی می‌گیری.

و به نظرم قبل از اینکه مطالعه‌ای برای کشف مکان کروموزوم‌ها انجام بدیم، بهتره کمی سلول‌ها رو بفهمیم. و هدف از این مسئله بیشتر پیدا کردن سوال خوبی هست که می‌تونه شروع یه مطالعه‌ی جدید باشه.

اگه من هسته ی یه سلول بودم، اجزای مختلف عملکردیم رو به چه سبکی و با چه هدفی می‌چیدم؟