چه وسیله‌ای برای کاهش خواب‌آلودگی رانندگان در جاده موثره؟

امار تصادفات جاده‌ای که در اثر خواب‌آلودگی پیش میان نسبتا بالاست؛ ۴۲ درصد در سال ۱۳۹۶ گزارش شده و ۴۵ درصد در سال ۱۳۹۴. منبع: برترین‌ها و تسنیم.

ساده ترین وسیله ای که میتونیم برای جلوگیری از خواب آلودگی راننده ها در جاده ازش استفاده کنیم چیه؟ وسیله ای که ما رو مطمئن کنه راننده حتی اگه خوابش میاد و اصرار داره به رانندگی، حتما خوابش نمیبره.

تصادف جاده ای در اثر خواب

4 پسندیده

اولین نکته اینه که عموما فکر میکنن خوابالودگی راننده ینی راننده مثل توی رختخواب چرت میزنه و خوابه درحالیکه اگر طولانی مدت رانندگی کرده باشید میدونید خوابالودگی رانندگی اصلا اون شکلی نیست! در واقع شبیه خواب خرگوشی هستش، چشماتون بازه ولی چیزی نمیبینید. یک جورایی مغز دیگه تمرکز لازم رو نداره روی جاده.
بهترین روش مقابله با این مورد هم استراحت هستش. باید بعد از حدودا هر دو ساعت رانندگی یک مدت کوتاه (مثلا ده دقیقه) استراحت کنی. و بعد از 8 ساعت رانندگی هم کلا رانندگی نکنی و به خواب کامل بپردازی.
ماشین های مدرن همچین سیستم هایی دارن، ینی مثلا سعی میکنن با آنالیز کردن حرکات چشم متوجه این خوابالودگی و خستگی بشن و با بوق یا آلارم به راننده هشدار بدن که خسته ای و استراحت کن.

5 پسندیده

در مورد تعریف خواب آلودگی نگته ی جالبی رو گفتی. ولی من دنبال ابزار ساده ای میگردم که ما هم بتونیم ازش استفاده کنیم. دستگاه آنالیز چشم ساده نیست و همه نمیتونن به راحتی ازش استفاده کنن.

3 پسندیده
  • تخمه :yum:
  • آب :cry:
  • دست کمک راننده :wave:

و شاید یه سنسور ساده ای که معنی زیگزاگ رفتن ماشین یا منحرف شدنش رو متوجه میشد و یکی از تلنگرای بالا رو به راننده میزد.

3 پسندیده

جریمه میشیم که پشت فرمان در حال خوردن باشیم :frowning:
از همون لامپ هوشمندی که می فهمه داره خوابمون می بره ، خودش خاموش بشه کمک بگیرم بد نیست

شاید بد نباشه از تغییرات امواج مغزیمون استفاده کنه . وقتی می خوابیم امواج مغز تغییر می کنند.

2 پسندیده

زمانی که راننده به حالت چرت زدن یا خواب آلودگی برسد بهتر است ماشین را نگه داشته 1 لیوان قهوه بنوشد، به مدت 15 دقیقه بخوابد. وقتی که بیدار شود بسیار سرحال خواهد بود و کافئین کار خودش را خواهد کرد.

2 پسندیده

شاید در آینده وسیله های نقلیه مجهز شوند و جاده های هوشمند چاره کار باشه ولی با شرایط حاضر فقط راننده ها چاره کار را میدانند که راز مگوی رانندگیست

2 پسندیده

خواب یک نیاز مبرم انسانی است و پدیده ای دیگری نمیتواند جای خواب را بگیرد، طبق مشاهدات مردم برای اینکه از خواب آلودگی جلو گیری کنند از شستن صورت، نوشیند قهوه، کشیدن سیگار، و بالا خره از مواد مخدر استفاده میکنند مانند حشیش، شیشه، هیروئین و کوکائین و غیره، بهترین روش جلو گیری از خواب آلوده گی خود خواب است! باید به خواب برویم تا از کم خوابی جلو گیری کنیم، در مسیر های طولانی باید شرکت های مسافر بری و بار بری و یا هرچیز دیگری دو یا سه راننده داشته باشند چون اگر ماشینی از مسیر منحرف شود جان چند انسان دیگر از دست خواهد رفت و یا خسارات مالی را در بر خواهد داشت، ما میدانیم که استفاده از مخدرات هرگز به نفع ما نیست و قهوه هم چندان چیزی مفیدی نیست که برای همیشه از آن استفاده کنیم، باید فقط شرکت ها این راهکار را پیش بگیرند که در مسیر های طولانی تعداد راننده ها را بیشتر کنند که هر کدام در وقت معینی استراحت کنند و یکی دیگر آن رانندگی کنند تا با مشکلات موجه نشوند و به نظر من این راهکار بهترین است و اینکه خود را بوسیله ادویه جات چای مخدرات بیدار نگهداریم خیلی به سیستم بدن مان مضر است.

2 پسندیده

اتوبوس گران

وضعیت نابسامان گردشگری تا یک تعطیلی پیش میاد تعداد معدودی از جاده ها مملو از خودرو و مسافر میشود.

توزیع نامناسب مسافر هنگام پیک کار که رانندگان باید بهترین در آمد را داشته باشند اکثر مسیرها از یک طرف مسافر داره و راننده هر مسیری را که میرود بایستی خالی برگردد یا نهایتا با یکی دو مسافر

نبود استراحتگاه مناسب در اول و آخر مسیرها استراحتگاه مناسب با اماکن ورزشی باید باشه که راننده نشاط لازم جهت کار داشته باشه.

مسئولیت پذیری مسئولین در یک حادثه خیلی از عوامل دخیلند وزارت راه پلیس راهنمائی راننده قطعات استاندارد جاده استاندارد ولی دیواری کوتاه تر از راننده پیدا نمیشه و همیشه تهمت خواب آلودگی راننده بهترین دلیل حادثه ها است.

بیچاره راننده که باید قسط ماشینش را هم با جابه جا کردن جنس قاچاق تامین کنه .

چند وقت پیش جهت صافکاری ماشینم به یکی از تعمیر گاههای جاده خاوران رفته بودم با اینکه صبح روز تعطیل بود وهمه جا خلوت بود تا ظهر حداقل 10 اتوبوس آمدند در گاراژ و جنس تخلیه کردند و خودرو های سواری یکی پس از دیگری صندوق ها را پر میکردند و به سطح شهر می بردند.

راننده ای که با این وضعیت دخل و خرجش را جفت و جور میکند نمیتواند هزینه استخدام یه راننده دیگر را بپردازد

2 پسندیده