چه پارامترهایی در تعیین قیمت سهام نقش اساسی تری دارند؟

پارامترهای تعیین کننده قیمت سهام

مطمئنا پارامترهای زیادی از دارایی های یه شرکت گرفته تا تغییرات آب و هوایی در قیمت سهام شرکتها اثر گذار هستند.
#سوال
آیا راهی هست که این پارامترها رو لیست کرد به ترتیب اهمیت؟

1 پسندیده

در حالت کلی متغیرهایی رو که روی قیمت سهام تاثیر میذارند به دو دسته متغیرهای بنیادی و تکنیکی تفکیک می کنند.
متغیرهای بنیادی تابعی از «سود سهام» (Earning Per Share) و «نسبت قیمت به سود سهم» (Price per Earning) هستند.
متغیرهای تکنیکی هم شرایط بیرونی بازار هستند که عملا این متغیرها میتونن بر متغیرهای بنیادی هم تاثیر بذارن. بعضی از متغیرهای تکنیکی از این قبیل هستند: رشد اقتصادی، تورم، وضعیت صنعت و …

البته یکی از چیزهایی که بر روی میزان خرید و فروش سهام در بورس تاثیر داره احساسات انسانی هست؛ که بهش «متغیرهای احساسی» میگن.
خیلی پیش میاد که چون عده ای سهامشون از یک شرکت رو فروختن همه دنباله رو اونها همین کار رو میکنن و یه دفعه ممکنه به همین دلیل سهام یه شرکت سقوط کنه چون تقاضا براش کاهش پیدا کرده. به این رفتار توی اقتصاد «رفتار گله ای» یا Herd behavior میگن.

در مجموع سرمایه گذارانی که قصد حضور کوتاه مدت و سودهای لحظه ای از بورس رو دارند بر اساس متغیرهای تکنیکی تصمیم گیری می کنند ولی سرمایه گذاران بلندمدت بیشتر بر اساس متغیرهای بنیادی.

1 پسندیده

###درخواست راهنمایی
من همیشه از نزدیک شدن به بورس و سهام و اینها ترس داشتم و دارم. به نظرم خیلی چیزهای پیچیده ای میان. ولی می دونم که حداقل برای اینکه سود بیشتری از پولم ببرم می تونم پولم رو وارد این سیستم ها کنم. آیا راهنمایی وجود داره که آدم رو با این مفاهیم آشنا کنه که آدم با احساس اعتماد به نفس و دانش کافی به بازار بورس ورود کنه؟

ببین بورس مثل بقیه جاها در تسخیر یه عده مایه داره، یعنی باید دارای خبرهای پشت پرده باشی یا دارای یه تحلیل حداقل یکماهه باشی، خیلی وقت ها کانال ها را میشکنه، نمودارها رو ناکارآمد میکنه، فقط با تماشای نمودارها و تماشای واگرایی منفی و مثبت و برخی نقاط اشباع خرید و فروش یا میزان ار اس ای یا میزان هیجان مردم میتونی سهامت را مدیریت کنی و ریسک غیر سیستماتیک خودتو کم کنی، وگرنه همه چی وابسته به سهامدار اصلیه مثلا سهمی مثل فاراک یه دفعه از ۲۲۰ تو یه ماه میشه ۷۰۰ با اعلا سود ۳۰ تومان روی هر سهم و سهمی مثل وبانک با سود تقسیمی ۵۵ تومان حداکثر ۲۵۰ میشه و هر چی بازار فشار میاره سهامدار ۷۰ درصدی عرضه میکنه و سهم را مدیریت میکنه، سهمی مثل آکنتور با سود اعلامی ۲۵۰۰ تومان با پی به ای ۱/۹ معامله میشه که این هم سیاسی کاری بازاری های گنده بازاره، در کل سهام ها خیلی متکی به نمودارها و رفتار بازار نیست، بلکه تابع گنده های بازار و سهامداران عمده است و ما فقط از مباحثی مثل نوسانات موقتی یا مسائلی محدودی چون برجام به عنوان سهامدار خرد میتونیم استفاده کنیم وگرنه بازاری به شدت مبهم و پر ریسکی هست.

2 پسندیده