کتاب تاریخی و سیاسی خوب معرفی کنین؟

راستش من تا حالا بیشتر مباحث مورد علاقه ام برای مطالعه ی کتاب فلسفه، روانشناسی، متافیزیک و علوم طبیعی و رمان بوده… چند تایی هم کتاب تاریخی خوندم… مثلا آثار آقای بهنود… ولی خب کلا بخوام بگم خیلی اهل تاریخ و اهل سیاست نبودم و الان شدیدا جای خالیشون رو توی کتابام حس میکنم…

دوستایی که کتابخون هستین و توی این دو تا زمینه که گفتم(تاریخ و سیاست) کتاب خوب می شناسین لطفا معرفی کنین…
چون توی این دو زمینه تازه کارم و نمیدونم باید با چه آثاری شروع کنم…

5 پسندیده

در حوزۀ تاریخ و سیاست با هم (مثل بستنی فالوده مخلوط! :grin:) فکر می‌کنم کتاب‌هایی از جنس خاطرات اشخاص سیاسی می‌تونه مفید باشه.

مثلاً
در بین خارجی‌ها:
خاطرات جنگ جهانی دوم (نوشته وینستون چرچیل)

و در بین ایرانی‌ها:
خاطرات امیر اسدالله علم

اولی رو که نخوندم. ولی در کتابخونه پدرم همیشه جلوی چشمم بوده.
دومی رو نگاهی بهش انداختم بد نبود.
ولی کلاً چون علاقه‌ای به تاریخ و مخصوصاً سیاست ندارم پیشنهاد بهتری از دستم برنمیاد.

2 پسندیده

۱) از کجای تاریخ شروع کنم؟ تاریخ چه ملت یا چه چیزهایی رو بخونم؟
تاریخ ایران از جهتی بر سایر تاریخ‌ها مقدمه. تاریخ ایران تاریخ خود ماست. تاریخ هویت ما… .
به نظر می‌رسه تاریخ ایران از صفویه به این طرف مقدم باشه. تاریخی که ما با تجدد آشنا می‌شیم و هویت امروزین ما به شدت از این دوره متأثره.

۲) چگونه کتاب‌هایی رو بخونم؟ خاطرات، اسناد یا … ؟
در حوزه تاریخ و تاریخ سیاسی، خاطرات از منابع به شمار میاد. اما به گمان من شروع کردن با خاطرات چندان دلنشین نیست. خاطرات ما رو در خودشون گم می‌کنن و جای قضایا تاریخی رو به خوبی به ما نشون نمی‌دن.
پیشنهاد می‌کنم از کتب تاریخی ویراسته‌تر آغاز کنید.

۳) آخرش چی بخونم؟ اسم کتاب رو بگو!
فکر کنم کتاب تاریخ معاصر ایران از دکتر موسی نجفی شروع مناسبی باشه. در ادامه مشروطه‌شناسی از ایشون کتاب خوبی هست. نیازی به یادآوری کتب آقای جعفریان نیست. کتاب‌های ایشون در زمینه‌های مختلف تاریخی قابل استفاده هست. و می‌تونه همراه خوبی بعد از دو کتاب اول باشه.

2 پسندیده

۱- به نظرم برای آشنایی نسبی با تاریخ معاصر ایران کتاب نسبتا معروف ایران بین دو انقلاب از یرواند آبراهامیان مناسب است (اگر حجم اش زیاد است، می توانید طبق توصیه ی خود نویسنده بخش های مربوط به حزب توده را حذف کنید)
۲- لیست زیر گلچین شده ی پیشنهاد دکتر بروجردی،استاد علوم سیاسی،است که به نظرم برای شروع مطالعه در این زمینه (البته بعد از کتاب نخست) مناسب است:
-سید جواد طباطبایی، زوال اندیشه سیاسی در ایران
-علی رضاقلی،جامعه شناسی نخبه کشی (واجب!)
-معمای هویدا، عباس میلانی
-محمدعلی همایون کاتوزیان، ایران جامعه کوتاه مدت
-سعید حجاریان، جمهوریت افسون زدایی از قدرت
-مهرزاد بروجردی، روشنفکران ایرانی و غرب
-افسانه نجم آبادی، زنان سیبیلو،مردان بی ریش:نگرانی های جنسیتی در مدرنیته ی ایران

در ضمن عقلانیت و توسعه یافتگی در ایران(محمود سریع القلم) را حتما مطالعه کنید، البته اندکی پیچیدگی دارد، به همین دلیل به نظرم بهتر است بعد از موارد بالا مطالعه شود.
و البته کتاب های دکتر بشیریه نیز جزو پرخوان های این زمینه است ولی بعضی هایش پیچیده اند و پیشنهاد من کتاب موانع توسعه ی سیاسی در ایران است.
به علاوه امیرکبیر و ایران از فریدون آدمیت را هم مد نظر داشته باشید.

در نهایت اگر می خواهید کمی تنوع به مطالعه تان بدهید و رمان خوان هستید، کتاب های شکوفه های عناب و سو قصد به ذات همایونی از رضا جولایی و مدار صفر درجه و همسایه ها از احمد محمود می توانند برایتان جالب باشند.

بعضی از این کتاب ها قیمت هایی نجومی دارند ولی چون پر مخاطب اند می توانید به راحتی در اکثر کتابخانه ها پیدایشان کنید.

4 پسندیده

ممنون از معرفیتون:rose::rose::rose:

1 پسندیده

سلام
من تا به حال كتابي كه مطلقا تاريخي و سياسي باشه نخوندم چون شكل و شمايل درس و مدرسه داره من ازش ميترسم:confused:
ول رمان تاريخي،مردي در تبعيد ابدي،نوشته مرحوم نادر ابراهيميه كه سر گذشت ملاصدرا است و من عاشقشم هميشه كتاب مورد علاقم بوده
و رمان سياسي_تاريخي،شانزده سال با قلم منيژه آرمين هست كه اونم خيلي خوندني و جالب و شايد حتي تعجب بر انگيز باشه.
اميدوارم مفيد بوده باشه

1 پسندیده

تاریخ:

• اسلحه، میکروب و فولاد
  • تاریخ ایران مدرن
  • تاریخ جهان (تک جلدی، کمی قدیمی، ولی داستانی)
  • جامعه‌های ماقبل صنعتی

سیاست:

• مشروطه ایرانی
  • مکتب درفرآیند تکامل (سیاسی نیست، ولی اثر سیاسی‌ش بیش از تاریخیشه)
  • جریان‌ها و جنبش‌های مذهبی سیاسی (اگر می‌خواهید بفهمید این‌ها از کجا اومدن)
4 پسندیده

در کنار کتابهای خوبی که دوستان معرفی کردند ، من هم چندتا کتاب به این لیست اضافه میکنم.

در مورد تاریخ و سیاست در ایران:
تاریخ ایران مدرن ، یرواند آبراهامیان.
دیباچه‌ای بر جامعه‌شناسی سیاسی ایران ، حسین بشیریه
درآمدی بر تاریخ اندیشه سیاسی در ایران ، جواد طباطبایی

در مورد تاریخ و سیاست در جهان:
خرد در سیاست ، ترجمه عزت‌الله فولادوند.
تاریخ اندیشه‌های سیاسی در قرن بیستم ، نوشته حسین بشیریه (جلد اول و دوم)

2 پسندیده

حتما حتما حتما حتما کتاب زندگی ، جنگ و دیگر هیچ رو بخونید
فوق العاده است

1 پسندیده