کیفیت آب تهران چگونه است؟

خیلی دوست داشتم بدونم که آب مناطق مختلف تهران دقیقا چه کیفیتی داره. یعنی دقیقا چقدر آمونیاک، نیتریت، نیترات و … توش هست.

من خودم چند وقت پیش چند تا ماهی گرفتم و تا انداختمشون توی آب تهران چند تاییشون بلافاصله مردن. و دوست داشتم بدونم که دقیقا دلیلش چی بوده.

همینطور دوست داشتم بدونم که این سمومی که توی آب تهران هست کدوماشون بعد از گذشت چقدر وقت از آب حذف می‌شن. یه چیزی مثل نیمه عمرجواب خوبی می‌تونه باشه برام.

ضمنا در حین جست و جو در این باره به این ویدیو برخورد کردم که برام عجیب بود و خوشحال می‌شم اگه کسی می‌تونه راجع بهش بهم توضیح بده.

3 پسندیده

ویدیو رو به یه دوست شیمیست نشون دادم و نظرات ایشون رو منتقل میکنم:

«ویدیو کمی برام عجیب بود. آیا اون واقعا لجن بود یا اینکه آب اسیدی بود و الکترودا رو حل کرده توش؟

اینکه در ویدیو میگه اینا نیتراته هم عجیبه، چون نمکهای نیترات همیشه محلول هستند.

من تنها آزمایشی که رو آب تهران انجام دادم تعیین سختی آب بوده که میزان یونهای سنگین اون رو اندازه گزفتیم و نرمال نبود.»

یکی اینکه اصطلاح علمی که برای پسماندهای الکترولیز استفاده میکنند در کل لجن هست و ربطی به لجنی که میشناسیم نداریم.
دوم اینکه در جریان فرایند الکترولیز الکترود کاتد دچار کاهش میشه و حل میشه.
سوم اینکه نمکهای نیترات و ناخالصیهای نیترات و نیتریت که همیشه محلول در آب هستند به هیچ عنوان قابل جداسازی از آب نیستند و این یک معضل کلی درمورد آبهای شرب دنیاست. این نیتراتها با هیچ فیلتری جدا نمیشن.

البته آلودگی آب تهران زیاد هست و این نکته درسته. ولی این کلیپ به نظر من بیشتر تبلغاتی بود چون اسم فیلتر آب خاصی رو میاره تهش. اگه آبی که ازین فیلتر رد میشد رو الکترولیز میکردن میفهمیدیم چند مرده حلاجن.

2 پسندیده