کی و چرا باید به پادپرس غرامت بپردازیم؟

سلام
این بند رو در قرارداد پادپرس دیدید؟ عجیب نیست؟ اصلا چرا هست؟

2 Likes

جای آنست که خون موج زند در دل لعل / زین تغابن که خزف میشکند بازارش

این یک قرارداد استاندارده. دقیقتر میتونین بگین کجای اون بند براتون عجیبه؟

هدف کلی این بند مشخصه. شما خودتون رو به جای مدیریت پادپرس بذارید. در بدترین حالت ممکن (که البته نامحتمل هست) ممکنه عده‌ای با شکایت بی‌مورد باعث هدررفت وقت و تحمیل هزینه دادرسی و وکیل به پادپرس بشن و این برای حفاظت در برابر اونه. هرچند هنوز عبارت هزینه ناشی از استفاده دلیلش واضح نیست و عجیبه. به احتمال زیاد این قرارداد از یک نمونه خارجی الگوبرداری شده و با ادبیات حقوقی کشور تطبیق داده نشده. به طور کلی قوانین اساسی و کشوری برهرگونه قرارداد و تعهد مقدم هستند و نمی‌توان حقوق قانونی افراد را بر اساس یک قرارداد یا تعهد سلب کرد. هر بندی از یک قرارداد که مغایر با قوانین یک کشور باشه در دادگاه‌های اون کشور ارزش حقوقی نداره. بسته به قوانین کشور مورد نظر ممکنه وجود بند مغایر با قوانین وجاهت قانونی کل قرارداد رو از بین ببره. اگر به دلایل موجه از پادپرس شکایت کنید و حق با شما باشه این بند قابل اجرا نیست چون استیفای منافع از طریق پیگیری قضایی حق قانونی افراده.

به نظر می‌رسه که ترجمه ضعیفی صورت گرفته. برای مثال CC-BY-SA سند این قرارداد نیست. مجوز عمومی انتشار این قرارداده (مشخص میکنه که شما در صورتی مجاز به انتشار این قرارداد هستید که بگید از کجا برداشتید BY و تغییری توش ندید Share Alike - SA).

1 Like

چیزی که نگران‌کننده هست قوانین و شرایط کشوری و حساسیت بی‌مورد و اشتباهی روی محتواست.
این بند کمی برای من هم نامفهوم هست که چه موقعی این بند فعال میشه.
البته چیزی که مشخصه اینه که ما قانون حمایت از محتوا نداریم. وگرنه امروز شاهد این همه کتاب بی‌ارزش و بی‌محتوا نبودیم. انگار که از کتابهامون فقط یه تفاله مونده.

یک مشگل خیلی مهم به نظر من در ایران قراردادهای کپی هست. مثلاً توی طراحی سایت اکثراً قراردادها رو کپی می‌کنن. دلیلش هم به نظر من این هست که در قانون قرارداد به درستی تعریف نشده. و کارهای حقوقی به نظر من به صورت پویا اجرا نمیشن. عموماً شبیه یک مدار منطقی عمل می‌شه. اگر تغییری در کار اتفاق بیفته تعریف قرارداد جدید خیلی دشوار و پرهزینه هست. هر چند این مشکل وجود داره، ولی لازمه حل بشه. حتی خوبه راجع به قرارداد نویسی بحث‌های خوبی توی پادپرس شکل بگیره تا به نتایج برسیم.

ولی از این پیچیدگیها بگذریم، مسیر پادپرس مشخصه و هدفش فراهم کردن مسیر رشد دانش هست. ولی در کنار اون به نظر من خوبه این بند رو (که احتمالاً از قوانین استاندارد انجمنی ترجمه شده) روشن کنیم.
من هم نمی‌دونم معنی این بند چی هست.

2 Likes

با آزاد @Azad موافقم که شرایط استفاده کمی گنگه ولی خود این بند ذاتا جز قوانین حقوقی کشور هست و شاید الزامی به آوردن اون نبود: شما اگر از فردی شکایت کنین و نتونین طرف رو محکوم کنین، حق‌الوکاله و بقیه خسارتهای ناشی از شکایت رو باید بپردازین. میتونین توی نت هم سرچ کنین تا قانون کلی اون رو پیدا کنین برای مثال، این بحث دقیقا مورد مشابهی هست. نکته اینه که همانطوری که آزاد گفت، فقط در صورتی که فرد محکوم بشه این بند قابل استناد هست و نمیتونه حق شکایت کلی رو از فرد سلب کنه چون ذاتا با قانون حقوقی کشور در تضاد خواهد بود.

ترجمه قرارداد به نسبت خوبه هرچند ابهامهایی از این دست ممکنه در اون وجود داشته باشه ولی کل قراردادهایی که به این شکل نوشته میشن (تقریبا هر جایی که شما به عنوان کاربر وارد میشین، عملا همین تیپ قراردادها رو تلویحا پذیرفتین. میتونین در گوگل، فیسبوک، تویتر یا جاهای دیگه هم نگاه کنین) با نُرمهای استاندارد حقوقی همخوانی داره. معمولا بر اینه که بسیار کم از این قرارداد استفاده میشه ولی بودنش امکان دفاع حقوقی متقابل به فرد و بیزنس رو میده.

1 Like