۳ فیلم برتر ایرانی صده اخیر از دید منتقدانه یه پادپُرسی!

تا حالا سعی کردین لیست ده یا بیست یا … تا فیلم محبوبتون رو بسازین و خودتون کارشناس تحلیل و ارزیابی چرایی وجود این فیلما تو لیستتون باشین.

پادپُرس بستری هست که توش تفکر انتقادی تمرین میکنم، و تلاش می‌کنم برای هر چی یه بهتری در نظر بگیرم و با کمک تعامل با دیگران به اون چیز بهتر نزدیک شم. و به نظرم حالا که تو پادپُرس دسته‌بندی موضوعی فیلم و فیلمسازی و سینما داریم؛ چرا ازش بهره نبریم برای خواستن چیزای بهتر در این زمینه‌ها.

خلاصه که گفتم تو زنگ تفریحم تک و توک فیلمایی که برام شاخص‌تر بودن رو لیست کنم و از دید خودم نقدشون کنم. با اینکه می‌دونیم اکثرتون با لیست من موافقین :wink: ، مطمئنیم اگه هم کسی موافق نباشه مطرح میکنه.

این لیست کوتاه رو بر اساس لذتی که شخصا از اون فیلم بردم و اینکه فیلم چقدر در خاطرم مونده می‌ذارم؛ البته کلی معیار حرفه ای هم از نحوه نگارش فیلمنامه، نحوه فیلمبرداری و … واسه این کار وجود دارن که متاسفانه از تخصص بنده خارج هستن:

قیصر

ساخته مسعود کیمیایی – 1347

یکی از تنها فیلمای ایرانی هست که با عینک هنری سعی میکنم ببینمش. داستانش ساده س و از رنگ و بوی احتمالی زندگی قدیم ایران نشات گرفته. فیلمیه که هر بار ببینم کسی داره میبینش بهش می‌پیوندم.

قیصر داستان زندگی مردیه که برای گرفتن انتقام خون برادرش و حیثیت خواهرش همه زندگیش رو میذاره وسط گود.
سازنده فیلم سعی کرده در ادامه ماجرا هر چیز دیگه ای هم واسه قیصر مونده ازش بگیره و به بیننده این رو برسونه که انتقام هزینه داره: مادر به مرگ طبیعی می‌میره جوری که گویی دق کرد و مرد. نامزدش رو تنها میذاره به صرف اینکه میدونه مسیری که شروع کرده یا به زندان ختم میشه یا به مرگ.

اسامی بعضی شخصیتهای فیلم تعجب آدمو در میارن: فرمون و قیصر برادران دختری به اسم فاطمه یا اونجور که تو فیلم اسمش میاد فاطی هستن!

برادران آب منگل: منصور شخصی که به فاطی هتک حرمت کرده، رحیم و کریم برادرانش که در قتل فرمون بهش کمک میکنن.

‍* دانستنی بی مورد: آب منگل اسم یکی از محله های قدیمی تهرانه.

image

کاغذ بی خط

ساخته ناصر تقوایی؛ بازیگران: خسرو شکیبایی – هدیه تهرانی – جمیله شیخی

یه دیالوگی که بارها تو این فیلم به از طرف هدیه تهرانی گفته میشه و من هم سعی کردم تو زنگیم ازش زیاد استفاده کنم: «سلام سوسن جون» بود :rofl:. با تغییر سوسن به هر اسمی که مدنظر باشه این دیالوگ خیلی می‌تونه تاثیر داشته باشه. «سلام سوسن جون» فیلمیه که باید بشینی ببینیش.

هامون

ساخته داریوش مهرجویی -1368

یکی از اون فیلماییه که دوست داشتم سازندش ناصر تقوایی باشه. ولی خوب با اینکه این فیلم تو ذهن من به اسم ناصر تقوایی ثبت شده، ولی کارگردانش داریوش مهرجوییه. از این فیلم استیصال خسرو شکیبایی به خاطرم مونده، اون‌قدر که دست به هرکاری میزنهگ مثلا خودکشی (خودشو به دریا می‌سپره) یا اقدام به قتل (اگر گلوله‌ای که از تفنگ قدیمی پدرش شلیک شد به همسرش میخورد چی؟) و … .

image

8 پسندیده

فیلم‌های خوب زیادی هستند اما سه تا از آن‌ها را که بیشتر دوست دارم به ترتیب می‌نویسم:

۱. مکس

این فیلم به کارگردانی سامان مقدم در سال ۱۳۸۳ ساخته شده است و به نظرم یکی از بهترین کمدی‌های ایرانی است.

۲. در دنیای تو ساعت چند است؟

این فیلم اولین ساخته صفی یزدانیان در سال ۱۳۹۴ تولید شده است. محل فیلم‌برداری و عاشقانه فانتزی از نقاط قدرت این فیلم است.

۳. رگ خواب

از بهترین ساخته‌های حمید نعمت‌الله که در سال ۱۳۹۵ در جشنواره فیلم فجر حضور داشت. بازی درخشان لیلا حاتمی و کوروش تهامی از نقاط قوت این فیلم است. موسیقی فیلم خیلی درست انتخاب شده است و به فضای فیلم می‌آید.

البته فیلم‌های خوب دیگری هم هستند که با اختلاف کمی به فیلم‌های بالا نزدیک هستند:

4. گوزن‌ها

محصول سال ۱۳۵۳ به کارگردانی مسعود کیمیایی است. به نظر من این فیلم بهترین فیلم کیمیایی و همین‌طور بهترین فیلم سینمای پیش از انقلاب است که مشابه‌اش هرگز تکرار نشد. بازی بهروز وثوقی در این فیلم خیره‌کننده است. ژانر این فیلم اجتماعی است.

5. ابد و یک روز

اولین فیلم سعید روستایی که در سال ۱۳۹۴ و با محتوای اجتماعی ساخته شده است.

6. کلاه قرمزی و پسرخاله

ساخته ایرج طهماسب در سال ۱۳۷۳ با موسیقی خیره کننده و داستانی که دیگر هرگز در فیلم‌های کودک تکرار نشد.

7. ورود آقایان ممنوع

این فیلم به کارگردانی رامبد جوان در سال ۱۳۸۹ ساخته شده است. ژانر این فیلم کمدی است.

4 پسندیده

حقیقتا سینمای ایران نسبت به چیزی که بود، نابود شده به حساب میاد. فیلم ایرانی نگاه نمیکنم. البته بعضی کارها با احتساب همین شرایط هم فوق العاده بودند و نمیشه منکر شد اما شاید تعدادش از دیدگاه من به ۱۰ تا نرسه.

3 پسندیده

من سه تا رو توی ذهنم نتونستم جمع و جور کنم. از این 10 تا سه تاش رو بُگو :grin:

2 پسندیده

حافظه اسمیم افتضاحه اما سعیمو میکنم :sweat_smile:

جدایی نادر از سیمین خوب بود واقعا :ok_hand:

اون فیلمه که شهاب حسینی رفته بود به یه روستایی مرده شور شده بود. (غسال عربیه فارسی رو پاس داشتم)

شب های برره(درسته سریاله اما خب خوب بود محتوای حرفه ای داست نویسنده های حرفه ای داشت)

یه حبه قند رو خیلیا خوششون اومد چون روح داشت و یه جورایی حسن ختام اون سبک زندگی برای مردم بود.

قدیمی ها هم که زیادن انصافا اما اونا به نظرم برای یه دوره دیگه ان. شاید قرن ۱۴ شمسی باشه اما من نمیتونم کنار هم دسته بندیشون کنم. :sweat_smile:

2 پسندیده

که دختره مرده شور بود؟ نقششم تا جایی یادمه الهام حمیدی بازی میکرد.
محیا

1 پسندیده
  1. طعم گیلاس /عباس کیارستمی/۱۳۷۶

2. ابد و یک روز/سعید روستایی/ 1394

3. ایستاده در غبار/ محمدحسین مهدویان/ 1394

4. طلا و مس/ همایون اسعدیان/ 1391

5. رگ خواب/ حمید نعمت الله/1396

6. شیار 143/ نرگس آبیار/1394

7. بچه های آسمان/ مجید مجیدی/1376

8. مهر مادری/کمال تبریزی/ 1377

9. خانه ی دوست کجاست / عباس کیارستمی/ 1370

10. خدا می آید /مجید مجیدی / 1374

4 پسندیده

درسته خودشه :ok_hand: شما فیلم زیاد میبینید اینجور که مشخصه و این خوبه :clap:

2 پسندیده

آیا فیلم زیاد دیدن خوب است؟
ی جایی @Ali_Shakeri نوشته بودن تلویزیون ندارن، من خیلی لذت بردم. البته قطعا بعضی کارها شاهکاره و باید دید، اما …

4 پسندیده

فیلم زیاد دیدن با تلوزیون زیاد دیدن فرق میکنه قطعا :sweat_smile: روزی یک فیلم دیدن هم زیاد حساب میشه چون شما سالی ۳۶۵ تا فیلم میتونید ببینید و فکر نکنم در سال این تعداد فیلم که لایق دیدن باشن ساخته بشه :sweat_smile::sweat_smile:

2 پسندیده

فکر کنم این اولین جمله ای که باهات خیلی موافقم :wink: اما خب به عنوان نماد فیلم حذف اش کار بزرگیه! یاد پرچم آمریکا افتادم…

با این جمله ام موافقم. پس بنظر منم فیلم زیاد میبینم، اما فیلم های بی سر و ته! خودمم می دونم هیچ خاصیتی ندارن، اما وسوسه میشم دنبال کنم

3 پسندیده

من شخصا مسائل زیادی رو از فیلم ها یاد میگیرم. واکنش ها، نگرش ها و مسائلی که در زندگی واقعی باهاشون برخورد ندارم ولی واقعا میخوام که بدونم. برای مثال فیلم بسیار خوبی چند وقت پیش روی پرده بود بدون تاریخ، بدون امضا. اگرچه بیشتر لوکیشن ها در قبرستان و پزشکی قانونی بود و از این لحاظ شاید حس منفی ای رو یدک میکشید، ولی محتوای داستان، احساس قوی نمایش داده شده توسط بازیگران و سبک های زندگی نشان داده شده، باعث میشد شما با رضایت کامل از سینما بیاید بیرون.
فیلم فیلمی نبود که همه سینما باهم بخندن، باهم دست بزنن یا درحال حرف زدن از سینما خارج بشن! همه ساکت بودن و همه در سکوت خارج شدن! سکوتی که به دلیل روبرو شدن با زندگی مردمانی بود که ما ازشون بیخبریم. من شخصا احساس میکنم گاهی بیخبری، یجورایی مجرم بودنه!

حالا چقدر آدم باید عمر کنه و چقدر باید به جاهای مختلف سرک بکشه و چقدر باید روابط مختلفی رو تجربه کنه تا همه چیزو خودش به تنهایی و از اول یاد بگیره!

فیلم دیدن مثل کتاب خوندن، به شما فرصت درک شرایط و زندگی هایی رو میده که تجربه ش نکردین و دیدتون رو نسبت به خیلی مسائل میتونه ارتقا بده.
البته دیدن فیلم ها و کتاب های ارزشمند!

3 پسندیده

۱. شب‌های روشن
۲. چیزهایی هست که نمی‌دانی
۳. به رنگ ارغوان

4 پسندیده

قیصر/ مسعود کیمیایی
شب های روشن/ فرزاد موتمن
بچه های آسمان/ مجید مجیدی

1 پسندیده

عذر میخوام که فرمت شما رو برای انتخاب فیلم رعایت نمیکنم
برای من که به نسبت فیلم ایرانی زیاد میبینم انتخاب سه فیلم خیلی سخته! شاید بتونم سی تا رو راحت تر انتخاب کنم چون واقعا بنظرم بهم نزدیک هستن و البته رده بندی هم نکردم صرفا شماره زدم… ولی سریال رو شاید بتونم انتخاب کنم. سعی کردم از هر کارگردان معروف یک فیلم انتخاب کنم.

1. علی حاتمی – مادر (۱۳۶۸)
  2. مجید مجیدی – بچه‌های آسمان (۱۳۷۵)
    شاید اوج احساسات پاک کودکانه و معناگرایی ایرانی رو میشه توی این فیلم دید. (یه سکانسای معروفش شبیه دونده ی امیر نادری هست) در سطح جهانی هم شهرت بسیار زیادی داره مخصوصا شرق آسیا
  3. داریوش مهرجویی – هامون (۱۳۶۹)
    بیش تر از داستان فیلم کیفیت بازی خسرو شکیبایی در ذهنم میاد در حالی که شاید محبوبیت فیلم بخاطر داستانش هست.
  4. عباس کیارستمی – زیر درختان زیتون (۱۳۷۳)
    سادگی این فیلم برام یه چیز خارق العاده بود با توجه به اینکه از نابازیگرها استفاده میشه
  5. کمال تبریزی – مارمولک (۱۳۸۲)
    «تو اگر دوست می‌خواهی مرا اهلی کن». خاص ترین فیلم بعد از انقلاب شاید همین فیلم باشه. رکورد میانگین فروشش رو هم فکر میکنم هیچ فیلمی نشکست. البته ظرف کمتر از یک ماه توقیف شد.
  6. ابراهیم حاتمی کیا – آژانس شیشه‌ای (۱۳۷۶)
    بهترین روایتی که حاتمی کیا از دغدغه ی همیشگیش داشته بنظرم این فیلمه. موضوع فیلم بحثی است که انگار همیشه توی جامعه ی ما باقی خواهد ماند
  7. احمدرضا درویش – دوئل (۱۳۸۲)
    به لحاظ کیفیت ساخت فیلم جنگی جلوتر از زمان خودش رفت و به لحاظ ظرافتش در روایت ارزش های زمان جنگ و آداب و رسوم بخشی از مردم عالی بود.
  8. رضا میرکریمی – یه حبه قند (۱۳۸۹)
    به قول خود میرکریمی این فیلم مثل یک قالی ایرانی پر از نقش نگار فرهنگ ایرانی است. بسیار زیبا بود
  9. نرگس آبیار – نفس (۱۳۹۵)
    روایت زندگی کودکانه در یه برهه از تاریخ ایران و بی رحمی و تلخی جنگ در ادامه ی داستان
  10. فرزاد موتمن – شب‌های روشن (۱۳۸۱)
    اقتباسی بسیار زیبا از شبهای روشن داستایفسکی

و همچنین چندتا فیلم متفاوت از تم معمول فیلم های ایرانی:
راه آبی ابریشم – استرداد – سرخپوست

سریال‌های زیر بنظرم واقعا یه سر و گردن بالاتر بودن:
1. مدار صفر درجه – حسن فتحی
2. در چشم باد – مسعود جعفری جوزانی
3. روزی روزگاری – امراله احمدجو
4. مختارنامه – داود میرباقری
5. هزاردستان – علی حاتمی
6. کلاه قرمزی (سریال نوروزی) – ایرج طهماسب
7. روزگار قریب – کیانوش عیاری