2 زلزله بالای 6 ریشتر کمتر از 24 ساعت در کرمان . آیا موضوع جدیه ؟

خوب . الان که دارم براتون مینویسم ساعت 3 شبه .
ظهر ساعت 12 یه زلزله شدید اومد و حدود 2 ساعت قبل هم دقیقا یه زلزله دیگه با همون اندازه و تو همون عمق زمین اتفاق افتاد .
من خیلی از ژئوفیزیک سر رشته ندارم .ولی از اونجایی که کلا آدم خونسردی هستم نگران نیستم .
شایعاتی به گوش میرسه که این ها پیش لرزه های یه زلزله بزرگ هستن ولی خوب طبق تحقیق خودم جای هیچ نگرانی نیست و زلزله قابل پیش بینی نمیباشد .

نظر شما چیه ؟

1 پسندیده

برای من که عمری در سطح بالائی پیگیری میکنم (البته کار تحقیقی انجام نمیدم ولی میشه گفت خوبه اطلاعاتم)، اینکه وضعیت کرمان به این شکل در اومده تعجب برانگیزه. به خصوص پس لرزه های هم مرتبه با زلزله اولیه خیلی عجیب به نظر میاد!

2 پسندیده

خوب نظرتون چیه ؟ این عجیب بودن چه معنی میتونه داشته باشه ؟
متاسفانه مردم خیلی خیلی اهل شایعه های منفی هستن و دیشب رو اکثر مردم تو مساجد سوله ها یا ماشین خوابیدن .
سوال من اینه آیا این همه احتیاط و استرس واقعا لازمه و مورد خاصی پیشبینی شده ؟ تحقیقات خودم تو تمامی سایت های لرزه نگاری خارجی و داخلی اینو نشون میده که صرفا گفته شده گسل فعال هستش و هیچ مدرکی دال بر این که این زلزله ها قراره پیش لرزه باشه برای زلزله بزرگ تر وجود نداره و صرفا این نگرانی ها بخاطر شایعات فضای مجازی هستش .

اگر کسی تحقیق کرده و نظری غیر از این داره خوشحال میشم به اشتراک بزاره

نمیشه نظری داد که باعث عواقب بشه ولی یه نکته عجیبه:

چرا مردم فکر میکنن توی سوله ها یا مساجد امنیت بیشتری دارن؟

در مورد کرمان میدونم که از نظر لرزه خیری بسیار فعال هست.

منظور از زلزله بزرگتر در چه حدی هست؟ در حد 7-8 ریشتر معمولا چیزی بیش از یک لرزه معمولی هست و باعث به هم ریختن ساختار زمین میشه، اتفاقی که در سرپلذهاب افتاد. ولی معمولا گسلهای فعال، با تخلیه انرژی مداوم احتمال زلزله های بزرگتر رو کاهش میدن. تجربه اونجا میگه که ساختارهای دولتی و بزرگ در ایران (مثل مدرسه، …) ریسک بالاتری دارن نسبت به خونه های با ساختار خوب.

چند زلزله بزرگی که اومده در بازه زمانی کوتاه در نقاط مختلف، براساس دانسته های امروزه، بیشتر نتیجه تصادف همزمانی هست تا ارتباط علی بین اونها.ولی این باعث شده مردم استرس بیشتر بگیرن. به نظرم اگر این استرس با احتیاط عقلانی همراه باشه، بسیار خوبه. منظورم اینه که این ایده همگانی برای امنیت بیشتر و دقت در ساخت و سازها، یا فراهم آوردن ساختاری که هم احساس امنیت توش باشه هم روال عادی زندگی، چیزیه که ایران به عنوان کشور زلزله خیز لازم داره.
البته بعضی ایده ها وجود داره که تعداد این مقیاسهای بزرگ در سال آینده به شدت افزایش پیدا میکنه مثلا این ایده.

از منابع معتبر مثل سایت زمین شناسی آمریکا میتونید مطالعات اساسی بیشتری داشته باشید.

2 پسندیده